استفاده از طلق بجای شیشه

استفاده از طلق بجای شیشه پلکسی گلاس لیزرکات

در زمینه های گوناگون صنعت موارد بسیاری وجود دارد که یک ماده و یا متریال جایگزین ماده ای دیگر می شود. این جایگزینی به بهبود کارایی و در مجموع به بهبود شرایط کلی یک سازه و یا محصول کمک زیادی می کند. صنعت ساختمان نیز از این قاعده مستثنا نیست و یک نمونه بارز مثال زدنی استفاده از طلق بجای شیشه در بسیاری از پروژه های ساختمانی می باشد.

دلایل بی شماری برای استفاده از طلق بجای شیشه وجود دارد که در این مطلب سعی داریم بسیاری از این موارد را شرح دهیم. اما قبل از آن لازم است توضیحی در مورد طلق های جایگزین شیشه ارائه شود.

جایگزین های شیشه

متریال هایی که می توان بعنوان جایگزین شیشه از آنها استفاده نمود دو مورد هستند:

۱- ورق پلکسی گلاس شفاف یا همان اکریلیک شیت: پلکسی گلاس یک نوع ترمو پلاستیک می باشد که خواص فیزیکی منحصر به فردی دارد. مقاومت در برابر ضربه و عایق صوتی و حرارتی تا پنج برابر شیشه با ضخامت یکسان از ویژگی های ورق های اکریلیک محسوب می شود. همچنین در برابر شرایط جوی استحکام بالایی دارد و در مدت زمان طولانی ۱۰ الی ۲۰ سال به مقدار بسیار کمی دچار زرد شدگی می شود.

۲- ورق طلق پلی کربنات یا همان پلی استایرن معمولی: که در بازار با نام ورق کریستال شناخته می شود همان خواص ورق پلکسی گلاس را داراست اما با این تفاوت که قیمت آن از پلکسی گلاس ارزانتر می باشد.

اگر در استفاده از طلق بجای شیشه صرفه اقتصادی و مقرون به صرفه بودن یکی از فاکتورهای مهم در نظر گرفته شود، پیشنهاد می گردد از ورق طلق کریستال استفاده شود.

در ادامه با مهمترین دلایل استفاده از طلق بجای شیشه آشنا می شویم….

ایمنی بیشتر

خطرات ناشی از شکست شیشه در هنگام وقوع بلایای طبیعی از قبیل زلزله و طوفان انکارپذیر است که می توان از بسیاری از آن ها پیشگیری نمود. استفاده از طلق بجای شیشه یکی از مواردی است که از خسارات اینگونه حوادث تا حد زیادی می کاهد. این کار به موازات اینکه ضریب ایمنی را بالا می برد باعث می شود خسارات مالی به حداقل برسدو چرا که در ساختمان های بزرگ و یا کارخانه ها و مراکز تجاری و مسکونی بزرگ علاوه بر تحمیل هزینه های بسیار زیاد، امکان وقوع حوادث ناگواری وجود دارد که استفاده از طلق خطرات ناشی از شکسته شدن شیشه را کاملا از بین می برد.

حمل و نقل آسان تر

حمل و نقل ورق های پلکسی گلاس و طلق خطرات کمتری نسبت به شیشه دارد. برای حمل ده ها ورق پلکسی گلاس نیازی به شخصی ماهری نیست اما جابجایی شیشه علاوه بر اینکه نیاز به شخصی ماهر دارد دارای ریسک زیادی می باشد. در مواردی که افراد معمولی قصد تعویض شیشه های ساختمان را دارند با چالش های زیادی مواجه اند. مشکلاتی از قبیل: عدم تبحر کافی در برش و نصب و نداشتن تجربه در شیوه حمل و نقل از مهم ترین مواردی است که هنگام تعویض شیشه با آن ها مواجه می شوند. اما استفاده از طلق بجای شیشه می تواند این مشکلات را از بین برده و در زمان انجام کار نیز صرفه جویی نماید.

استحکام و مقاومت بیشتر

مقاومت پلکسی گلاس نسبت به شیشه تا حدی ست که به طور معمول شیشه با ضزبه ای نه چندان شدید ترک خورده و می شکندو حتی شیشه های سکوریت نیز در برابر اصابت اشیاء نوک تیز از قبیل آچار ، گوشه میز و اجسام نیمه سنگین مقاومت بسیار خوبی ندارند. مهم ترین دلیلی که باعث این امر می شود، عدم ضربه پذیری و ضربه گیری انواع شیشه است.

در مقابل ورق های طلق دارای خاصیت ضربه گیری مناسبی هستند. هنگامی که ضربه نسبتا شدیدی به ورق طلق وارد می شود موج ضربه در سطح طلق پراکنده و جذب می شود؛ اما شیشه به دلیل نداشتن خاصیت انعطافی با ضربه هایی با شدت متوسط نیز دچار شکستگی می شود.

بهترین چسب پلکسی کلروفرم است
حتما بخوانید...

برشکاری طلق آسان تر از شیشه

برش آسان یکی دیگر از دلایل مهم استفاده از طلق بجای شیشه است. برش شیشه به وسیله ابزاری به نام الماس شیشه بری انجام می شود که نیاز به تحربه کافی در این زمینه است. اما برش انواع طلق و پلکسی با دست امکان پذیر می باشد. برای برش طلق نیاز به کاتر مخصوص برش طلق دارید. با چندبار کشیدن کاتر بر روی طلق، یک شیار نسبتا عمیق به نسبت یک سوم ضخامت طلق ایجاد کرده و سپس با فشار دست طلق را از قسمت شیار خورده جدا کنید. جهت یادگیری روش صحیح اینکار، مقاله « برش پلکسی با دست » را مطالعه کنید.

از دیگر روش های مرسوم جهت برش طلق، استفاده از فن آوری برش لیزری می باشد. در مواردی که امکان برش پلکسی با دست وجود نداشته باشد، از برش لیزری استفاده می شود. برش لیزری ( لیزرکات ) سریعتر انجام می شود و هزینه پایینی دارد.

رنگبندی و طرح های متنوع طلق

رنگ بندی و طرح بندی نیز دلیلی ست که استفاده از طلق بجای شیشه را مورد توجه بیشتری قرار می دهد. طلق ها در رنگ های متنوعی تولید می شوند. البته طلق های رنگی در دو نوع مات رنگی و شفاف رنگی عرضه می شوند. اشیاء در پشت طلق های مات دیده نمی شوند اما اشیایی که در پشت طلق های رنگی شفاف قرار می گیرند به وضوح دیده می شوندو

کاربردهایی که برای این دو نوع طلق رنگی می توان در نظر گرفت به شرح زیر است:

  • طلق های رنگی مات مناسب مکان هایی ست که می بایست نورگیر باشد اما به اطراف دید نداشته باشد.
  • طلق های رنگی شفاف عمدتا مصارف تزئینی دارند و در پنجره ها و سقف ها به کار می روند.

استفاده از طلق بجای شیشه در کف کاذب

خاصیت انعطاف پذیری طلق که به آن اشاره شد جزو خواصی ست که استفاده از طلق بجای شیشه را در کف کاذب توجیه پذیر می کند. متریالی که در کف به کار می رود می بایست خاصیت ضربه پذیری بالا و همچنین مقاومت فشاری زیادی داشته باشد.

استفاده از طلق بجای شیشه مقرون به صرفه تر است

هنگامی که بحث ایمن سازی ساختمان ها به میان می آید، هزینه های مالی در راس تصمیم گیری ها قرار می گیرد. این مسئله از دو جنبه قابل تحلیل می باشد. اول این که هزینه اولیه ای که صرف ایمن سازی می شود و دوم هزینه نگهداری و جایگزینی متریال آسیب دیده. بهترین متریال آن هایی هستند که اولا قیمت مناسب تری نسبت به دیگر مواد دارند و ثانیا هزینه نگهداری و جایگزینی آن ها در دراز مدت کمتر از انواع دیگر متریال باشد.

امروزه با توجه به هزینه های بالای تامین و نگهداری ساختمان ها تلاش می شود که از متریال ارزانتر با استحکام و طول عمر بیشتر استفاده شود. انواع ورق های طلق و پلکسی گلاس نیز جزو ملزوماتی هستند که در اکثر پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها دوام بسیار بالایی دارند و هزینه تمام شده اجرای آن ها بسیار پایین است. ایمنی بیشتر، برش ، نصب و اجرای آسان تر، رنگ بندی و تنوع طرح ، صرفه اقتصادی و همچنین حمل و نقل راحت تر تنها اندک دلایلی هستند که استفاده از طلق بجای شیشه را دارای محبوبیت روزافزون کرده است.

اگر نیاز به ورق طلق شیشه ای دارید همین حالا اقدام کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.