ورق پلکسی گلاس چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد؟

ورق پلکسی گلاس چیست

این مطلب یک تعریف جامع و یک بررسی کامل در مورد ورق پلکسی گلاس است. در بخش اول ورق پلکسی را بطور کامل به شما معرفی می کنیم و به شما میگوئیم ورق پلکسی چیست ؛ در ادامه هر کدام از کاربردهای ورق پلکسی را به همراه تصویر نمونه برای شما شرح میدهیم.

در پایان این مطلب هر سوالی که توسط شما در مورد پلکسی گلاس مطرح شود به طور کامل پاسخ می دهیم.

در ویدیوی بالا بطور کامل به شما میگوئیم ورق پلکسی چیست ؟

جنس پلکسی چیست

اگر تا بحال نمی دانستید ورق پلکسی چیست ، این ورق پلی متیل متاکریلیت (Poly methyl methacrylate: PMMA) همان آکریلیک یا آکریلیک گلاس است که با نام تجاری پلکسی گلاس (Plexiglass) شناخته شده است. تلفظ پلکسی به صورت: pelexi gelas است. جنس ورق پلکسی گلاس نوعی ترموپلاستیک است که در رنگ بندی بسیار متنوعی تولید می شود. این ورق ها در چند نوع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و آینه ای نیز تولید و عرضه می شوند.

پلکسی گلاس به صورت ورق تخت تولید می شود و جنسی نسبتا خشک دارد. یعنی شما به راحتی نمی توانید آنرا با دست خم کنید. ورق پلکسی گلاس انعطاف پذیر است ولی بر خلاف تصور بسیاری این ورق ها نرم نیستند.

اگر به ورق پلکسی گلاس بیش از اندازه فشار وارد شود می شکند. البته جنس ورق پلکسی گلاس چندان نرم نیست. ولی به هر حال ممکن است تحمل فشار بسیار زیاد را نداشته باشد و خرد شود.

جنس پلکسی گلاس به گونه ای است که اگر تحت فشار و ضربه خرد شود، تکه های آن به اطراف پرتاب نمی شود و خطرناک نیست. این خصوصیت ورق پلکسی گلاس باعث محبوبیت آن شده است و کاربردهای آنرا دو چندان می کند.

از دیگر خصوصیات ورق پلکسی وزن بسیار سبک است. پلکسی گلاس به دلیل اینکه از نوعی ترموپلاستیک تولید می شود بسیار سبک است. همین امر دایره مصرف پلکسی را وسیع تر می کند.

سبک بودن پلکسی یک مزیت عالی محسوب می شود:

 • اگر میخواهید از پلکسی به جای شیشه استفاده کنید سبک بودن امتیاز مثبتی است
 • اگر می خواهید در ساخت وسایل تزئینی استفاده کنید سبک بودن باز هم مزیت است
 • و اگر میخواهید از پلکسی گلاس در دکوراسیون داخلی استفاده کنید بی شک سبک بودن یک حسن بسیار بزرگ محسوب می شود.

ابعاد ورق پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس در اندازه ۱۲۲X183 سانتیمتر تولید می شوند. این ابعاد ورق پلکسی به عنوان ابعاد استاندارد و یا ورق کامل شناخته می شود. اما در صورت نیاز می توانید ابعاد کوچکتر ورق پلکسی گلاس را از منوی بالای سایت و با انتخاب « انواع ورق پلکسی گلاس » تهیه کنید.

ضخامت این ورق ها نیز از ۲ تا ۴۰ میلی متر متغیر است و ضخامت های بیشتر نیز برای مصارف خاص تولید می شوند. به منظور محافظت از سطوح این ورق ها در برابر خط و خش از کارخانه تا لحظه استفاده، سطوح آن ها را با لایه ای کاغذی می پوشانند. این پوشش که می تواند جهت ترسیم خطوط برش نیز مورد استفاده قرار گیرد، هنگام استفاده به راحتی از روی پلکسی جدا می شوند.

ورق پلکسی گلاس شفاف با روکش

قیمت ورق پلکسی گلاس

اگر بارها عبارت قیمت پلکسی چیست را در جستجوهای خود مشاهده کردید بهتر است بدانید قیمت ورق پلکسی گلاس بر مبنای دو عامل « اندازه ورق » و « ضخامت ورق » تعیین می شود. هرچه ضخامت پلکسی بیشتر باشد به تناسب قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند و این افزایش قیمت ورق پلکسی کاملا منطقی است.

اما معیار تعیین قیمت پلکسی چیست؟

برای قیمت گذاری هر شیت پلکسی گلاس، معیار: قیمت به ازای هر میلیمتر در هر صفحه تعیین شده است. این موضوع را با ذکر یک مثال برای شما توضیح می دهیم تا بهتر متوجه شوید:

فرض می کنیم یک ورق پلکسی گلاس در ابعاد ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر داریم. اگر ضخامت این ورق را ۱ میلیمتر و قیمت آنرا Z در نظر بگیریم، قیمت ورق پلکسی گلاس به شیوه زیر محاسبه می شود:

۱ میلمتر Zx

که در اینجا Z قیمت هر میل پلکسی ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر است.

حالا هرچه ضخامت ورق پلکسی بیشتر شود باید عدد ضخامت را در قیمت هر میل ضرب کنیم:

۲ میلیمتر =۲Zx

۲٫۸ میلیمتر = ۲٫۸Zx

۴ میلیمتر =۴Zx

این فرمول اصلی محاسبه قیمت ورق پلکسی گلاس بر مبنای ضخامت است.

البته ما این محاسبات قیمت پلکسی را از قبل انجام میدهیم و با احتساب فرمول ابعاد ( که در آن قطعات کوچکتر با مقدار ناچیزی افزایش قیمت دارند) در فروشگاه پلکسی لیزرکات قرار می دهیم. که از منوی بالای سایت « انواع ورق پلکسی گلاس » قابل انتخاب و مشاهده است.

یک عامل دیگر نیز در قیمت ورق پلکسی تاثیر گذار است؛ و آن هم برند پلکسی گلاس است. کارخانجات زیادی از کشورهای تایوان ، اندونزی ، تایلند و چین اقدام به تولید پلکسی گلاس می کنند. هر کدام از این کارخانجات قیمت را با توجه به کیفیت تولید و قیمت مواد اولیه خود و با توجه به بازار رقابتی فروش تعیین می کنند.

در این بین ورق های تولید تایوان کیفیت بسیار بالایی دارند و ضمنا قیمت ورق های تولیدی شان از دیگر کشورها اندکی بالاتر است.

برندهای معروف ورق پلکسی گلاس: یرلانگ و چوچن هستند که نزد تولیدکنندگان محصولات لیزری و مشتریان محبوبیت زیادی دارند.

لیزرکات این افتخار را دارد که عرضه کننده ورق های پلکسی گلاس از این دو برند محبوب یعنی یرلانگ و چوچن است.

اما تفاوت پلکسی تایوانی با دیگر مدلهای پلکسی چیست ؟ پلکسی های تایوانی کیفیت بسیار بالایی دارند و هیچگونه زدگی و زائده در سطح ورق مشاهده نمی شود. این خصیصه بزرگترین حسن و بزرگترین تفاوت ورقهای تایوانی با دیگر ورق های ساخت کشورهای مختلف است.

نکات مهم در خرید پلکسی گلاس

در خرید پلکسی گلاس دو مورد را مدنظر داشته باشید:

الف ) آیا میخواهید نور از پلکسی گلاس عبور کند یا خیر؟

ب ) آیا کد رنگی، ضخامت و ابعاد درستی انتخاب کرده اید ؟

الف ) پلکسی گلاس یک ورق ترموپلاستیک است که در رنگهای مختلفی تولید می شود و در دو نوع قابل خرید هستند. نوع اول نور را از خود عبور می دهند و نوع دوم توانایی عبور نور را از خود ندارند. اغلب محصولاتی که توسط پلکسی گلاس ساخته می شوند نیازی به خاصیت عبور نور ندارند. به همین دلیل می توان از هر دو نوع آن استفاده کرد. ولی اگر لازم است که در پروژه شما نور از پلکسی عبور کند، هنگام خرید از خاصیت عبور نور آن نوع پلکسی مطمدن شوید.

با یک مثال این موضوع را به شما شرح می دهیم:

در طیف رنگی پلکسی گلاس ۲ نوع رنگ سفید وجود دارد که از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند. این دو نوع پلکسی با نامهای: پلکسی شیری و پلکسی استخوانی شناخته می شوند.

پلکسی شیری نور را از خود عبور می دهد و مناسب ساخت حروف های برجسته تبلیغاتی است.

پلکسی استخوانی نور را از خود عبور نمی دهد و مخصوص ساخت محصولات تزئینی است.

بنابراین اگر تصمیم خرید پلکسی سفید رنگ را دارید باید با توجه به کاربردی که نیاز داریدیکی از انواع پلکسی شیری یا پلکسی استخوانی را انتخاب کنید.

ب ) در خرید پلکسی باید به کاربردی که میخواهید توجه کنید. اگر رنگ، ضخامت و ابعاد درستی تهیه نکنید دچار مشکل خواهید شد.

 • اگر رنگ مناسب و درستی را انتخاب نکنید نتیجه ای که موردنظرتان است را بدست نخواهید آورد. ممکن است شما قبلا یک قطعه پلکسی با یک کدرنگی خاص را تهیه کرده باشید و حالا می خواهید دقیقا همان کدرنگی را خریداری کنید. هنگام خرید باید یک نمونه از ورق خودتان را ارائه کنید تا ورقی با همان رنگ به شما داده شود. برخی از رنگهای پلکسی بسیار نزدیک به هم هستند و شاید نتوانید این اختلاف رنگی را تشخیص دهید. اگر هم کد رنگی ورق خودتان را دارید کار آسانتر می شود و نیازی به مقایسه دو رنگ پلکسی نیست.
 • اگر ضخامت مناسبی انتخاب نکنید ممکن است در برش ، خمکاری و مونتاژ و وزن سازه دچار مشکل شوید. در طرح هایی که قطعات پلکسی به صورت زبانه ای داخل هم فرو میروند انتخاب ضخامت مناسب با طرح بسیار مهم است. در پروژه هایی که قطعات خمکاری می شوند اگر ضخامت مناسب انتخاب نشود باعث سختی خمکاری و یا بالعکس باعث ضعیف شدن سازه می شود.
 • اگر ابعاد مناسبی برای پروژه خود انتخاب نکنید ممکن است حین برش مقداری پلکسی کم بیاید؛ که شاید مجبور شوید دوباره مراحل خرید و ارسال را طی کنید. اگر هم پلکسی زیاد بیاید، یعنی هزینه متریال شما بیش از حد نیاز بوده و قیمت تمام شده پروژه یا محصول شما بالاتر خواهد رفت.

بنابراین در خرید پلکسی گلاس باید به ابعاد رنگ و ضخامت پلکسی توجه زیادی داشته باشید.

انواع ورق پلکسی گلاس

همانگونه که در ابتدای مطلب گفتیم ورق های پلکسی گلاس در انواع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای تولید می شود:

پلکسی گلاس شفاف : نوع شفاف پلکسی ها ظاهری کاملا شبیه به شیه دارند و بسیار شفاف هستند. از اینرو پلکسی گلاس شفاف بهترین جایگزین برای شیشه است. چرا که مقاومت آن نسبت به شیشه بسیار بالاتر است.

پلکسی گلاس رنگی : این پلکسی گلاس سطحی کاملا براق دارد و در ۶۵ رنگ محتلف تولید می شود. پلکسی رنگی پر کاربردترین و پرفروشترین ورق پلکسی گلاس است. از این ورق پلکسی برای ساخت محصولات کاربردی ، دکوراتیو و تزئینی تولید می شود.

پلکسی گلاس رنگی در ۳ نوع مختلف تولید می شود:

پلکسی گلاس رنگی اُپال: این ورق پلکسی رنگی نور را از خود عبور می دهد ولی اجسام در پشت آن دیده نمی شوند. پلکسی رنگی اُپال پرمصرف ترین ورق پلکسی است که محصولات بسیار زیادی می توان به وسیله آن تولید کرد. یکی از مصارف مهم ورق پلکسی گلاس رنگی ساخت حروف های برجسته چلنیوم است. این حروف های برجسته در تابلوسازی تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

پلکسی گلاس رنگی مات: پلکسی های رنگی مات سطح ماتی دارند. این نوع پلکسی گلاس نور را از خود عبور می دهند ولی سطح آن براق نیست.

مهمترین کاربرد ورق پلکسی گلاس مات ساخت استندهای آرایشی است . در مجموع هرگاه بخواهیم سازه ای تولید کنیم که سطح آن انعکاس نور نداشته باشد و براق نباشد، باید از ورق پلکسی گلاس مات استفاده کنیم

سوالی که پیش می آید این است که مزیت ورق پلکسی مات چیست ؟

ورقهای پلکسی مات بدلیل عدم بازتاب نور جلوه خاصی به محصولات تولیدی می دهند و بغیر از این مورد تفاوت دیگری با پلکسی گلاس رنگی ندارند.

پلکسی گلاس رنگی ترانسپارنت : نوع سوم پلکسی های رنگی ، پلکسی های ترانسپارنت هستند. ورق پلکسی ترانسپارنت یک صفحه شفاف رنگی است که اجسام در پشت آن دیده می شوند.

آیا بخاطر می آورید که مهم ترین کاربرد این ورق پلکسی چیست ؟بله؛ درست حدس زدید؛ شیشه های رنگی در پنجره های اُرسی . پنجره های اُرسی همان پنجره های قدیمی هستند که شیشه های رنگی قرمز و سبز و آبی و زرد در آنها به کار می رفت تا بازتاب نور از پشت آنها زیبایی محیط خانه را دوچندان کند.

اما حالا این پنجره ها دوباره در حال تولید هستند ولی این بار با پلکسی گلاس های ترانسپارنت؛ حالا به جای آن شیشه های رنگی از پلکسی های رنگی ترانسپارنت استفاده می شود. پلکسی گلاس ایمنی بسیار بیشتری نسبت به شیشه دارد.

پلکسی گلاس آینه ای : آینه پلکسی چیست ؟ همان آینه شیشه ای که در منازل خود از آن استفاده می کنیم؛ با این تفاوت که بجای شیشه از ورق پلکسی گلاس شفاف در ساخت آن استفاده شده است. وقتی یک سمت ورق پلکسی گلاس شفاف با لایه ای از جیوه پوشانده شود، تبدیل به پلکسی گلاس آینه ای می شود.

مقاومت پلکسی گلاس آینه ای ۶ برابر آینه های شیشه ای است و در دو نوع ساده و چسبدار تولید می شود.

شما می توانید با توجه به نیاز خودتان از دو نوع پلکسی طلایی و پلکسی نقره ای استفاده کنید و یا محصولات مختلفی را با این ورق آینه ای بسازید.

کاربرد پلکسی آینه ای در چه مواردی است ؟

پلکسی گلاس آینه ای را می توانید در دکوراسیون داخلی و جایگزینی برای آینه های شیشه ای استفاده کنید. چرا که پلکسی های آینه ای از لحاظ ظاهر هیچ تفاوتی با آینه های شیشه ای ندارند. بلکه ایمنی آنها بسیار بیشتر از آینه شیشه ای است.

از پلکسی گلاس آینه ای همچنین می توانید برای ساخت محصولات تزئینی و یا دکوری منزل استفاده کنید . محصولاتی از قبیل باکس های جدید پلکسی که وجه های آنرا با پلکسی آینه ای تزئین می کنند.

برای خرید پلکسی گلاس آینه ای کافیست از منوی بالای سایت گزینه انواع ورق پلکسی گلاس را انتخاب و با کلیک بر روی ورق پلکسی آینه ای هر اندازه ای که مدنظرتان است را تهیه کنید. البته اگر قصد چسباندن ورق پلکسی آینه ای را به سطوح مختلف دارید بهتر است نوع چسبدار آنرا از منوها انتخاب و خرید خود را انجام دهید.

ورق های پلکسی آینه ای در ابعاد ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر تولید می شوند. این ابعاد با نام ورق کامل نیز شناخته می شوند.

رنگ بندی پلکسی گلاس

تا به حال در هیچ سایت اینترنتی فروش پلکسی گلاس به این موضوع اشاره نشده که ورق پلکسی گلاس دارای ۶۵ طیف رنگی مختلف است. این موضوع برای اولین بار توسط لیزرکات مطرح می شود.

حالا که این موضوع را متوجه شدید بهتر است این مورد را هم اضافه کنیم که همه این ۶۵ رنگ پلکسی فقط در ۵ نوع مختلف تولید می شوند:

پلکسی های رنگی : که در ۳ نوع پلکسی رنگی براق ، پلکسی رنگی مات و پلکسی رنگی ترانسپارنت تولید می شوند.

پلکسی های مات مشجر : که در چند مدل محدود تولید می شوند.

پلکسی شفاف: که بصورت تک رنگ و به همان صورت شفاف قابل خرید است.

پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای : که دارای همین ۲ کد رنگی است: یعنی آینه پلکسی طلایی و آینه پلکسی نقره ای

پلکسی ترانسپارنت رنگی : همان پلکسی رنگی است با این تفاوت که اجسام از پشت این پلکسی دیده می شوند.

ورق های پلکسی گلاس به وسیله کدهای استانداردی شماره گذاری می شوند. این کدها همان شماره هایی هستند که هر رنگ پلکسی بوسیله آنها شناخته میشود. نکته جالب اینکه بعضی اوقات رنگهای پلکسی گلاس را با نام همین اعداد می شناسند؛ مثل: قرمز ۱۳۶که این رنگ پلکسی در ساخت حروف برجسته بسیار پرکاربرد و نزد تابلوسازان تبلیغاتی بسیار محبوب است.

کدهای رنگی پلکسی گلاس در کالیته رنگ تولیدکنندکان مختلف متفاوت است. این یعنی ممکن است یک رنگ قرمز توسط دو تولیدکننده بطور مختلف کدگذاری شود ولی به طور معمول برای راحتی استفاده مشتریان طبق پروتکل کدگذاری این کدها کاملا مثل هم و یا بسیار نزدیک به هم هستند.

اگر میخواهید با رنگ بندی انواع پلکسی گلاس و نوع تقسیم بندی آن آشنا شوید مطلب زیر را بخوانید:

انواع پلکسی گلاس و نوع تقسیم و کد بندی رنگی

مزیت های ورق پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس خصوصیات بسیار زیادی دارند تا جائی که در برخی موارد خاص فقط باید از پلکسی گلاس استفاده کرد و متریال دیگری را نمی توان جایگزین آن ها نمود. در این جا به شرح مهم ترین مزیت های ورق پلکسی گلاس می پردازیم:

۱- ورق های پلکسی گلاس ضد گرد و غبار هستند!

ورق پلکسی گلاس خاصیت ضد گرد و غبار دارد و حتی اگر در طولانی مدت گرد و غبار روی آن ها بنشیند، به راحتی، با یک دستمال نمدار در کمترین زمان دوباره تمیز می شوند. البته پلکسی گلس جزو مقاوم ترین پلاستیک ها در برابر خط و خش است. اما مقاومت چندانی در برابر خراشیدگی های شدید ندارد.

۲- ورق پلکسی گلاس جایگزین مناسبی برای شیشه است!

ورق پلکسی گلاس شفاف

آیا می دانید مهم ترین مزیت ورق پلکسی چیست ؟ ورق پلکسی گلاس با خواصی از قبیل وزن سبک و مقاومت بالا در برابر ضربه و خراشیدگی، جایگزین مناسبی برای شیشه است. مقاومت آکریلیک ها در برابر ضربه از شیشه و پلی استایرن بیشتر است. . به طور کلی پلکسی جنسی مقاوم، سخت و سبک است (جرم حجمی آن حدود ۱٫۲ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد که کمتر از نصف جرم حجمی شیشه است).

۳- ورق پلکسی گلاس به عنوان عایق UV ، عایق حرارتی و عایق صوتی نیز استفاده می شود!

پلکسی گلس تا ۹۲ درصد نور مرئی را از خود عبور می دهد ( این مقدار برای ورقی با ضخامت ۳ میل می باشد) و حدود ۴ درصد نور تابیده شده را از سطوح خود بازتاب می دهد. ویژگی بسیار مهم آن در مواجه با نور خورشید، جذب اشعه UV می باشد. خاصیت جذب بالای اشعه ماوراء بنفشی که دارند، سبب استفاده از این ورق ها در فضاهایی است که قصد فیلتر کردن UV را داشته باشند.

به بیان دیگر ورق پلکسی گلاس اشعه های زیان آور خورشید را از خود عبور نمی دهد، اما نور به راحتی از آن عبور می کند (پلکسی گلس شفاف). البته مقدار این فیلتر شدن بسته به کاربری و آلیاژهای مختلف این ماده می تواند متفاوت باشد.

در مورد خصوصیت عایق حرارتی بودن ورق پلکسی گلاس نیز باید گفت ضریب هدایت گرمایی برای پلکسی گلاس بسیار کمتر از شیشه است. بدین معنا که میزان انرژی گرمایی که ضخامت مشخصی از این ماده در زمان معین از واحد سطح خود عبور می دهد به مقدار چشمگیری کمتر از شیشه است.

ورق پلکسی گلاس تا دمای ۴۶۰ درجه سانتی گراد آتش نمی گیرد و صرفا با بالا رفتن دما تغییر شکل داده و ذوب می شوند. همچنین در مقایسه با شیشه، عایق صوتی خوبی نیز هستند چرا که جرم حجمی آن ها کمتر از نصف شیشه است و انتقال صوت تا حد چشمگیری در آن ها کاهش پیدا می کند.

۴- مقاومت در برابر شرایط مختلف جوی از ویژگی های مهم ورق پلکسی گلاس بشمار می رود!

از دیگر ویژگی های ورق پلکسی گلاس می توان به ثابت ماندن رنگ آن در طول زمان، مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، عایق صوتی و حرارتی بهتر نسبت به شیشه اشاره نمود. اینکه ورق پلکسی گلاس در مقابل عوامل جوی مانند بارندگی، تابش نور خورشید و گرما و سرما، خصوصیات و کیفیت ظاهری خود را به مرور زمان از دست نمی دهند، استفاده از آن ها را بسیار مطلوب و مقرون به صرفه نموده است.

۵- ورق پلکسی گلاس دارای خواص مکانیکی خاصی است

این ورق ها با وجود انعطاف پذیری بیشتر نسبت به شیشه، شکنندگی کمتری دارند و جهت ایجاد فرم های منحنی بسیار مناسب هستند. این خواص که شامل مقاومت مکانیکی این متریال می باشند، سبب رواج بسیار زیاد در استفاده و کارایی وسیع پلکسی گلس شده اند.

دیگر خاصیت این ورق ها این است که در صورت شکستن، بر خلاف شیشه، لبه های تیز و برنده ایجاد نمی کنند. به همین دلیل استفاده از آن ها بسیار ایمن می باشد.

ورق های پلکسی گلس به دلیل وزن کمی که دارند به راحتی قابل انتقال و جابجایی هستند. به همین خاطر کاربری آن ها نیز با سهولت همراه است. چرا که توسط نیروی انسانی جابجا می شوند و به سادگی توسط وسایل دستی و یا دستگاه های برش لیزری بریده می شوند.

۶- مقرون به صرفه بودن ورق پلکسی گلاس باعث کاربری بیشتر آن می شود!

از مهم ترین ویژگی های مطلوب ورق پلکسی گلاس پرداخت پذیری آسان و مقرون به صرفه بودن پلکسی گلس از نظر قیمتی است. این صرفه اقتصادی را می توان در مواردی که در بالا به آن اشاره شد ملاحظه کرد. مواردی از قبیل ضد گرد و غبار بودن، وزن سبک، مقاومت در برابر ضربه ، عایق UV و عایق صوتی و حرارتی، مقاومت در برابر شرایط جوی و پایداری و ثبات رنگ و….

۷- پلکسی گلاس انعطاف پذیر است

انعطاف پذیری پلکسی گلاس به ضخامت ورق پلکسی بستگی دارد. یعنی هرچه ضخامت پلکسی بیشتر شود انعطاف کمتری دارد. اما با این حال ورق پلکسی ترد و شکننده نیست و در فشارهای زیاد استقامت خوبی از خود نشان میدهد.

۸- پلکسی گلاس به راحتی برش می خورد

ایده تولید ورق های پلکسی گلاس از همان ابتدا بر مبنای برش پذیری و حالت پذیری شکل گرفته است. بر همین اساس یکی از ویژگی های بارز ورق های پلکسی گلاس برش آسان توسط ابزارهای مختلف است. بهترین روش برش پلکسی گلاس، برش لیزری است؛ البته در نبود لیزر شما می توانید ورق پلکسی را بوسیله کاتر مخصوص طلق بُر به قطعات مختلف تقسیم کنید.

۹- پلکسی گلاس دوست دار طبیعت است

اضافه های پلکسی گلاس و پرتی هایی که از کارهای برش خورده باقی می مانند قابل بازیافت هستند. این ضایعات پلکسی اگر جمع آوری شوند می توانند دوباره به چرخه تولید بازگردند و دوباره تبدیل به شیت های ورق پلکسی گلاس شوند.

شاید تولید پلکسی گلاس یک خدمت بسیار مهم به چرخه تولید باشد. چرا که ویژگی های این ورق بسیار زیاد و هرکسی می تواند با توجه به نیاز خود آنرا جایگزین فلز، شیشه و یا سنگ های دکوراتیو کند.

کاربردهای ورق پلکسی چیست ؟

تا اینجا با ورق پلکسی گلاس و خصوصیات ظاهری آن آشنا شده اید. این قابلیت های ورق پلکسی گلاس به تولید کنندگان و صنعتگران این امکان را می دهد که با خلاقیت خود هرنوع محصول ، وسیله کاربردی و لوازم گوناگون را تولید کنند. حالا اگر میخواهید بدانید مجموعه کاربردهای ورق پلکسی چیست لیست زیر را برای شما گردآوری کردیم تا بدانید ورق پلکسی گلاس یک متریال بی نظیر در تولید است:

پلکسی گلس در صنعت ساختمان

همانطور که پیشتر نیز توضیح داده شد، پلکسی گلس جایگزین بسیار مناسبی برای شیشه است. بنابراین انواع کاربردهای شیشه برای پلکسی نیز قابل تعمیم است. از جمله پر مصرف ترین زمینه های استفاده از شیشه، صنعت ساختمان است. تا کنون از شیشه برای قسمت های مختلفی از ساختمان از جمله پوشش نورگیرها (پاسیو)، درب ها و پنجره ها، فضاهای بهداشتی و سرویس ها، گلخانه ها و حتی قسمت های دکوراتیو داخلی ساختمان استفاده می شده است. اما با ورود پلکسی گلاس به بازارهای صنعتی، این متریال کاربردی روزافزون پیدا کرده است.

ورق پلکسی گلس شیشه ای

امروزه اما با تولید ورق های پلکسی گلس، تمام کاربری های نامبرده برای شیشه، توسط این متریال تامین می شود. به طور مشخص، امروزه از پلکسی گلس جهت پوشش سقف های نورگیر (پاسیوها)، گلخانه ها، حمام و سرویس های بهداشتی، تجهیزات آشپزخانه ها از جمله کابینت و درب و پنجره بهره گرفته می شود.  

قیمت خدمات برش لیزری چگونه محاسبه می شود؟
حتما بخوانید...

همچنین پلکسی گلس در اینگونه موارد مصرف، بدلیل جذب عمده پرتوهای زیان آور نور خورشید، حتی نسبت به شیشه ارجحیت دارد. این ورق ها با شفافیت بالایی که دارند، به راحتی نور را از خود عبور می دهند ولی پرتوهای مضر را جذب می کنند. همچنین با توجه به دامنه وسیع رنگ بندی آن ها، امکان طراحی فضاهای بسیار زیبا و بازی با نور را برای طراحان فراهم می کنند. وجود ورق های مات پلکسی گلس نیز محدود کردن دید، در عین تامین نور، برای فضاهای خاص معماری را امکان پذیر می سازند. ورق های پلکسی گلاس شفاف با گذشت زمان و قرارگیری در مقابل تابش مستقیم نور، کدر نمی شوند و کیفیت خود را حفظ می کنند. ورق های پلکسی گلس جهت کاربرد برای فضاهای دکوراتیو از جمله دیوارهای غیر باربر رنگی (پارتیشن ها) یا سقف و کف های نیازمند نورپردازی نیز بسیار پر مصرف هستند.

ورق پلکسی گلس

ساخت انواع کانتر، کابینت های آشپزخانه ها و میز و صندلی از دیگر موارد پر استفاده ورق های پلکسی گلس می باشند. تولید انواع میز با طراحی های زیبا، ساخت تخت خواب و استفاده از پلکسی جهت قسمت های اصلی و تزئینی، همگی به وسیله ورق های پلکسی امکان پذیر هستند. ساخت قفسه و کتابخانه، محفظه های نگهدارنده اشیاء گرانبها و تزئینی نیز از دیگر موارد استفاده از پلکسی در بخش مبلمان و وسایل خانگی است.

برخی خصوصیات پلکسی گلس از جمله مقاومت بالا در مقابل ضربه و فشار، ایستایی و استحکام، سبک وزنی و زیبایی ظاهری سبب محبوبیت استفاده از این متریال جهت ساخت مبلمان می باشد. پلکسی در این زمینه نسبت به شیشه دارای این مزیت است که در صورت شکستن، لبه های تیز ایجاد نمیکند و از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

ورق پلکسی گلس به جای شیشه

پلکسی گلس در صنعت تبلیغات

از دیگر زمینه های استفاده از پلکسی گلس که بسیار پر کاربرد بوده و هر روزه نیز رو به گسترش است، صنعت تبلیغات و تولید محصولات تبلیغاتی است. از پلکسی گلس به صورت گسترده در ساخت انواع تابلوهای تبلیغاتی برای فروشگاه ها، ساختمان ها و مراکز تجاری-اداری، مغازه ها و غرفه ها استفاده می شود. خصوصیات و قابلیت های مکانیکی پلکسی گلس و کیفیت بالای این متریال، سبب محبوبیت استفاده از آن در انواع کاربری ها شده است.

پس از تابلوهای تبلیغاتی، از پلکسی گلس برای ساخت انواع محصولات تبلیغاتی نیز بسیار استفاده می شود. از جمله این محصولات انواع استند های تبلیغاتی در مدل های ایستاده، بزرگ، کوچک، دیواری، رومیزی و … میباشند. امروزه ساخت این استندها با پلکسی گلس تا جایی مرسوم و پراستفاده است که بکار بردن هر نوع متریال دیگری جهت این کاربری تا حد زیادی دور از ذهن شده است.

استند کاتالوگ طبقاتی پلکسی گلاس

پلکسی گلاس ؛ محبوب در استند سازی

ساخت انواع جاکاتالوگی و جابروشوری در سایزهای مختلف به وسیله ورق پلکسی گلاس امکان پذیر است. طرح های زیبا و متنوع استندهای نمایش محصول و استندهای اداری را می توان به وسیله پلکسی گلاس اجرا نمود. این محصولات با توجه به محل استفاده و نوع کاربری در سایزهای مختلفی قابل ارائه هستند.

به طور مثال از استندهای ایستاده و بزرگ در نمایشگاه ها و فروشگاه های بزرگ جهت ارائه بروشور و یا نمونه محصولات استفاده می شود. وجود استندهای ساخته شده از پلکسی گلس با انواع طراحی های خلاقانه به بهتر دیده شدن محصولات و کاتالوگ های آن ها بسیار کمک می کند. استندهای تبلیغاتی امکان کوچک شدن به اندازه جای کارت های ویزیت نیز دارند. طرح های متنوعی بدین منظور وجود دارند که می توانند محل قرار گیری یک یا چند مدل مختلف کارت ویزیت باشند.

از پلکسی گلس همچنین می توان جهت ساخت انواع لوگوهای شرکت ها و برندهای مختلف نیز استفاده کرد. در نمایشگاه ها علاوه بر استفاده از این متریال جهت ساخت انواع غرفه های ارائه محصول، می توان با نصب این لوگوها به هرچه بهتر دیده شدن و جلب توجه مخاطبان افزود.

تابلو پلکسی گلس

پلکسی گلاس ؛ انتخاب اول برای تابلوهای راهنما

استفاده از تابلوهای راهنما در مراکز مختلف اداری، تجاری، فروشگاه ها، بیمارستان ها و … امروزه بسیار مهم و مرسوم است. با توجه به قابلیت های گسترده پلکسی گلس، بخش عمده این تابلوها از این متریال ساخته می شود. ورق های پلکسی گلس در رنگ های متنوع، ماندگاری بالا، قیمت مناسب و خصوصیاتی مانند نظافت آسان، برای این استفاده بسیار مناسب هستند.

تابلو راهنما طبقات

این تابلوها نیز خود دارای گستردگی و تنوع مدل بسیار زیادی هستند. از جمله آن ها می توان به تابلو های راهنمای طبقات، ورودی، خروجی، پله های فرار، معرفی کاربری اتاق ها و فضاها، معرفی اشخاص به حالت رومیزی در ادارات و … نام برد. از دیگر تابلوهای بسیار پرکاربرد و ساخته شده از پلکسی گلس، تابلو های پلاک ساختمان ها و منازل هستند. این تابلوها در انواع طرح ها و با مدل های مختلف پلکسی از جمله آیینه ای، رنگی و … ساخته می شوند. همچنین قابلیت نورپردازی این تابلوها به کمک ال ای دی ها (LED) و یا سیستم نور مخفی، علاوه بر زیبایی، به نورپردازی محیط نیز کمک میکند.

پلاک نوری پلکسی گلاس منزل
پلاک نوری منزل ساختمان شماره آپارتمان ال ای دی

به دلیل وجود برخی خصوصیات پلکسی از جمله مقاومت بالا در مقابل شرایط جوی و تابش نور مستقیم خورشید، امکان استفاده از تابلوهای ساخته شده از این متریال در فضای باز نیز مهیا است. به همین دلیل می توان تابلوهای راهنمای نصب شده در پارک ها و یا محوطه های روباز و پارکینگ ها و فضاهایی این چنینی را از این متریال تولید نمود.

موارد زیر نیز مهم ترین کاربردهای ورق پلکسی گلاس هستند:

استفاده از پلکسی گلاس به جای شیشه: ایمنی بسیار زیاد تر و وزن سبکتر

استفاده در دکورسازی و پارتیشن بندی: بخش بندی فضاها و ساخت المان های صحنه

صفحه پلکسی گلاس در نورپردازی سقفی و سقفهای کاذب: همان تایلهای سفید سقفی که نور از آنها عبور می کند

پلکسی آینه ای جایگزین مناسب برای آینه شیشه ای: پلکسی آینه ای ۶ برابر ایمن تر از آینه های معمولی است

ساخت تابلوهای راهنمای اداری و مسکونی : پلکسی گلاس در این زمینه بسیار پرکاربرد است

ساخت باکس های تزئینی و جعبه های پلکسی گلاس : پلکسی تنها متریالی ست که مناسب ساخت باکس شیشه ای ست

استفاده از پلکسی در ساخت انواع تندیس مناسبتی و جشنواره ای: تندیس های پلکسی گلاس بسیار ارزان هستند و بسرعت آماده می شوند.

کاربرد پلکسی گلاس در ماکت سازی : فقط دانشجویان معماری می دانند پلکسی گلاس چه متریال بی نظیری ست

استفاده به عنوان نورگیر: پلکسی گلاس در سقف پاسیو و گلخانه ها نورگیر بسیار خوبی ست و در دراز مدت آسیب نمی بیند

ساخت استندهای پلکسیی اداری و آرایشی، جاکاتالوگی و جابروشوری: ارزانترین و مناسبترین مترایل ساخت برای این استندها پلکسی است.

ساخت آکواریوم بوسیله پلکسی گلاس: به تازگی تولید کنندگان به این قابلیت پلکسی در ساخت آکواریوم پی برده اند.

کاربرد پلکسی در ساخت زیورآلات: پلکسی های مشکی و آینه ای در این زمینه بسیار پرگاربردند.

ساخت لوگوی شرکتها جهت نصب روی دیوار: بهترین روش و ارزانترین روش برای تولید لوگوی شرکتها در محیط داخلی

خم کاری و حالت پذیری پلکسی گلاس

همانطور که در معرفی ورق پلکسی گلاس توضیح دادیم: با اینکه پلکسی انعطاف پذیر است ولی اگر بیش از اندازه هم شود می شکند.

اما روش خم کردن پلکسی چیست ؟ چرا در برخی محصولات پلکسی خم شده می بینیم؟ پاسخ این است که تنها راه خم کردن پلکسی گلاس استفاده از حرارت است. شما می توانید با حرارت دادن پلکسی آنرا خم کنید. اما حرارت دادن نیز نیاز به تخصص و تجربه در این زمینه دارد.

حتما بارها تابلوهای تبلیغاتی مغازه ها را دیده اید که روی آنها حروف برجسته از جنس پلکسی گلاس نصب شده است. این حروف های برجسته توسط استادان حروفسازی ساخته می شوند، به این صورت که پلکسی گلاس را به صورت نوارهای ۸ سا ۱۰ سانتی برش می زنند و سپس با حرارت شعله مخصوص، آنها را طبق طرح خم می کنند. خم کردن پلکسی گلاس شاید در نگاه اول آسان به نظر برسد ولی تجربه در این زمینه شرط اصلی انجام صحیح آن است.

اما شاید دیده باشید برخی پلکسی را با این شیوه خم نمی کنند. پس بجز حرارت شعله ابزار مخصوص خم پلکسی چیست ؟

ابزاری به نام خم کن پلکسی در بازار وجود دارد که وسیله ای شبیه به اتوی مو است. وقتی نوار بریده شده پلکسی را بین دو فک این خم کن قرار دهید باعث گرم شدن آن بخش می شود. وقتی پلکسی به حد کافی گرم شود، نرم و حالت پذیر می شود. حالا می توانید آنرا با دست خم کنید و حالت دهید و شکل دلخواه خود را به آن بدهید.

اما این کار هم نیاز به تمرین و کسب تجربه دارد که مطمئنا اگر شما نیز شروع به انجام این کار کنید می توانید با تمرین و تجربه در آن ماهر شوید.

بهترین راههای برش پلکسی چیست

از خصوصیات بارز ورق پلکسی برش آسان است. ورقهای پلکسی گلاس را می توان به چندین روش برش زد. ما در ادامه این موارد را بطور خلاصه بررسی می کنیم:

۱- برش لیزری پلکسی گلاس:

بهترین و تمیزترین روش برای برش پلکسی گلاس استفاده از لیزر برش است. اگر میخواهید برش پلکسی گلاس به بهترین شکل و با ظرافت بسیار زیادی انجام شود از برش لیزری استفاده کنید. طرح آماده شده در نرم افزار کورل یا اتوکد توسط دستگاه برش لیزری با سرعت و دقت بسیار زیادی روی ورق پلکسی گلاس بریده می شود. مزیت برش لیزری این است که طرح های مختلف شامل خط راست و خط منحنی به راحتی توسط دستگاه لیزر بریده می شوند.

۲- برش پلکسی با دست:

اگر شما میخواهید به سرعت ورق پلکسی را به قطعات مختلفی تقسیم کنید پیشنهاد می کنیم آنرا با دست و بوسیله کاتر مخصوص طلق بُر برش دهید. برای برش پلکسی کاترهای مخصوصی وجود دارد که با چنیدن بار کشیدن آن روی پلکسی می توان خط شکست ایجاد کرد و ورق را به دو نیم تقسیم کرد.

آموزش این روش را در مطلبی با عنوان « برش پلکسی با دست » به طور مفصل توضیح داده ایم.

۳- برش بوسیله دستگاه برش برقی:

شاید شما بخواهید تعداد زیادی از ورق های پلکسی را به قسمتهای مختلف تقسیم کنید و این کار بوسیله کاتر و به روش دستی کمی مشکل باشد. چاره کار این است که ورق پلکسی را بوسیله دستگاه برش برقی برش بزنید . این دستگاه همان اره های دیسکی هستند که اغلب در کابینت سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اما مشکل این نوع برش پلکسی چیست ؟ در این روش مثل روش برش پلکسی با دست فقط می توانید برشهای مستقیم و صاف انجام دهید و نمی توانید پلکسی گلاس را به صورت منحنی برش دهید.

پرداخت کاری و صیقل دادن پلکسی

اگر صفحه پلکسی گلاس دچار خراشیدگی عمیق شد اصلا نگران نباشید. سطح پلکسی را می توان بوسیله دستگاههای صیقل تا حد زیادی پرداخت و به حالت اول بازگرداند. دستگاه های پولیش پلکسی دارای یک نمد بزرگ هستند. این نمد می تواند بدون آنکه سطح پلکسی گلاس را مات کند آن را صیقل داده و به براقیت ابتدایی خود بازگرداند. اما اینکار باید توسط استادکاران کاهر که تجربه کار با پلکسی رادارند انجام شود.

اگر روزی پلکسی شما بر اثر خراشیدگی با جسم سخت آسیب ببیند، می توان براحتی آنرا پولیش کرد و خراشیدگی صفحه پلکسی را از بین بُرد بدون آنکه صفحه پلکسی مات شود.

آیا می توانیم سطح پلکسی را سمباده بزنیم؟

خیر؛ پیشنهاد می کنیم با سمباده های معمولی این کار را انجام ندهید . زیرا خراشیدگی های بسیاری را در سطح ورق پلکسی ایجاد خواهید کرد. بهترین روش همان پولیش پلکسی است.

استحکام و خش پذیری پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم هستند. اما این استجکام و مقاومتورقهای پلکسی به دو عامل: شدت ضربه و ضخامت ورق بستگی دارد.

هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد وقاومت ورق نیز در برابر ضربات بیشتر خواهد بود. این خاصیت استحکام به همان ویژگی انعطاف پذیری ورق پلکسی گلاس بر میگردد.

ورقهای پلکسی گلاس بدلیل انعطافی که در برابر فشار و ضربه از خود نشان می دهند نزد خریدراران بسیار محبوب هستند.

ویژگی بسیار عالی دیگر ورقهای پلکسی گلاس خاصیت ضدخش بودن آنهاست. ورقهای پلکسی گلاس در برابر خراشیدگی و ساییدگی بسیار مقاوم هستند و این یکی از مهم ترین علل محبوبیت ورق های پلکسی گلاس است.

راههای محافظت از ورق پلکسی چیست ؟

با اینکه پلکسی گلاس در برابر خراشیدگی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد ولی در برابر اجسام تیز و بُرنده ممکن است دچار خراشیدگی شود.

البته برای سالم ماندن ورق پلکسی تا قبل از استفاده یک روکش کاغذی روی صفحه پلکسی کشیده می شود. این رویه از صفحه پلکسی در برابر خراشیدگی و خط و خش هنگام جابجایی و حمل و نقل، تا قبل از استفاده محافظت می کند. شما می توانید پس از اینکه ورق پلکسی را به ابعاد و طرحهای مختلف برش دادید این رویه کاغذی را از سطح آن جدا کنید.

جهت تمیز کردن پلکسی ، و برای محافظت از سطح پلکسی به نکات زیر توجه کنید:

 • هیچگاه ورق پلکسی را تحت فشارهای شدید قرار ندهید و یا با دست آنها را بیش از اندازه خم نکنید
 • از تکیه دادن و یا نشستن روی ورق پلکسی گلاس جدا خودداری کنید
 • ورق پلکسی گلاس را از ضربات اجسام و برخورد وسایل دور نگهدارید
 • و بهتر است ورق پلکسی را با دستمال نمدار پنبه ای تمیز کنید.

پرکاربردترین ورقهای پلکسی در ایران

اگر شما به تمام مراکز فروش ورق پلکسی در ایران مراجعه کنید خواهید دید که چند نوع ورق پلکسی همیشه و همه جا و در هر کارگاه و فروشگاهی وجود دارند. این ورقها پرکاربردترین ورقهای پلکسی گلاس هستند که اکثر تولید کنندگان محصولات پلکسی از آن استفاده می کنند. در ادامه با این ورقهای پرکاربرد آشنا می شوید:

ورق پلکسی ۳ میل:

پلکسی ۳میل محبوب همه تولیدکنندگان محصولات لیزری است.

 • تابلوسازها با پلکسی ۳میل رنگی حروف برجسته می سازند ؛
 • خدمات دک.راسیون داخلی پلکسی ۳میل شفاف را جایگزین شیشه می کنند.
 • غرفه سازها پلکسی ۳میل رنگی را تبدیل به حروف سر در غرفه می کنند.
 • خدماتی های برق ساختمان و نمای داخلی پلکسی ۳میل دوغی را در سقف استفاده می کنند
 • تولیدکنندگان جعبه های تزئینی پلکسی ۳ میل را بهترین گزینه می دانند

اگر میخواهید بدانید پرفروش ترین ورق پلکسی چیست باید بگوئیم: ورق پلکسی ۳ میل

اگر به تمام فروشگاه های پلکسی مراجعه کنید بیشترین ورق پلکسی را که خواهید دید ورق پلکسی ۳ میل است. این مسئله نشان از کاربردی بودن و پر فروش بودن این ورق است.

قیمت ورق پلکسی ۳میل بطور متوسط بین ۳۸۰ الی ۴۵۰ هزار تومان است؛ این تفاوت قیمت بدلیل نوسان قیمت و همچنین اختلاف قیمت جزئی در برخی رنگهاست.

برای مشاهده قیمت ورق پلکسی ۳ میل از منوی بالای سایت انواع ورق پلکسی را انتخاب کنید و قیمت پلکسی ۳میل رنگی ، پلکسی ۳ میل شفاف و پلکسی ۳میل ترانسپارنت را مشاهده کنید.

ورق پلکسی ۲میل

به جرات می توان گفت که کمتر کارگاهی را پیدا خواهید کرد که در آن ورق پلکسی گلاس ۲ میل پیدا نشود. برای ساخت بسیاری از محصولات ورق پلکسی ۲ میل بهترین گزینه است.

اما دلیل استفاده از ورق پلکسی ۲ میل چیست ؟

اولا به دلیل وزن سبک ورق پلکسی ۲ میل می توانید آنرا به راحتی با چسبهای دوطرفه به هرکجا خواستید نصب کنید

ثانیا قیمت ورق پلکسی گلاس ۲ میل بسیار مقرون به صرفه است و تولیدات زیر را می توان به وسیله آن تولید کرد:

 • انواع باکس گل و باکس هدیه
 • انواع استندهای بروشور و کاتالوگ
 • انواع تابلوهای راهنمای طبقات که بایستی سبک باشند
 • انواع پلاک ساختمانی
 • اینها فقط موارد معدودی از مصرف ورق پلکسی ۲ میل است که خواندید؛ کاربردهای این ورق پلکسی بسیار گسترده است.

ورق پلکسی آینه ای ۲ میل:

ورق آینه پلکسی چیست ؟ ورق های آینه پلکسی دقیقا مشابه آینه هایی است که ما در منازل خود استفاده می کنیم. با این تفاوت که بجای شیشه در ساخت آنها از پلکسی گلاس استفاده شده است. عمده ترین کاربرد این ورق ها، استفاده به جای آینه های شیشه ای است.

ایمنی آینه های پلکسی تا ۵ برابر آینه های معمولی است. اگر ضربه ای که آینه شیشه ای را می شکند به پلکسی آینه ای وارد شود احتمال شکستن آن حدود یک پنجم است.

ورق های آینه ای پلکسی نیز یکی از پر مصرف ترین های بازار پلکسی است. ورق های آینه ای در تمام فروشگاه های پلکسی با ضخامت ۲ میل یافت می شود. این یعنی ورق های آینه ای ضخامتی بیشتر از ۲ میلیمتر ندارند.

ورق های پلکسی آینه ای در رنگهای مختلفی تولید می شوند اما دو رنگ طلایی و نقره ای پرفروش ترین و فراوان ترین رنگ ها در بازار هستند.

روشهای تمیز کردن پلکسی گلاس

پلکسی گلاس متریالی براق و بسیار زیباست که زیبایی همیشگی آن در گرو نگهداری و تمیز کردن صحیح آن است. بهترین راه تمیز کردن پلکسی گلاس استفاده از شوینده های الکلی مثل شیشه پاکن و دستمالهای نرم پنبه ای است.

آیا از شوینده های دیگر هم می توان استفاده کرد؟ پیشنهاد می کنیم غیر از شیشه پاکن و یا دستمال نم دار معمولی از تمیز کننده های دیگر استفاده نکنید. شوینده های دیگر حاوی مواد حلّال قوی هستند که باعث می شود سطح پلکسی گلاس به مرور کدر شود. بعنوان مثال برای تمیز کردن پلکسی از تینر و بنزین استفاده نکنید. این حلّال ها به صفحه پلکسی آسیب می زنند.

اگر هم از دستمال های زبر و یا حتی میکروفایبر استفاده کنید سطح پلکسی دچار خط و خش می شود. دستمال های میکروفایبر دارای زائده هایی هستند که مخصوص جرم بَری سطح است. این زائده ها سطح پلکسی را خشدار می کنند و براقیت آن را از بین می برند.

توصیه شما برای تمیز کردن پلکسی چیست ؟ توصیه ما این است که یک دستمال نرم پنبه ای را آغشته به شیشه پاکن کنید و به آرامی و در یک جهت روی سطح پلکسی بکشید. اگر شیشه پاکن در دسترس نداشتید از دستمال نمدار پنبه ای استفاده کنید.

اگر مواد چسبنده و یا لکه هایی روی سطح پلکسی مشاهده کردید، ابتدا مقداری شیشه پاکن را روی سطح پلکسی اسپری کنید و پس از ۱ دقیقه دوباره شیشه پاکن را اسپری و با دستمال نرم پنیه ای به آرامی روی لکه بکشید.

اگر شیشه پاکن در دسترس نداشتید، این کار را با مقداری الکل انجام دهید. الکل به دلیل خاصیت لکه بری که دارد، گزینه مناسبی برای تمیز کردن ورق پلکسی محسوب می شود. برای تمیز کردن پلکسی گلاس با الکل ابتدا مقداری الکل را روی لکه اسپری کنید و بمدت یک دقیقه صبر کنید تا اثر لکه ضعیف شود، سپس دوباره الکل را روی سطح پلکسی اسپری و با دستمال نرم روی آن بکشید.

بدترین راه تمیز کردن پلکسی چیست ؟

اگر میخواهید لکه ها و یا مواد چسبیده به پلکسی را پاک کنید، بدترین کار کشیدن تیغ روی صفحه پلکسی و یا استفاده از کاردک تیغ دار است. سطح پلکسی مقاومت زیادی در برابر اشیاء تیز و بُرنده نظیر انواع تیغ ندارد. هیچگاه برای تمیز کردن پلکسی از تیغ استفاده نکنید.

همانگونه که در بخش قبل هم گفتیم، مواد حلال مثل تینر را برای تمیز کردن پلکسی به کار نبرید. تینر باعث کدر شدن سطح پلکسی گلاس می شود.

محبوبیت روز افزون

علاوه بر موارد ذکر شده، پلکسی گلس دارای کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز می باشد. خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد ورق پلکسی ، سبب محبوبیت روز افزون این ماده شده است. به همین دلیل موارد استفاده از آن نیز بصورت روزانه رو به گسترش و فزونی است. با ظهور دستگاه های برش لیزری، دنیای طراحی و تولید و صنعت متحول گردید. این دستگاه ها به گسترش استفاده از پلکسی گلس نیز بسیار کمک کردند. در مقالات بعدی با برش لیزری پلکسی گلس بیشتر آشنا خواهیم شد.  

در این مطلب تلاش کردیم به سوال اغلب مشتریانمان که « پلکسی چیست » پاسخ دهیم. اگر هنوز در این مورد ابهامی دارید پایین همین مطلب بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

خرید انواع ورق پلکسی گلاس

برای خرید انواع ورق پلکسی یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

۲۱۸,۰۰۰ تومان۲,۹۵۰,۰۰۰ تومان
۲۷۵,۰۰۰ تومان۳,۱۷۰,۰۰۰ تومان
۲۲۰,۰۰۰ تومان۱,۲۹۰,۰۰۰ تومان
۷۵,۰۰۰ تومان۱۶۸,۰۰۰ تومان
قیمت پلکسی گلاس چنده؟

قیمت پلکسی گلاس با توجه به سایز و ضخامت تعیین میشود. هرچقدر ضخامت و ابعاد پلکسی گلاس بزرگتر باشد، قیمت پلکسی گلاس نیز به تناسب بیشتر می شود

کاربرد پلکسی گلاس در چه مواردی است؟

ورق های پلکسی گلاس اغلب در ساخت باکس پلکسی گلاس ، استندهای پلکسی گلاس و تابلو های راهنما کاردبرد دارند. اما محصولات کاربردی و تزئینی بسیار دیگری نیز می توان بوسیله آن تولید کرد.

خرید پلکسی گلاس چگونه است؟

برای خرید پلکسی گلاس به سایت ما مراجعه کنید و خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید و در محل تحویل بگیرید

ارسال پلکسی در تهران و به شهرستان ها

ارسال پلکسی گلاس در تهران به وسیله پیک موتوری و آژانس و به شهرستانها توسط باربری و تیپاکس انجام میشه

116 دیدگاه برای “ورق پلکسی گلاس چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد؟

 1. هاشمی گفته:

  آیا مجموعه شما از ورق پلکسی گلاس برای سقف های استخر استفاده کرده و یا مشاوره داده است؟ ممنون می شوم اگر تجربه ای در این زمینه دارید در اختیار بنده قرار دهید

  • لیزرکات گفته:

   سلام و درود به شما… از ورق های پلکسی گلاس جهت پوشش سقف هم می توانید استفاده کنید؛ ولی برای اجرا حتما بایستی از یک تکنسین نصب مشاوره و کمک بگیرید

 2. آرمان عباسی گفته:

  سلام و درود و خسته نباشید خدمت شما
  آیا از پلکسی برای ساخت یک مخزن مایعات می شود استفاده کرد؟ اگر این امکان میسر است پیشنهاد شما چه نوع پلکسی است؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… بله از پلکسی گلاس برای ساخت مخازن مایعات هم می توان استفاده کرد؛ ولی اگر ابعاد و حجم مخزن زیاد باشد، با توجه به حجم ، بایستی از پلکسی گلاس های ضخیم استفاده کنید

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… از نظر دلگرم کننده شما متشکریم؛ خوشحالیم که برای شما مفید بوده است. حالا که با پلکسی گلاس آشنا شدید پیشنهاد می کنیم آموزش نحوه برش پلکسی را از لینک زیر ببینید:
   برش پلکسی با دست

 3. سهراب گفته:

  سلام قصد استفاده از ورق پلکسی برای روی صفحات نوری ال ای دی را داریم. پلکسی گلاس ها تا چه حد تحمل گرمایی دارند؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… اگر از ورق پلکسی میخواهید روی صفحات ال ای دی استفاده کنید مشکلی پیش نمی آید؛ چرا که لامپهای ال ای دی گرمای چندانی ندارند و به پلکسی آسیبی وارد نمی کنند. ضمن اینکه پلکسی تا دمای ۱۶۰ درجه سانتیگراد تغییر شکل نمی دهد

 4. لیزرکات گفته:

  ما برای یک پروژه نورپردازی میخواهیم تکه های پلکسی را جلوی پروژکتور قرار دهیم تا نور رنگی برای ما تولید کند. آیا این قضیه امکان پذیر است؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… ورق های پلکسی گلاس در شرایط عادی و تا حدی در برابر خط و خش مقاومند ولی همونطوری که در ویدیو گفته میشه ورق پلکسی گلاس در برابر ساییدگی های شدید مقاومت زیادی نداره؛
   این یعنی تمام ورق های پلکسی موجود در بازار اگر در برابر ساییدگی های شدید قرار بگیرند سطحشون خراشیده و دچار خط و خش میشن

 5. شایان گفته:

  درود بر شما
  ۱٫اگر بخوام پلکسی گلاس که از خودش نور عبور بده رو توی تولید لوستر استفاده کنم…
  تا چه حد حرارت رو میتونه تحمل کنه…؟
  ۲. درصورت نیاز شما میتونید اندازه سفارشی رو بفرستید؟
  ۳.و برای اتصال از چه نوع چسبی باید استفاده بشه؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما؛ پاسخ سوالات شما را به ترتیب عرض می کنم:
   ۱- دمای ذوب پلکسی گلاس ۴۰۰درجه سانتیگراد است بنابراین برای استفاده در لوستر هیچ نگرانی نداشته باشید
   ۲- هر اندازه سفارشی که بفرمائید را می توانیم برای شما آماده کنیم
   ۳- برای اتصال دو قطعه پلکسی گلاس باید از چسب مخصوص پلکسی کلروفرم استفاده کنید

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما…. برای مشاهده قیمت انواع ورق پلکسی گلاس از منوی بالای سایت روی «انواع ورق پلکسی» کلیک کنید تا وارد دسته ورق های پلکسی گلاس شوید. حالا هر نوع ورقی که میخواهید را انتخاب کنید تا وارد صفحه خرید آن ورق شوید؛ با انتخاب ابعاد و ضخامت دلخواه خود از منوها، قیمت به طور اتوماتیگ به شما نمایش داده می شود.

 6. یاس گفته:

  سلام پلکسی شفاف با ضخامت کم میخاستم به جای شیشه ویترین استفاده کنم ولی باید بهش انحنا داد. شما خم کاری هم انجام میدید؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… برای شیشه ویترین می تونید از پلکسی گلاس استفاده کنید ولی ما خدمات خمکاری ورق انجام نمیدیم؛ بهتره از فروشندگان یخچال های فروشگاهی کمک بگیرید. یخچال فروشهای صنعتی اطلاعات خوبی در مورد شیشه ها و جایزینهای آنها به صورت منحنی دارند

 7. ناشناس گفته:

  سلام بنده از شما قصد خرید پلکسی برای داخل یخچال دارم. سوالی که از شما دارم این است که آیا برای طبقه های داخل یخچال میشود از این پلکسی استفاده کرد؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما…. ورق پلکسی گلاس بدلیل اینکه در برابر سرما و گرما مقاومت بسیار خوبی دارد گزینه مناسبی برای استفاده در داخل یخچال است؛

  • لیزرکات گفته:

   درود به شما… ورق پلکسی گلاس از لحاظ کیفی به چند دسته تقسیم میشه که ما در فروشگاه لیزرکات فقط از نوع تایوانی درجه ۱ موجود داریم؛ ورق های چینی درجه ۲ و ۳ نیز بعضا در بازار موجود هستند که مشکلاتی نظیر زدگی دارند. با اینکه باید اختلاف قیمت جنس و خوب بد پلکسی در حد قابل قبولی باشد ولی معمولا این تفاوت قیمت زیاد نیست؛ بنابراین ما نیز تصمیم گرفتیم ورق های پلکسی را فقط در نوع تایوانی که کیفیت خوبی دارد عرضه کنیم

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… بهترین ورق پلکسی گلاس ورقی است که هیچ نوع زدگی و ناخالصی در خود نداشته باشد؛ البته پیشنهاد می کنیم که همیشه ورق پلکسی گلاس تایوانی تهیه کنید چرا که ورقهای تایوانی بهترین کیفیت را در بین کشورهای تولیدکننده دیگر نیر چین و اندونزی دارند

 8. پهلوان گفته:

  سلام وقتتون بخیر 🙏
  من می‌خواهم از شما خرید پلکسی گلاس انجام بدم و برای تحویل به خودم حضوری برسم خدمتتون. میخواستم از شما سوال کنم آیا می توانم ورق را تا کنم و در ماشین بگذارم آیا مشکلی پیش نمی آید؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما…. ورق های پلکسی گلاس آنقدر انعطاف ندارند که بتوانید آنها را خم کنید و داخل ماشین قرار دهید؛ مگر در ضخامتهای ۱میل و ۱/۵ میل. اگر ورق پلکسی گلاس را نمی خواهید به صورت شیت کامل استفاده کنید بهتر است آنرا برای شما برش بزنیم تا حمل و نقل آن برای شما آسانتر باشد

 9. ناشناس گفته:

  سلام ما از شما ورق پلکسی گلاس ۲ میل خریدیم و حالا میخواهیم با ۳ میل تعویض کنیم چطور باید اقدام کنیم؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… لطفا ورق ۲میل را بفرستید و ورق ۳میل را بفرمائید در چه رنگی می خواهید تا برایتان تعویض کنیم؛ برای هماهنگی لطفا با دفتر تماس بگیرید

 10. ارزو گفته:

  صخامت های پلکسی های شما هرکدام چقدر تلورانس دارد؟من شنیدم هر صخامت معمولا به اندازه ی چند دهم میل کمتر هستند.چجور میشه هر ضخامت رو دقیقشو تهیه کرد؟

  • لیزرکات گفته:

   درود به شما…. ورق های پلکسی گلاس ضخامت های ثابتی دارند؛ یعنی اگر یک پلکسی گلاس با ضخامت ۵ میل تهیه کنید، دقیقا ۵ میلیمتر است؛ در بین تمام ضخامتهای ورق پلکسی فقط و فقط ضخامت ۲/۸ میلیمتر است که به صورت رند ۳ میل تولید نمی شود. ضخامتهای ورق پلکسی تا ۱۰ میلیمتر به ترتیب: ۱ – ۱/۵ – ۲ – ۲/۸ – ۴ – ۵ – ۶ – ۸ – ۱۰ میلمتر هستند.

 11. خاتون گفته:

  سلام یه سوالی داشتم از خدمتتون چرا بعضی از پلکسی ها کاغذ شون بد کنده میشه؟شما چه راهکاری پیشنهاد میدید سریع این کار رو انجام بدیم؟ممنون از سایت خوب و جامع تون

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… اگر ورق های پلکسی مدت زیادی از تولیدشون گذشته باشه پوسته کاغذی اونها به سختی کنده میشه؛ بهترین راهکار برای اینکار گرم کردن سطح پلکسی بوسیله سشوار است؛ و حتی می تونید به مدت چند دقیقه ورقهای پلکسی رو در آفتاب قرار بدید

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما…. اگر می خواهید از ورق پلکسی گلاس برای نورگیر سقف استفاده کنید بهتر است از نوع دوغی آن استفاده کنید؛ ورق پلکسی دوغی باعث پخش شدن یکنواخت نور می شود و اغلب برای نورپردازی در سقف استفاده می شود. البته الزاما برای سقف نیست و هر جایی که لازم است نورگیر داشته باشد استفاده می شود و نور را از خود عبور می دهد

 12. یاسین گفته:

  سلام ببخشید من ۳ سوال داشتم سوال اول آیا پلستی گلس در فضای بسته بخار میکند سوال دوم ایا به مرور زمان مات میشن مثل تلغ چراغ خودرو سوال سوم پلستی گلس شکست نور چراغ را چگونه عبور میدهد

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… پلکسی گلاس در فضای بسته با توجه به مقدار رطوبت محیط عملکردی مشابه شیشه دارد؛ یعنی اگر رطوبت فضا زیاد باشد ممکن است پلکسی بخار کند
   در مورد مات شدن هم باید توجه داشته باشید سطح پلکسی بخودی خود مات نمی شود و سالها شفاف باقی می ماند، مگر اینکه با دستمالهای زبر تمیز شوند یا اشیاء زبر روی آن کشیده شود
   پلکسی گلاس نور را از خود عبور میدهد ولی شکست نور ایجاد نمی کند

 13. کریم پور گفته:

  سلام ما در مجموعه شرکت هامون میخواهیم از پلکسی ۴ میل برای جداسازی فضاهای داخلی مراجعین و کارمندانمان استفاده کنی. شما چه پیشنهادی دارید برای اینکه ورق پلکسی ۴میل را به صورت ایستاده روی میز قرار بدیم؟

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما…. ورق های پلکسی گلاس ۴ میل به تنهایی روی میز ایستایی ندارند. بهترین پیشنهاد این است که توسط قلاب و زنجیر از سقف آویزان شوند؛ البته بهتر است پلکسی گلاس را روی میز قرار دهید و از قلاب و زنجیر برای صاف نگهداشتن ورق استفاده کنید

 14. راشین گفته:

  ممنون از مطلب خوبتون اطلاعات خیلی خوبی در مورد پلکسی بدست آوردم. من برای ساخت قاب عکس میخوام پلکسی رو بدم شما برش بدید. طرحش رو چجوری به دست شما برونم. یعنی منظورم اینه که باید طراحی کنم یا فقط اندازه به شما بدم کافیه

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما… خیلی خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده؛ در مورد طرح برش باید خدمتتون عرض کنیم که بهتره طرح خودتون رو در نرم افزار کورل آماده و به ۰۹۳۶۲۵۹۴۴۲۴ واتساپ کنید؛ اگر امکان این کار برای شما فراهم نبود طرح خود را روی کاغذ بکشید و اندازه ها را روی آن بنویسید و به همین شماره واتساپ کنید.

 15. جلال همت خواه گفته:

  سلام . ممنون از سایت خوبتون
  بنده میخوام بدونم ورقهای پلکسی گلاس تا چه مدت در آفتاب دوام می آورند؟ چون یک تابلو تبلیغاتی میخواهیم برای جنوب کشور بسازیم و آفتاب شدید است.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • لیزرکات گفته:

   درود به شما.. خوشحالیم که با مطالب مون تونستیم نظر شما رو جلب کنیم
   ورق های پلکسی با توجه به ضخامتشون در برابر آفتاب مقاومت نسبی دارند یعنی هرچه ضخامت ورق ها بیشتر بشه مقاومتشون نیز بیشتر میشه؛ این زمان بین ۱ الی ۵ سال متغیره
   ورق پلکسی گلاس در شهرهای جنوبی ایران که تابش پرتو خورشید بصورت مستقیم است به طور متوسط بین ۲ الی ۴ سال دوام می آورند

 16. افشین گفته:

  سلام وقت به خیر برای داخل پاسیو که نورگیری مناسبی داشته باشه چون اتاق خواب منزل ما از اوتجا تور میگیره و طبقه اول هستیم جه نوع پلکسی که پاسیو را تاریک نکنه و صدا هم عبور نکنه مناسب میبینید ممنون

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما…. بهترین پیشنهاد برای نورگیر پاسیو ورق پلکسی گلاس شیری است؛ اگر شبکه بندی مناسبی برای سقف اجرا شده است می توانید از ضخامتهای ۴میل الی ۸ میل استفاده کنید. پلکسی شیری نور را به خوبی از خود عبور می دهد و فضای داخلی را تاریک نمی کند. پلکسی گلاس در حد قابل قبولی عایق صدا نیز هست

 17. رحمانی گفته:

  سلام ما یک شیت پلاکسی میخوایم برای داخل آسانسور که مشکی باشد و سطح براق آن انعکاس ایجاد کند به چه صورت از شما تهیه کنیم و آیا این نوعی که عرض کردم رو دارید؟

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما…. این نوع ورق پلکسی گلاس مشکی براق است و همانطور که خودتان هم فرمودید سطح براق آن انعکاس ایجاد می کند؛ برای خرید از منوی بالا بر روی انواع ورق پلکسی بزنید و پلکسی گلاس رنگی را انتخاب و خریدتان را انجام دهید؛ سفارشتان فورا ارسال خواهد شد

 18. حسین کریمی گفته:

  سلام من یک مدل پلکسی با ضخامت واقعی ۳ میلیمتر (و نه ۲.۸ میلیمتر) تهیه کرده بودم که الان بازهم بهش نیاز پیدا کردم

  آیا شما ضخامت ۳ میل واقعی دارید؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… برای چسباندن دو قطعه پلکسی به نحوی که بعدا بتوانید آنرا از هم جدا کنید بهتر است از چسب دوطرفه سلولزی استفاده کنید؛ هنگامی که قصد کندن دو قطعه پلکسی را دارید آنرا گرم کنید؛ به راحتی از هم جدا می شوند

 19. ستاره گفته:

  سلام خسته نباشید من چه نوع پلکسی گلاس را بخرم که اجسام از هر دو طرف مشخص باشن؟ چون می خوام طرحم بندازم روی میز و با رزین کار کنم روی طرحم،و اینکه می شه با رنگ روغن یا اکرولیک روش کار کنم؟و می شه اون را رولش کرد یا نه؟ممنون می شم راهنماییم کنید

  • لیزرکات گفته:

   سلام و درود… شما بایستی پلکسی گلاس شفاف تهیه کنید؛ با رنگ روغن و اکرولیک هم میشه روی پلکسی کار کرد؛ اما ورق پلکسی گلاس رو نمیشه رول کرد چرا که پلکسی گلاس یک ورق تخت با انعطاف پذیری بسیار کم است

   • فرح بخش گفته:

    سلام به شما… از سه نمونه ای که آخر همین مقاله گذاشتید چطور می تونم خرید کنم؟ من پلکسی گلاس رنگی مدنظرم است

   • لیزرکات گفته:

    درود بر شما…. بر روی همان پلکسی گلاس رنگی کلیک کنید که وارد صفحه خرید پلکسی رنگی شوید؛ با انتخاب گزینه های ضخامت و اندازه، قیمت به طور اتوماتیک به شما نمایش داده می شود

   • ستاره گفته:

    مرسی،به نظر شما پس روی چه ورقی کار کنم،که ویژگیهای مورد نظر داشته باشه؟و رولم بشه کرد

   • لیزرکات گفته:

    برای کار رزین بهتره از ورق های طلق رولی استفاده کنید؛ چیزی شبیه به طلق های شیرازه که برای جزوات استفاده می شه

 20. اعلمی گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید
  اگر ما ورقهای پلکسی گلاس رو خرید کنیم ازتون هرچقدر ضخامتش بیشتر باشه نور کمتری از خودش عبور میده؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… بله، هرچقدر ضخامت ورق پلکسی گلاس بیشتر باشه نور کمتری رو از خودش عبور میده؛ با توجه به زمینه کاری خودتان و منبع نوری که دارید باید بررسی کنید و بهترین شخامت را انتخاب کنید

 21. رحمان برزویی گفته:

  سلام ما چند قطعه پلکسی گلاس را دادیم به یکی از همکاران شما بریده و میخواهیم آنرا از هرطرف ۱سانت کوچک کنیم. آیا میتوانیم برای شما بفرستیم شما انجام دهید؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما…. ورق های پلکسی گلاس انعطاف پذیر نیستند… ضخامت های ۱میل، ۱٫۵ میل و ۲میل ممکنه به مقدار بسیار کمی انعطاف داشته باشند ولی ضخامتهای بالای ورق پلکسی گلاس انعطاف پذیری کمتری دارند و فشار بیش از حد باعث شکستن ورق پلکسی میشه

 22. ارسطو گفته:

  سلام وقت بخیر ما چند تیکه ورق پلکسی داریم از اون ابزاری هم که گفتید برای خم کردن استفاده میشه هم قبلا تهیه کرده بودیم اما نتونستیم ورق پلکسی رو بصورت یکنواخت خم کنیم شما راهکاری برای انجام بهتر اینکار پیشنهاد میدید و اینکه اگر نشد آیا امکان داره برای شما بفرستیم شما طبق مدل ما خمکاری کنید؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام و درود فراوان به شما….خم کردن پلکسی گلاس با ابزار خم کن نیاز به تمرین و تجریبه دارد؛ البته کار چندان دشواری نیست؛ برای کسب تبحر در این زمینه لازم است تمرین بیشتری انجام دهید. اگر هم خواستید بایستی طرح خم پلکسی را برای ما ارسال کنید برایتان انجام دهیم

 23. حسین گفته:

  وقتتون بخیر
  یه سوالی داشتم: اگر ما قبلا از یه ورق پلکسی توی یه کاری استفاده کرده باشیم حالا اون مارک تو بازار نباشه، میتوانیم از یک برند دیگه استفاده کنیم؟ پیشاپیش از پاسخگوییتون ممنونم

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما… ممکنه ورق های پلکسی گلاس در برندهای مختلف تفاوت رنگی جزئی داشته باشند؛ ولی تاثیرشون اونقدر نیست که در نگاه اول تفاوت رو حس کنید؛ اغلب پلکسی هایی که چند سال پیش در بازار موجود بودند در حال حاضر نیز قابل خرید هستند؛ اگر تمایل دارید برند پلکسی رو بفرمائید بهتر راهنمایی تون کنیم

 24. کامیاب گفته:

  سلام اون بخشی که گفتید ورق پلکسی گلاس میلی حساب میشه رو من متوجه نشدم چون با چندتا فروشنده صحبت کردم توضیح هم دادند ولی منظورشون رو نفهمیدم. اگر ممکنه کمی بیشتر توضیح بدید

  • لیزرکات گفته:

   درود به شما… به این شکل توضیح میدیم خدمتتون: اندازه هر ورق پلکسی گلاس ۱۲۲×۱۸۳ سانت است. اگر قیمت هرمیل پلکسی گلاس را به طور فرضی ۱۰۰هزار تومان درنظر بگیریم، یک شیت پلکسی گلاس با ضخامت ۱میلیمتر و ابعاد ۱۲۲×۱۸۳ سانت معادل ۱۰۰هزار تومان می شود؛ یا مثلا یک شیت ۱۲۲×۱۸۳ پلکسی با ضخامت ۲میلیمتر ۲۰۰هزار تومان می شود. این یعنی قیمت پلکسی برمبنای میلیمتر بر هر شیت است.

  • لیزرکات گفته:

   سلام بزرگوار…. ورق های پلکسی گلاس در حالت عادی حالت پذیر نیستند؛ اما در دو صورت می تونید ورق پلکسی گلاس رو به صورت منحنی نصب کنید: اول اینکه از ضخامت ۱میل، ۱٫۵میل و یا ۲ میل استفاده کنید چون این ضخامتهای ورق پلکسی گلاس را می توان به صورت منحنی نصب کرد. دومین مورد این است که به وسیله حرارت یکنواخت ورق پلکسی گلاس را حالت دهید و به فرم دلخواه خودتان در بیاورید… برای ثابت نگهداشتن ورق پلکسی گلاس به صورت منحنی نیز بهتر است آنرا در ریلهای منحنی قرار دهید

  • لیزرکات گفته:

   سلام و درود فراوان بر شما…. بله برای اینکار می تونید از ورق پلکسی گلاس استفاده کنید؛ ورق پلکسی گلاس به دلیل خاصیت ضد خش بودنش گزینه مناسبی برای محافظ صفحه نمایش و محافظ تلویزیون است؛ به راحتی میز میشه و به مرور زرد نمیشه

 25. سیدجواد گفته:

  سلام خیلی ممنون از مطلب بسیار کاملتون تقریبا میشه گفت هیچ سوالی بی پاسخ نمونده ولی یک سوال در مورد اجرای پلکسی داشتم اگه ما این پلکسی رو تهیه کنیم و قطعاتش اضافه بیاد شما میتونید ازمون بردارید چون ممکنه مثلا از هرورق یه مقداری زیاد بیاد که مصرف نشه

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما دوست بزرگوار…. نظر مثبت شما باعث دلگرمی ماست؛ معمولا قسمتهای اضافه ورق پلکسی غیرمصرفی هستند مگر اینکه قطعات بزرگ باشند. البته این مسئله به ضخامت و رنگ ورق هم بستگی دارد. اجازه بدید با مثال به شما توضیح بدیم: مثلا شما ورق پلکسی ۶میل خریداری کردید و یک اندازه ۱۸۳در۱۰سانت اضافه آمده است. این تیکه جزو پرتی های کار به حساب میاد. در عوض اگه ابعادی مثل ۶۰در۶۰ اضافه بیاد میشه گفت ممکنه برای ساخت برخی محصولات مورد استفاده قرار بگیره.

 26. کمال محمد گفته:

  برای نور گیر بهترین نوع پلکسی گلاسی که معرفی میکنید کادم است؟ من شنیدم پلکسی های ارزانتری هستند که مخصوص سقف هستند

  • لیزرکات گفته:

   درود فراوان به شما… برای نورگیر سقف دو گزینه برای انتخاب دارید: ۱- اگر میخواهید فضای بیرونی دیده شود پیشنهاد ما پلکسی گلاس شفاف است؛ ۲- ولی اگر میخواهید فقط نور از فضای بیرون وارد شود و فضای بیرون قابل مشاهده نباشد بهتر است از پلکسی دوغی و یا پلکسی شیری استفاده کنید. بر روی لینک زیر بزنید و مطلب را بخوانید تا با تفاوت این دو ورق آشنا شوید: تفاوت پلکسی شیری و دوغی

 27. نیما گفته:

  سلام و خسته نباشید به تیم لیزرکات. ما قصد داریم ورقهای پلکسی را در اندازه های ۱متر در ۱متر به صورت استاده روی زمین قرار دهیم. چه ضخامتی باید از شما تهیه کنیم؟ شما پیشنهادتون چیه؟

  • لیزرکات گفته:

   درود فراوان به آقای نیمای عزیز همراه همیشگی ما؛ برای این کار اگر ورقها را بخوبی مهار کنید و ستونهای نگهدارنده بین آنها را روی زمین بخوبی پیچ کنید، بهترین ضخامت ۱۰ میل است. پیشنهاد ما این است که از ضخامت کمتر از ۱۰ میل استفاده نکنید

 28. احمدی گفته:

  سلام :
  وقت بخیر
  ۱_برای کارهای ریز و خاص میخوام مثل جاسوییچی و پیکسل
  ۲_ دستگاه برش لیزری خانگی به نظرتون ارزش خریدن داره و کارایی درستی داره
  ممنون میشم جواب بدید

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما… وقت جنابعالی هم بخیر… در مورد سوال اول: بله از پلکسی می تونید برای ساخت جاسوئیچی ، پیکسل و هر نوع وسایل نزئینی کوچک استفاده کنید. در مورد سوال دوم هم باید عرض کنم اگر بتوانید در زمینه فروش محصولات لیزری بازاریابی نسبتا خوبی انجام دهید خرید دستگاه برش لیزری یک گزینه بسیار خوب برای درآمدزایی محسوب میشه، البته در مورد نوع دستگاه نیز باید از فروشندگان معتبر اطلاعات لازم را به دست بیاورید

  • لیزرکات گفته:

   برای اینکار به شما دو تا راهکار میدیم که بهتر این کار انجام بشه: اول اینکه حتما زیر کار رو شبکه بندی کنید و دوم اینکه اط ورق پلکسی گلاس ۱۰ میل استفاده کنید؛ ضخامت کمتر استقامت کمتری داره و ضخامت بیشتر هم نیاز نیست

  • لیزرکات گفته:

   درود و عرض ادب… پلکسی ها دارای روکش کاغذی هستند که در برابر ساییدگی و خط و خش بسیار مقاومند؛ ارسال به جنوب کشور توسط باربری های مورد اعتماد این مجموعه انجام می شود و حمل و نقل تا رسیدن به دست شما کاملا مطمئن است و مشکلی پیش نمی آید

  • لیزرکات گفته:

   درود به شما… خیر مشکلی پیش نمیاد؛ فکر می کنم منظورتون تداخل دو پلکسی باشه… اگر دو قطعه پلکسی شفاف و رنگی رو به هم بچسبانید با هم ترکیب نمی شوند و مشکی پیش نمیاد

  • لیزرکات گفته:

   سلام اگر سوراخکاری رو با دقت انجام بدید مشکلی پیش نمیاد؛ کافیه به آرامی و با دور کند سوراخکاری روی پلکسی رو انجام بدید

  • لیزرکات گفته:

   سلام. اگر آفتاب بسیار شدید باشه ممکنه پس از دو یا سه سال پلکسی گلاس با ضخامت ۳ میل انحنا پیدا کنه؛ هرچه ضخامت بیشتر باشه در مقابل آفتاب مقاومت بیشتری پیدا خواهد کرد

 29. فروشگاه تابان گفته:

  سلام ما میخواهیم یک پلکسی شفاف رو کنار یک پلکسی رنگی قرار بدیدم و انها را به هم بچسبانیم. منظور بنده این است که مقطع دوپلکسی به هم چسبیده بشوند. از چه ضخامت پلکسی استفاده کنیم و مطمئن ترین روش کدام است

  • لیزرکات گفته:

   درود فراوان بر شما… بهترین روش چسباندن پلکسی گلاس استفاده از چسب مخصوص آن یعنی «کلروفرم» است؛ دو صفحه پلکسی را در کنار هم قرار دهید و چسب کلروفرم را بوسیله سرنگ بین شیار آنها بریزید؛ بهترین ضخامت برای این کار بین ۵ الی ۱۰ میلیمتر است؛ ولی توجه داشته باشید پس از چسباندن دوقطعه نباید فشار بیش از حدی به بخش چسبانده شده وارد شود.

 30. عمران توسعه گفته:

  مرسی از پاسخگویی سریعتون یک سوال دیگه ای که داشتم ممنون میشم جواب بدید: برای نصب پلکسی شما چی پیشنهاد میدین؟ چسب بهتره یا پیچ؟

  • لیزرکات گفته:

   خواهش می کنم، هر سوالی داشته باشید با کمال میل پاسخ میدیم؛ بهترین شیوه برای نصب پلکسی گلاس بستگی به زمینه استفاده پلکسی گلاس داره. یعنی باید ببینید از پلکسی چه استفاده ای میخواهید بکنید. اگر بیشتر توضیح بدید بهتر راهنماییتون می کنم

   • عمران توسعه گفته:

    ما میخواهیم پلکسی رو برای پوشاندن قسمتی از تابلو استفاده کنیم و یه قسمتی انتهایی اون رو میخواهیم خم کنیمو در جای خوش محکم کنیم

   • لیزرکات گفته:

    برای نصب پلکسی روی تابلو بهترین راه پیچ کردن است. پلکسی رو در جای خودش پیچ کنید و اون قسمتی که نیاز به خم کردن داره رو بوسیله سشوار صنعتی تا حدی گرم کنید که بتونید پلکسی رو خم کنید و در جای خودش ثابت و پیچ کنید

 31. عمران توسعه گفته:

  ممنون از توضیحات کاملی که دادید یک سوالی که برای من پیش اومد این است که اگر ورق پلکسی گلاس رو در حالت خمیده نصب کنیم و پس از یه مدت اونو باز کنیم آیا حالت خمیدگی رو به خودش می گیره؟ یا دوباره به صورت تخت در میاد؟

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما… ورق های پلکسی گلاس با توجه به صخامتشون انعطاف پذیری بسیار کمی دارند؛ اما با این حال می توان به مقدار کمی آن ها را خم و به همان صورت در جای خود ثابت نگهداشت؛ اگر پس از مدتی ورقهایی که در حالت خمیده نصب شده اند را باز کنید، با توجه به مدت زمانی که از نصب گذشته و مقدار گرمایی که در طول این مدت به آن ها رسیده، ممکن است حالت خمیدگی پیدا کنند و به تعبیری تاب بردارند

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما… پلکسی گلاس را در ضخامت های پایین می توان در حد بسیار کمی خم کرد؛ این یعنی پلکسی گلاس جندان نرم نیست و انعطاف زیادی نداره…. و اگر پلکسی رو بیش از اندازه خم کنیم خواهد شکست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.