پلکسی دوغی ، پلکسی شیری یا پلکسی استخوانی مساله این است!

فرق پلکسی دوغی و شیری و استخوانی لیزرکات

فرق بین پلکسی دوغی و پلکسی شیری و پلکسی استخوانی چیست؟ وقتی صحبت از ورق های پلکسی گلاس می‌شود طیف وسیعی از این متریال پر کاربرد روبروی مان قرار می‌گیرد. مصارف پلکسی گلاس در صنایع گوناگون تا حدی ست که نه تنها همه کاربردهای آن مشخص نشده است بلکه روز به روز به کاربرد آن افزوده می‌شود.

ایده پردازان ، طراحان و اکثر افرادی که از پلکسی استفاده می‌کنند هر بار ایده جدید و محصولی نو تولید و عرضه می‌کنند.

اکثر محصولات تزئینی و یا کاربردی که اغلب با مواد اولیه ای غیر از پلکسی گلاس تولید می‌شوند را می‌توان باز طراحی نمود و آن را با پلکسی گلاس تولید کرد. رنگ های گوناگون ورق پلکسی گلاس هر کدام یک کاربری خاص دارند.

حتی می‌توان گفت یک رنگ پلکسی گلاس با دو ضخامت مختلف، دارای دو کاربرد مختلف می‌باشد. ما در این مطلب قصد داریم به توضیح یکی از سوالات رایج در بین خریداران و استفاده کنندگان از ورق پلکسی بپردازیم:

فرق بین پلکسی دوغی و پلکسی شیری و پلکسی استخوانی چیست؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا کاربری پلکسی گلاس را به چند بخش تقسیم می‌کنیم. کاربرد تبلیغاتی، کاربرد در دکوراسیون داخلی، کاربرد در مصارف صنعتی

کاربرد تبلیغاتی و دکوراسیون داخلی:

ورق اکریلیک یا همان پلکسی گلاس وقتی در مصارف تبلیغاتی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد در اکثر موارد می‌بایست نور را از خود عبور دهد. از طرفی اگر قرار باشد از پلکسی های رنگ روشن و یا سفید استفاده شود باید این پلکسی گلاس ها قابلیت عبور نور را داشته باشند. بنابراین در این گونه موارد می‌توان از پلکسی دوغی و یا پلکسی شیری استفاده کرد و پلکسی استخوانی به دلیل اینکه نور را از خود عبور نمی‌دهد چندان مناسب نیست.

اما در چه مواردی از پلکسی دوغی و در چه مواردی از پلکسی شیری استفاده می‌شود؟ جواب این سوال در نوع منبع نوری مورد استفاده و فاصله منبع نور از صفحه پلکسی گلاس است.

اگر منبع نور به صفحه پلکسی گلاس نزدیک است و یا منبع نور دارای شدت زیادی ست توصیه می‌شود از پلکسی شیری استفاده کنید. زیرا پلکسی شیری باعث می‌شود که چراغ ها و رد لامپ های مورد استفاده دیده نشوند و نور یکنواخت تری به محیط منتقل شود. اما اگر منبع نور شدت زیادی ندارد و یا فاصله آن تا صفحه پلکسی گلاس بیشتر از 20 سانتی متر است بهتر است از پلکسی دوغی استفاده شود. زیرا پلکسی دوغی نور بیشتری از خود عبور می‌دهد و جبران کمبود نور و فاصله منبع نوری تا سطح پلکسی گلاس را جبران می‌کند.

به عنوان مثال در ساخت حروف برجسته چلنیوم که منبع نور تا صفحه پلکسی گلاس بسیار کم است و امکان دیده شدن رد لامپ ها وجود دارد، از پلکسی شیری استفاده می‌شود. اما در ساخت تابلو های لایت باکس که نور یکنواخت با شدت کمتری دارند از پلکسی دوغی برای روشنایی بیشتر تابلو استفاده می‌کنند.

تا اینجا به تفاوت پلکسی دوغی و شیری پی بردید. ولی نکات مهمی در خرید این نوع پلکسی گلاس ها وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید: پلکسی گلاس از کجا بخریم

کاربرد در مصارف صنعتی و عمومی:

غیر از مواردی که از پلکسی گلاس جهت مصارف روشنایی استفاده می‌کنند و یا نیازی به عبور نور از پلکسی گلاس نیست، معمولا از پلکسی گلاس استخوانی استفاده می‌کنند.

پلکسی گلاس استخوانی برخلاف پلکسی دوغی و پلکسی شیری نور را از خود عبور نمی‌دهد، اما از پلکسی دوغی و پلکسی شیری سفید تر می‌باشد. از لحاظ براقیت سطح هم می‌توان گفت که هر سه پلکسی دوغی ، شیری و استخوانی به یک اندازه براق هستند و تنها تفاوت آن ها در شیوه عبور نور می‌باشد. البته پلکسی استخوانی در دو نوع مات و براق تولید می‌شود که نوع مات آن عموما در ساخت استندهای آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

پس اگر بخواهیم فرق بین پلکسی دوغی و شیری استخوانی را به طور خلاصه بیان کنیم باید گفت:

پلکسی دوغی و پلکسی شیری نور را از خود عبور می‌دهند. پلکسی استخوانی نور را از خود عبور نمی‌دهد. پلکسی دوغی نور بیشتری از خود عبور می‌دهد اما مناسب حروف برجسته چلنیوم نیست. پلکسی شیری با اینکه نور یکنواخت تری از خود عبور می‌دهد مناسب منبع نوری ضعیف نیست. از لحاظ ظاهری پلکسی استخوانی از پلکسی دوغی و شیری سفید تر می‌باشد.  

  در پایان باید به این نکته هم اشاره کنیم که قیمت پلکسی دوغی و شیری و استخوانی هیچ تفاوتی با هم ندارد و هر سه نوع در ضخامت های مختلف قابل عرضه و فروش هستند.  

در فروشگاه لیزرکات ( نمایندگی پلکسی گلاس در تهران ) میتوانید انواع ورق پلکسی گلاس رنگی و شفاف را در ابعاد مختلف خریداری کنید.

جهت خرید ورق پلکسی گلاس می‌توانید از قسمت زیر اقدام فرمایید:

پل

اگر نياز به ورق پلکسی داريد همين حالا اقدام کنيد:

کسی دوغی

5/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *