پلکسی مات را بیشتر بشناسید ! مواردی که تابحال نمی دانستید

مقایسه پلکسی مات و پلکسی گلاس براق

وقتی صحبت از پلکسی مات می شود، یک قطعه پلکسی را در ذهن خود متصور می شویم که سطح آن هیچ انعکاسی ندارد. اما منظور خیلی ها از پلکسی مات این نیست! با ما همراه باشید تا در این مطلب ببینیم پلکسی مات چیست . در بخش اول این مطلب پلکسی گلاس مات را به شما معرفی می کنیم و با انواع آن آشنا می شویم. در بخش بعدی ابعاد پلکسی مات ، ضخامت و رنگ بندی پلکسی مات را بررسی می کنیم و در ادامه کاربردها ، ویژگی ها و تفاوتهای پلکسی مات را با دیگر انواع پلکسی گلاس بررسی خواهیم کرد.

پلکسی مات چیست ؟

ورق پلکسی گلاس رنگی یکی از ۵ نوع پلکسی پر مصرف بازار است. این نوع ورق پلکسی نور را از خود عبور می دهد اما تصاویر از پشت آن دیده نمی شوند. به همین دلیل به پلکسی هایی که سوی دیگر آنها دیده نمی شود پلکسی مات می گویند.

به پلکسی های مات ، ورق پلکسی اُپال (OPAL) نیز می گویند. ورق های پلکسی اُپال نور را از خود عبور می دهند ولی مات (اُپال) هستند و چیزی از پشت آنها دیده نمی شود.

بنابراین پلکسی هایی که نور را از خود عبور می دهند و اجسام و محیط پشت آن ها دیده نمی شود پلکسی مات می گویند. مات بودن پلکسی یعنی پیدا نبودن آن طرف ورق پلکسی گلاس

انواع پلکسی مات

پلکسی مات در سه نوع اصلی تولید می شود که هر کدام از این سه نوع پلکسی مات در زمینه خاصی کاربرد دارد. در ادامه هر ۳ نوع پلکسی مات را معرفی می کنیم و کاربردهای هریک را به طور مجزا بررسی می کنیم:

۱- پلکسی رنگی اُپال (مات):

پلکسی گلاس رنگی اُپال پرمصرف ترین ورق پلکسی گلاس است که محصولات بسیار زیادی را می توان بوسیله آن تولید کرد. یکی از مصارف مهم ورق پلکسی گلاس رنگی ساخت حروف های برجسته چلنیوم است. این حروف های برجسته در تابلوسازی تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

با اینکه پلکسی رنگی اُپال را با نام دیگر پلکسی مات می شناسند ولی سطح این ورق پلکسی گلاس براق است. مات بودن در اینجا بمعنی تار بودن و مشخص نبودن اشیاء پشت ورق است.

پلکسی مات رنگی در ساخت محصولاتی مثل حروف برجسته چلنیوم بسیار پرکاربرد است.

۲- پلکسی رنگی ۱ رو مات

ورق های پلکسی به جهت سطح براقی که دارند شناخته می شوند. اما سطح پلکسی همیشه مات نیست! در بخش قبل گفتیم که پلکسی هایی که تصاویر پشت آنها دیده نشوند مات هستند. اما حالا می خواهیم نوع دیگری از پلکسی مات را به شما معرفی کنیم که تعریف دیگری از مات بودن است. اگر سطح پلکسی گلاس بازتاب نور نداشته باشد میگوئیم این پلکسی گلاس ۱رو مات است.

پلکسی های ۱ رو مات کاربردهای خاص تری دارند. از پلکسی مات نمی توان در هر محصول و هر سازه ای استفاده کرد. بسیاری از محصولاتی که با پلکسی گلاس ساخته می شوند باید نمایی براق داشته باشند تا چشم بیننده را به خود جلب کند. اما در ساخت برخی محصولات دیگر مات بودن به شیک بودن آن کمک می کند.

به عنوان مثال اگر به فروشگاه های لوازم آرایشی سری زده باشید می دانید که اغلب استندهایی که لوازم آرایشی را در خود جا داده اند از پلکسی گلاس ساخته شده اند. و اگر بیشتر دقت کرده باشید می بینید اغلب این استندها از پلکسی گلاس مات ساخته شده اند.

دلیل انتخاب پلکسی مات برای این استندها ایحاد حس شیک بودن و لوکس بودن است. بسیاری از تولید کنندگان استندهای آرایش بر این باورند که پلکسی مات می تواند حس فانتزی بودن را در کنار با شکوه بودن به بیننده منتقل کند. اما این کار به مهارت طراح و پلکسی کار بستگی دارد.

بنابراین ورق پلکسی مات یکرو نوع دیگری از ورق های پلکسی گلاس محسوب می شود. که در محصولات خاص تری مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- پلکسی مات آینه ای

پلکسی هایی که نور را از خود عبور نمی دهند با نام پلکسی مات شناخته می شوند. حال می تواند سطح رنگی داشته باشد و یا می تواند سطح آن شبیه آینه باشد. اگر به آینه هایی که در منازل استفاده می شود توجه کرده باشید خواهید دید که بازتاب تصاویر در آن ها دیده می شود ولی پشت آنها مات است و طرف دیگر آن پیدا نیست.

این نوع پلکسی مات آینه ای حالت رفلکس ندارد و شبیه شیشه های رفلکسی نیستند. یعنی اگر از پشت آینه به اشیاء و محیط نگاه کنید چیزی نمی بینید.

رنگ بندی پلکسی مات

مصرفی ترین نوع ورق های پلکسی، پلکسی های مات هستند. این نوع پلکسی ها بخش بزرگی از کالیته رنگ پلکسی را به خود اختصاص می دهند. طیف های رنگی بسیار زیاد پلکسی مات هر تولید کننده ای را سر ذوق می آورد تا محصولی خلاقانه تولید کند. حتی دیدن این همه رنگ پلکسی مات در کنار هم، هر بیننده ای را شگفت زده می کند.

پلکسی های مات در تمام رنگ های اصلی و طیف گسترده ای از رنگ های فرعی در بازار موجود است. با این همه رنگ های گوناگون اما تنها کمتر از ۲۰ رنگ مختلف پلکسی گلاس هستند که همیشه کاربردی اند.

این یعنی بخش زیادی از نمونه رنگهای پلکسی مات مورد استفاده قرار نمیگیرند. البته موضوع دیگری نیز در مورد رنگ بندی پلکسی مات وجود دارد و آن هم این است که برخی رنگ های پلکسی که در کالیته نمونه رنگ مشاهده می کنید در بازار موجود نیست. دلیل آن هم عدم مصرفی بودن این نوع پلکسی های رنگی است.

پرمصرف ترین رنگ های پلکسی مات

پلکسی گلاس مات رنگی به خودی خود جز پرمصرف ترین انواع پلکسی (پس از پلکسی شفاف و پلکسی ترانسپارنت) است. که شما میتوانید از سایت لیزرکات نمایندگی پلکسی گلاس در تهران تهیه کنید. اما در این بخش می خواهیم پر مصرف ترین ورق های پلکسی را از دو جنبه مختلف بررسی کنیم:

۱- پلکسی های پر مصرف از لحاظ رنگ‌بندی

پرمصرف ترین رنگهای پلکسی گلاس های مات ، رنگ های اصلی هستند. رنگهای اصلی پلکسی مات در بسیاری از تولیدات لیزری مشاهده می شوند. رنگهایی از قبیل: پلکسی گلاس قرمز ، پلکسی گلاس آبی ، پلکسی گلاس سبز ، پلکسی گلاس سفید شیری ، پلکسی گلاس مشکی و… تمام آنهایی که در زمینه برش لیزری و یا تابلوسازی فعالیت می کنند حداقل ۳ مورد یا بیشتر از این رنگهای پلکسی را تابحال استفاده کرده اند.

کدهای رنگی پلکسی گلاس رنگی
مصرفی ترین نوع پلکسی ها از لحاظ رنگبندی ، محدود به چند رنگ اصلی و رنگهای فرعی پرکاربرد می شود.

۲- پلکسی های پرمصرف از لحاظ ضخامت

مصرفی ترین نوع پلکسی های مات از لحاظ ضخامت ، پلکسی گلاس ۳ میل است. پلکسی گلاس ۳ میل در بین تمام تولیدکنندگان ، لیزرکاران و تابلوسازان بسیار محبوب است. بسیاری از محصولات لیزری بوسیله پلکسی گلاس ۳ میل تولید می شوند.

اگر بخواهیم پرمصرف ترین پلکسی های مات را از لحاظ ضخامت نام ببریم: پلکسی گلاس ۳ میل و پلکسی گلاس ۲ میل هستند. پلکسی های ۲ میل هم بسیار کاربردی و محبوبند. ورق های ۲میل پلکسی مخصوص ساخت محصولاتی ظریف تر و فانتزی تر هستند.

در بازار چه ضخامتهایی از پلکسی گلاس مات موجود است؟ ضخامتهای موجود ورق پلکسی مات در بازار از ۱میلیمتر الی ۲۰ میلیمتر متغیر است. نکته جالب توجه این است که در محدوده ضخامت ۲ میلیمتر الی ۶ میلیمتر بیشترین طیف رنگی پلکسی مات تولید می شود. این یعنی اگر به رنگ های بیشتری برای ساخت محصولات یا پروژه های خود احتیاج دارید باید در بازه ۲ الی ۶ میلیمتر به دنبال آن بگردید. البته می توان در ضخامت های بالا رنگهای مختلفی پیدا کرد ولی شاید نیاز به جستجوی بییشتری باشد.

ابعاد ورق پلکسی مات

ورق های پلکسی گلاس در فروشگاه پلکسی لیزرکات در ابعاد استاندارد ۱۲۲ در ۱۸۳ سانتیمتر موجود هستند. این ابعاد با نام ورق کامل شناخته می شوند. ابعاد پلکسی های مات نیز از این قاعده مستثنا نیست. ابعاد ورق پلکسی گلاس های مات نیز همانند دیگر ورق های پلکسی ۱۲۲x183 سانتیمتر است.

البته برای راحتی شما مشتریان عزیز برای اولین بار در ایران از ابتدای سال ۹۶ فروشگاه لیزرکات امکان خرید ابعاد کوچکتر از ورق کامل را فراهم کرد. تا شما بتوانید در ۳ سایز کوچکتر از ورق کامل، پلکسی موردنیاز خود را تهیه کنید.

ابعاد کوچکتر ورق پلکسی گلاس مات که در فروشگاه پلکسی لیزرکات عرضه می شود به شرح زیر است:

  • ابعاد ۱۲۲x91 سانتینمتر ( که به نام نیم ورق شناخته می شود )
  • ابعاد ۱۲۲x61 سانتیمتر ( که به نام یک/سوم ورق مشهور است )
  • ابعاد ۶۱x61 سانتیمتر ( که برابر با یک/ششم ورق پلکسی است و برای بسیاری از تولیدات جزئی مناسب است )

ابعادی که در لیست بالا مشاهده می کنید ابعاد استاندارد کوچکتر از ورق کامل هستند. این یعنی بخش بندی های مساوی و متناسب ورق پلکسی این ابعاد را در دسترس قرار می دهد.

اگر ابعاد ورقی که میخواهیم در لیست بالا نبود، چطور سفارش دهیم؟ ما در لیزرکات به عنوان پیشرو در فروش پلکسی گلاس به صورت اینترنتی و مبدع روشهای خلاقانه فروش اینترنتی پلکسی ، با بررسی درخواست های مشتریان دریافتیم که برخی از مشتریان نیاز به سایزهایی غیر از سایزهای تعریف شده استاندارد دارند. بنابراین با خلق یک روش خلاقانه فروش تیکه ورق پلکسی را برای اولین بار در ایران در فروشگاه پلکسی لیزرکات پایه گذاری کردیم. این روش فروش اینترنتی هم در شاخه ورق پلکسی مات و هم پلکسی شفاف باعث رضایت بیشتر مشتریان گردید.

بنابر این اگر قصد خرید پلکسی گلاس به جز اندازه های استاندارد را داشتید می توانید به بخش تیکه ورق پلکسی بروید و هر اندازه ای که مورد نیازتان است را مشاهده و خرید خود را انجام دهید.

در بخش تیکه ورق پلکسی، هم پلکسی مات و هم پلکسی شفاف و انواع پلکسی آینه و پلکسی ترانسپارنت موجود است.

ضخامت های پلکسی مات در بازار

ورق های پلکسی گلاس مات همانند ورقهای شفاف در ضخامت های مختلفی تولید می شوند. هر ضخامت پلکسی شفافی که در بازار موجود باشد با همان ضخامت پلکسی مات قابل خرید است. در برخی موارد که پلکسی های شفاف و پلکسی های مات بایستی در کنار هم قرار گیرند این نگرانی وجود دارد که اختلاف ضخامت یا تلورانس ضخامت پلکسی های شفاف و مات باعث عدم یکنواختی کار شود؛ اما از این نظر نباید نگرانی خاصی داشت چرا که ضخامت های ورق پلکسی مات و شفاف کاملا شبیه هم و دقیق هستند.

هر ضخامت پلکسی مات برای چه موردی استفاده می شود؟

ورق های پلکسی با ضخامت های مختلف را برای مصارف مختلفی استفاده می کنند. شما بارها محصولات پلکسی را دیدید که در هر کدام از نوع خاصی از پلکسی با ضخامت مشخص استفاده شده است؛ ما اینجا ضخامت های مختلف پلکسی را بررسی می کنیم و محصولاتی که بوسیله این ضخامتها ساخته می شوند را نام می بریم:

پلکسی گلاس ۱ میل مات:

ورق های ۱میل پلکسی اغلب برای کارهای تزئینی استفاده می شوند. بدلیل ضخامت بسیار کم پلکسی های ۱میل برش های بسیار ظریف بر روی این ورق پلکسی باعث خلق محصولات تزئینی چشم نوازی می شود.

بدلیجات و گوشواره ، گردنبند های اسم ، دکوری های رومیزی و آویز برخی از ممحصولاتی است که بوسیله پلکسی ۱میل مات تولید می شوند.

پلکسی گلاس ۱٫۵ میل مات:

پلکسی گلاس ۱٫۵ میل مات نیز کاربری هایی مشابه پلکسی ۱میل دارند. در برخی مواقعی که دسترسی به هریک از پلکسی های ۱میل یا ۱٫۵میل وجود نداشته باشد، می توان یکی از این ضخامت ها را بجای دیگری استفاده کرد.

ساخت وسایل تزئینی و بدلیجات مهم ترین مصرف ورق های پلکسی گلاس ۱٫۵ میل هستند.

پلکسی گلاس ۲ میل مات:

ورق پلکسی ۲میل مات یکی از پرمصرف ترین ورق های پلکسی گلاس است که برخی محصولات تنها با این ورق قابل ساخت هستند. این مورد نشان میدهد ضخامت یک پلکسی چقدر می تواند در تولید یک محصول سرنوشت ساز باشد.

نمی توان تمام محصولاتی که بوسیله پلکسی گلاس ۲میل مات تولید می شود را نام برد؛ ولی بدلیل سبک بودن ورق ۲میل و داشتن صرفه اقتصادی، اغلب تولید کنندگان محصولات لیزری به استفاده از پلکسی گلاس ۲میل روی آورده اند.

باکس پلکسی گلاس ، استندهای رومیزی پلکسی ، تابلوهای رومیزی و تابلوهای راهنما تنها یک بخش کوچک از محصولات تولیدی بوسیله پلکسی ۲میل هستند.

پلکسی گلاس ۲٫۸ میل مات:

ورق پلکسی گلاس ۲٫۸ میلیمتر را با نام پلکسی ۳ میل نیز می شناسند. البته گاهی این سوء برداشت پیش می آید که ضخامت ۲٫۸ میل و ضخامت ۳ میل به مقدار چند دهم میلیمتر با هم اختلاف دارند و برخی گمان می کنند آنها دو ضخامت مختلف هستند؛ ولی اینجا این نکته را می گوئیم که به پلکسی ۲٫۸ میل، پلکسی ۳ میل می گویند و دلیل آن نیز راحتی مشتریان و فروشندگان در فروش این ورق پلکسی است.

البته اکثر فروشندگان این پلکسی را با نام ۲٫۸ میلیمتر عنوان می کنند ولی اگر روزی از فروشنده یا شخصی پلکسی ۳ میل را شنیدید، بدانید منظور ایشان همان پلکسی ۲٫۸ میل است.

محصولاتی که بوسیله پلکسی ۲٫۸ میل تولید می شوند نیز در طیف محصولات تولیدی پلکسی ۲ میل قرار می گیرند. یعنی در تولید محصولات پلکسی ضخامتهای ۲میل و ۳میل بعضا با یکدیگر هم پوشانی دارند.

باکسهای پلکسی گلاس درب دار و باکس پلکسی کفه دار ، تابلوهای راهنما ، انواع استندهای پلکسی از مهم ترین محصولات تولیدی بوسیله پلکسی گلاس ۳میل هستند.

مهم ترین مصرف پلکسی گلاس ۳میل ساخت حروف برجسته چلنیوم است. حروف های برجسته چلنیوم را فقط به وسیله پلکسی گلاس ۳ میل می توان تولید کرد.

تفاوت پلکسی مات با پلکسی شفاف

تا اینجای مطلب شما با انواع ورق پلکسی مات و ضخامت ها و کاربردهای آن آشنا شده اید. حالا می خواهیم تفاوت پلکسی های مات و پلکسی های شفاف را بررسی کنیم.

در ادامه تفاوتهای پلکسی های شفاف و مات را در ۳ مورد بررسی می کنیم:

۱ – آیا استحکام پلکسی مات و شفاف با هم متفاوت است؟

اولین سوالی که در ذهن شما شکل می گیرد این است که آیا پلکسی های مات و شفاف از لحاظ مقاومت با یکدیگر تفاوت دارند؟ یعنی آیا ممکن است یکی از این دو نوع پلکسی مقاومت بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد؟

در پاسخ باید گفت که جنس ورق های پلکسی گلاس از پلی متیل متاکریلیت ساخته شده است و مواد اولیه هر دو نوع پلکسی مات و شفاف کاملا با هم یکی است. این یعنی فرمول ساخت پلکسی های شفاف و مات با هم تفاوت ندارد. اما تنها تفاوتشان استفاده از رنگهای رزینی است که تاثیری در افزایش مقاومت پلکسی ندارد.

بنابراین اگر با این سوال برخورد کردید که پلکسی های رنگی و شفاف چقدر از لحاظ مقاومت با هم تفاوت دارند، مطمئن باشید که استحکام هر دو نوع مات و شفاف با هم یکی است.

۲ – آیا برش هر کدام از پلکسی های مات و براق از دیگری سخت تر است؟

بهترین راه برای برش ورق پلکسی گلاس استفاده از لیزر است. برش لیزر روی پلکسی گلاس آسانترین و در عین حال به صرفه ترین روش برش ورق پلکسی گلاس محسوب می شود. لیزرکارانی که کار برش لیزری پلکسی انجام می دهند معمولا هم ورق های پلکسی مات و هم ورقهای پلکسی شفاف را برش می زنند.

شیوه برش پلکسی های مات و شفاف با هم تفاوتی ندارد ولی شاید برای برخی این سوال پیش بیاید که کدام یک از انواع شفاف و مات بهتر بریده می شوند؟ پاسخ این سوال هم مطابق بخش قبل که گفتیم ماده اولیه تشکیل دهنده پلکسی مات و شفاف یکی است، روشن است. برش پلکسی مات و پلکسی شفاف به یک نسبت آسان است. یعنی فرقی نمی کند که پلکسی مات است یا شفاف؛ بلکه دستگاه برش لیزری با یک توان ثابت و سرعت ثابت هر دو نوع مات و شفاف را در یک تایم ثابت برش می زند.

۳ – آیا قیمت پلکسی مات و شفاف با هم تفاوت دارد؟

قیمت ورق های پلکسی گلاس بر مبنای میلیمتر در هر شیت محاسبه می شود. این فرمول بهترین فرمول قیمت گذاری ورق پلکسی گلاس است. اما قیمت پلکسی گلاس مات و پلکسی گلاس شفاف اندکی با هم متفاوت است.

ورق های پلکسی گلاس رنگی مات به مقدار جزئی گرانتر از ورق های پلکسی گلاس شفاف هستند. دلیل این اختلاف قیمت هم رنگهای رزینی مصرفی در پروسه ساخت پلکسی گلاس مات است.

بنابراین تنها تفاوت عمده ای که بین ورق پلکسی مات و شفاف وحود دارد اختلاف قیمت آنهاست.

تفاوت بین دو نوع پلکسی مات

دنیای پلکسی مملو از رنگ ها و مدل هایی است که هر کدام در زمینه ای خاص کاربرد دارد. در برخی موارد لازم است پلکسی ها بازتاب نور نداشته باشند. داشتن یا نداشتن بازتاب نور، به ایده و نوع طرحی که طراح ارائه می کند بستگی دارد.

بعضی مواقع پلکسی هایی که بازتاب ندارند حس رسمی بودن ، با اصالت بودن و یا شیک بودن را القا می کنند. البته همیشه این موارد صادق نیست. در بازاری که همیشه از پلکسی هایی با سطح براق استفاده می شود، استفاده از پلکسی های مات که بازتاب ندارند می تواند به خاص نشان دادن محصول کمک کند.

اگر عدم بازتاب نور را نوعی مات بودن در نظر بگیریم، می توانیم پلکسی هایی را که بازتاب نور ندارند، پلکسی مات بنامیم.

اما مسئله به اینجا ختم نمی شود؛ بیائید از لحاظ مات بودن نوع دیگری از پلکسی را نیز بررسی کنیم.

پنجره های اُرسی را در خانه های قدیمی یادتان هست؟ در قسمت های مختلف این پنجره ها شیشه های مختلف با رنگ های مختلفی کار شده بود. هنگامی که نور داخل خانه می آمد رنگ های گوناگون سبز و قرمز و آبی و حتی زرد روی زمین نمایان می شد. حتی وقتی شما از پشت این پنجره ها به بیرون نگاه می کردید درختان و فضای بیرون را از پشت شیشه های رنگی تماشا می کردید.

مشابه شیشه های رنگی این پنجره های اُرسی در دنیای پلکسی وجود دارند:

به این نوع پلکسی ها پلکسی ترانسپارنت یا پلکسی رنگی شفاف می گویند.

این پلکسی های رنگی شفاف هستند و مات نیستند. با اینکه این نوع پلکسی ها به صورت رنگی تولید شده اند اما در عین حال شفافند و اجسام در پشت آن ها دیده می شوند.

حال اگر یک پلکسی گلاس رنگی وجود داشته باشد اما پشت آن دیده نشود، به این نوع پلکسی نیز پلکسی مات می گویند. زیرا هرچیز که وضوح و شفافیت نداشته باشد قطعا مات است.

به طور مثال جعبه هایی که با پلکسی رنگی ساخته شده اند را دیده اید؟ محتویات داخل جعبه مشخص نیست.

حالا مشخص شد که منظور خیلی ها از پلکسی مات، پلکسی هایی است که شفافیت ندارند و اجسام پشت آن ها دیده نمی شود.

اما راهکار تشخیص این موضوع چیست؟ چگونه به درخواست کسی که پلکسی مات میخواهد پاسخ دهیم؟ هنگامی که کسی درخواست پلکسی مات دارد باید از او بپرسیم:

آیا ورق پلکسی گلاس با سطح مات می خواهد یا ورقی که شفاف نباشد.

آیا منظورتان از مات بودن، عدم انعکاس نور است یا عدم شفافیت؟

در هر دو این موارد افراد منظور متفاوتی دارند که با این پرسش ها منظور دقیق مشتری مشخص می شود.

حالا به سوالی که ابتدا مطرح کردیم پاسخ می دهیم:

بله؛ یک پلکسی مات می تواند براق باشد!

یک پلکسی رنگی را تصور کنید که اجسام پشت آن دیده نمی شوند یعنی مات است…..

و در ضمن سطح آن هایگلاس است و بازتاب نور دارد یعنی براق است.

 

 

مطالبی که در سایت لیزرکات ( مرجع پلکسی گلاس در ایران ) می خوانید حاصل دانش و تجربه ۹ ساله در زمینه برش لیزری ( از سال ۹۲ ) است.

اگر قصد خرید پلکسی دارید همین حالا اقدام کنید:
به این مطلب چند ستاره می دهید؟
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *