برش پلکسی با دست

آموزش برش پلکسی با دست

روش های مختلفی برای برش پلکسی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به برش پلکسی با روش لیزرکات ، برش پلکسی با دست ، برش به وسیله اره دستی و برش به وسیله اره عمود بر یا اره دیسکی می باشد. در این مطلب قصد داریم برش پلکسی با دست را آموزش دهیم. پس تا پایان این آموزش همراه ما باشید.

آسان در عین حال نیازمند دقت

برش پلکسی با دست کار آسانی به نظر می آید اما انجام این کار به نحو احسن نیازمند کمی دقت و حوصله می باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که تجربه برش پلکسی با دست نیز در کیفیت نهایی این کار تاثیر بسزایی دارد.

ابزار مورد نیاز برای برش پلکسی با دست

جهت برش پلکسی با دست می بایست از تیغ مخصوص برش طلق استفاده نمود. این تیغ با نام های دیگری از قبیل کاتر طلق بُر ، تیغ برش پلکسی یا کاتر پلکسی گلاس شناخته می شود. فرم تیغه این کاتر به شکلی است که با ایجاد شیار بر روی پلکسی باعث می شود ورق پلکسی به راحتی برش بخورد بدون آن که دچار زائده و یا انحراف در برش شود.

"کاتر

  نکته ای که باید هنگام برش پلکسی با دست به آن توجه نمود این است که از یک خط کش صاف و بدون انحنا استفاده شود. زیرا اگر خط برشی که توسط کاتر طلق بُر بر روی ورق پلکسی ایجاد می شود کاملا صاف نباشد، امکان برش صاف وجود ندارد. اگر خط کش بلند در اختیار ندارید می توانید از یک پلکسی دیگر با لبه های صاف به عنوان خط کش استفاده کنید. همان طور که اشاره شد صاف بودن این خط کش نقش مهمی در برش دقیق پلکسی دارد.

آماده اید؟ شروع می کنیم

ورق های پلکسی گلاس دارای یک رویه کاغذی هستند که مانع از خراشیدگی و افتادن خط و خش بر روی شیت پلکسی می شود. برای برش پلکسی با دست می توان روی این کاغذ اندازه گذاری نیز نمود. پس از این که ابعاد موردنظر را روی ورق پلکسی اندازه گذاری کردیم، خط کش را به طور کاملا ثابت بر روی ورق قرار می دهیم. سپس توسط تیغ مخصوص برش پلکسی چندین بار روی ورق می کشیم. با انجام این عمل بُراده های پلکسی از روی شیت پلکسی برداشته می شود و شیار بر روی ورق پلکسی ایجاد می شود. با تکرار این کار، شیار رفته رفته عمیق تر می شود. این شیار هرچه عمیق تر باشد، پلکسی بهتر بریده می شود.

نحوه صحیح برش پلکسی با دست با کاتر مخصوص طلق بر
هنگامی که تیغ طلق بُر روی پلکسی کشیده می شود، با برداشتن براده از سطح آن شیار ایجاد می شود.

سوالی که عموما حین برش پلکسی با دست مطرح می شود این است که عمق شیار ایجاد شده چقدر باید باشد؟ هنگامی که کاتر را چندین بار بر روی پلکسی می کشیم بر عمق شیار افزوده می شود. اندازه مناسب جهت عمق این شیار معمولا نصف قطر پلکسی مورد استفاده است. به طور مثال اگر در قصد برش پلکسی گلاس ۴ میل را داریم می بایست شیاری به عمق ۲ میلیمتر ایجاد کنیم. در ضخامت های بالاتر از ۶میل نیازی به عمیق تر کردن پلکسی نیست. مقدار مناسب فرورفتگی برش برای ضخامت های بیشتر از ۶میلیمتر ، به اندازه یک سوم ضخامت ورق می باشد.

استفاده از طلق بجای شیشه
حتما بخوانید...

نحوه صحیح برش پلکسی با دست

پس از این که شیار با عمق کافی بر روی پلکسی گلاس ایجاد شد، نوبت به شکستن پلکسی می رسد. اگر قطعه ای که قصد برش آن را داریم کوچک باشد آن را مانند تصویر زیر بر روی لبه میز کار قرار می دهیم و شیار ایجاد شده را مماس لبه میز قرار می دهیم. سپس با یک دست ورق را روی میز ثابت نگه می داریم و با دست دیگر روی آن طرف ورق فشار می آوریم تا قطعه پلکسی از قسمت شیار خورده جدا شود.

روش صحیح برش پلکسی با دست
روش صحیح برش پلکسی با دست

  روشی که در بالا به آن اشاره شد مخصوص برش پلکسی هایی ست که ابعاد کوچکی دارند. اما همیشه طلق هایی که قصد برش آن ها را داریم کوچک نیستند و در اکثر مواقع باید شیت های بزرگ پلکسی را با دست برش دهیم. مراحل برش پلکسی های بزرگ دقیقا شبیه به پلکسی های کوچک است با این تفاوت که پس از ایجاد شیار بر روی پلکسی ورق را روی سطح زمین و یا میز کار بزرگ قرار داده و دسته همان کاتر را زیر ورق پلکسی، درست زیر شیار ایجاد شده قرار می دهیم. با فشار دست بر روی دو طرف ورق، پلکسی از قسمت شیار برش خورده و جدا می شود.   برش پلکسی با دست جزو کارهایی محسوب می شود که نیازمند کمی دقت می باشد. این کار با وجود این که کمی تخصصی به نظر می آید اما چندان سخت نیست و عموم افراد می توانند آن را به خوبی انجام دهند. مطالعه این مطلب به شما کمک می کند که این کار را به خوبی انجام دهید. در صورت نیاز به کمک، با مطرح کردن سوالات خود از راهنمایی های ما نیز بهره مند شوید و یا تجربه خود را در برش پلکسی با دست پایین همین پست در اختیار دیگران قرار دهید.  

جهت خرید کاتر طلق بر مخصوص برش پلکسی می توانید از قسمت زیر اقدام فرمایید:

کاتر مخصوص برش پلکسی با دست الفا OLFA
خرید کاتر طلق بر

10 دیدگاه برای “برش پلکسی با دست

  • لیزرکات گفته:

   سلام… سوراخکاری پلکسی گلاس رو به وسیله دریل می تونید انجام بدید… به شرطی که با احتیاط و به آرامی این کار انجام بشه

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… بله پلکسی گلاس ۱ میلیمتر رو میتونید با کاتر معمولی برش بزنید.. البته باید چندبار روی خط برش بکشید

 1. مرجان گفته:

  سلام
  با این طلق ها و کاتر ها میشه استند نام هم درست کرد مثلا حرف R رو میشه باهاش ساخت؟اگر میشه لطف کنید بگید چطوری میشه این طلق ها رو هلال کرد و با چه چسبی میشه به هم وصلشون کرد؟
  ممنون از لطفتون

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… کاتر طلق بُر فقط مخصوص برش های صاف هست و برش های منحنی بر روی طلق با این کاترها امکان پذیر نیست…شما این کار رو باید بوسیله برش لیزر انجام بدید.. برای چسباندن قطعات پلکسی گلاس به هم از چسب کلروفرم استفاده میشه

 2. سعیده خالقی گفته:

  سلام می خواستم بدونم که عمر این کاتر ها چقدر هست و خانم ها که قدرت بدنی کمی دارند هم از پس این کار برمیان یا نه ؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… عمر مفید کاتر مخصوص برش طلق بستگی به نوع استفاده و مدت زمان استفاده داره… هنگامی که با کاتر طلق بر مشغول بریدن طلق هستید باید مراقب باشید که نوک تیغ به زمین یا به سطح میزکار برخورد نکنه چراکه نوک تیز کاتر کند میشه.. اگر به صورت صحیح از تیغ طلق بر استفاده کنید به طور متوسط میتونید ۵۰ برش به طول ۱/۲۰متر رو باهاش انجام بدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.