مهمترین ویژگیهای ورق پلکسی گلاس با کیفیت که شاید نمی دانید!

ویژگی های ورق پلکسی گلاس با کیفیت

بسیاری از افراد هنگام خرید ورق پلکسی گلاس به فاکتورهای مهمی توجه می کنند که شاید شما نمی دانید. این دسته از خریداران کیفیت پلکسی گلاس را از جنبه های مختلفی بررسی می کنند. آنها می دانند که دقیقا از چه نوع پلکسی باید استفاده کرد تا بهترین نتیجه را بدست بیاورند. در این مطلب شما را با فاکتورهای مهمی در انتخاب ورق های پلکسی گلاس آشنا می کنیم.

راهنمایی هایی که در این مقاله عنوان شده است به شما در انتخاب با کیفیت ترین پلکسی گلاس کمک می‌کند. در پایان نیز با دو برند با کیفیت که بهترین ورق های پلکسی گلاس را تولید می کنند آشنا می شوید.

ضخامت یکسان در همه جای ورق

ورق اکریلیک یا همان پلکسی گلاس به شیوه ریخته‌گری مسطح تولید می شوند این روش تولید یکی از بهترین روش‌های تولید متریال‌های تخت به شمار می‌آید. از اینرو بسیاری از کارخانجات تولید ورقهای غیر فلز از این روش برای تولید استفاده می کنند. اما با این حال باید در مراحل تولید انواع ورق استانداردهای کنترل کیفی نیز رعابت شود تا فراورده ای یکدست با پارامترهای یکنواخت به دست آید.

فاکتورهای مهمی همچون ضخامت یکسان در همه جای ورق و همچنین تنالیته رنگی ثابت از جمله مهم ترین این پارامترها هستند. شیت‌هایی که برخی از تولیدکنندگان درجه ۲ و ۳ تولید می کنند ضخامت یکسانی ندارند. البته این اختلاف ضخامت حدود ۰٫۱ الی ۰٫۳ میلیمتر است اما با این حال در برخی از کارهای تولیدی این تلورانس ضخامت مشکل ساز می‌شود.

بنابراین هنگام خرید ورق پلاکسی گلاس از یکسان بودن ضخامت در همه جای شیت اطمینان حاصل کنید.

ضخامت ورق پلکسی گلاس باید در همه جای ورق یکسان باشد

 

تمام برندهای معروف و مورد اطمینان ورق هایی با ضخامت یکسان بدون تلورانس تولید می‌کنند. ما بعنوان نمایندگی پلکسی گلاس در تهران انواع ورق پلکسی گلاس را با یک ضخامت یکسان در تمام ورق عرضه می کنیم.

خاصیت عبور نور

غیر از ورق‌های تیره و مات که برای پوشاندن و جلوگیری از عبور نور ساخته شده اند، تمام ورق‌های پلکسی گلاس نور را از خود عبور می دهند. اما صرف عبور نور از یک ورق نمی توان آن را ورق خوبی در نظر گرفت.

در شرایط یکسان برای دو ورق پلکسی از دو برند مختلف، ورقی با کیفیت تر است که اولا وضوح رنگی خوبی از خود نشان دهد و ثانیا روشنایی بهتری داشته باشد. مثلا فرض کنید دو قطعه پلکسی گلاس سبز رنگ با کد رنگی مشابه در حالت عادی همرنگ هستند؛ اما وقتی نور از پشت به آنها تابیده می شود به مقدار جزئی با هم تفاوت رنگی پیدا می کنند.

 

دو ورق پلکسی با کد رنگی یکسان ممکن است نور را به یک میزان از خود عبور ندهند یا اختلاف رنگی داشته باشند.

 

البته اگر از نگاهی دیگر این مسئله را بررسی کنیم این اختلاف رنگ بندی پلکسی را نمی توان دلیل بر بهتر بودن و با کیفیت بودن یکی از آن‌ها درنظر گرفت. اما درجه رنگی موردنظرمان می تواند دلیل انتخاب یکی از این دو ورق باشد.

حالت پذیری پلکسی گلاس

به طور معمول ورق های پلکسی گلاس انعطاف پذیری زیادی ندارند و اگر بیش از اندازه تحت فشار خمش قرار گیرند بسیار شکننده هستند. اما ورق پلکسی گلاس را به روش های مختلفی می توان خم کرد و در سازه های منحنی نیز استفاده کرد.

خم شدگی پلکسی گلاس به وسیله حرارت مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌شود. یک روش که در ساخت حروف برجسته پلکسی گلاس مورد استفاده قرار می گیرد حرارت دادن مستقیم به پلکسی از طریق شعله مهار پذیر است. این کار با سرپیک هایی که مخصوص حروفسازی هستند انجام می شود.

مهارت پیدا کردن در کار با پلکسی گلاس نیاز به آموزش و تمرین بسیار زیادی دارد. استادان حروفسازی به خوبی می توانند نوارهای پلکسی گلاس رنگی را به مقدار لازم حرارت داده و حروف های برجسته مختلفی بسازند. به این کار اصطلاحا «لبه کردن» حروف می گویند.

روش دیگر استفاده از حرارت غیرمستقیم است. این روش نیز عموما برای حروف سازی موارد استفاده قرارگیرد. ابزار این کار اُتوی حروف‌سازی است. اگرچه استفاده از اتو به مراتب آسانتر از شعله به نظر می رسد، اما نیازمند مهارت و تجربه کافی برای حالت دهی پلکسی است.

خم کردن پلکسی گلاس به وسیله سشوار صنعتی یکی از روشهای خمکاری پلکسی است.

بنابراین اگر بخواهیم فاکتور مهم دیگری را برای انتخاب بهترین ورق پلکسی مورد توجه قرار دهیم باید بگوئیم:

ورق پلکسی گلاسی بهتر و با کیفیت تر است که در برابر حرارت مستقیم و غیرمستقیم دچار تغییر رنگ نشود و پس از عملیات خم کاری خرد نشود. در برخی موارد ترک های ریزی که بر روی ورق پلکسی ایجاد می شود زمینه خُردشدگی آنرا فراهم می کند.

صاف بودن ، یکدست بودن و تمیز بودن ورق پلکسی

ورق‌های پلکسی گلاس اغلب در مصارف تزئینی، دکوری و لوکس مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو نباید زدگی، ضایعه رنگی و یا لکه داشته باشند. در موارد خاص و در برندهای متفرقه گاها دیده می شود ورقها دارای ضایعاتی در سطح خود هستند. این ضایعات می توانند هنگام تولید ایجاد شوند. مثلا گردوخاک با مواد پلکسی گلاس مخلوط شود و پس از تولید به صورت ذرات غبار روی سطح پلکسی نمایان شوند.

البته جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا درصد بسیار جزئی از این ورق ها در بازار موجود و عرضه می شود و به دلیل ضایعاتی که بعضا در آنها دیده می‌شود مورد استقبال خریداران قرار نمی گیرند.

بنابراین فاکتور دیگری که تعیین کننده درجه کیفی پلکسی گلاس است، کیفیت و تمیزی تولید است.

امروزه تمام برندهای مطرح که در زمینه تولید پلکسی گلاس پیشرو هستند مجهز به خطوط تولید ایزوله هستند تا تولیداتی یکدست و تمیز و با کیفیت به بازار عرضه شوند.

کیفیت ورق پلکسی با برند سازنده مرتبط است

در بازار ایران ورقهای پلکسی گلاس تایوانی بسیار محبوب هستند. این ورق ها تمام موارد و محاسنی که در بالا به آن ها اشاره شد را دارند. در مجموع می توان گفت ورق های تایوانی از لحاظ ظاهری همیشه یکسان و بدون تغییر بوده اند و در طول زمان دچار تغییر در ظاهر و رنگ نشده اند. بنابراین بهترین مارک پلکسی گلاس را باید در بین ورقهای تایوانی جستجو کرد.

 

کارخانجات تایوانی بهترین ورق پلکسی گلاس را تولید می کنند.

 

موارد زیر را می‌توان به عنوان محاسن ورق پلکسی تایوانی بر شمرد:

 • ضخامت ورق‌های پلکسی گلاس تایوانی همیشه ثابت و تلورانسی نزدیک به صفر دارند.
 • ورقهای تایوانی نور را به خوبی از خود عبور می دهند و درصد خورندگی نور کمتری نسبت به دیگر ورق ها دارند.
 • بهترین ورق پلکسی برای حروفسازی و خمکاری ، پلکسی گلاس تایوانی است.
 • شاید شما به راحتی نتوانید زدگی و یا ذرات گرد و غبار را روی سطح ورقهای تایوانی پیدا کنید.

اینها شاید نیمی از فاکتورهای کیفی ورقهای پلکسی گلاس تایوانی هستند که به آنها اشاره شد.

بارزترین شاخصه کیفی ورق های تایوانی، مناسب بودن برای برش لیزری است.

ورق‌های پلکسی گلاس تایوانی بهترین گزینه برای برش لیزری هستند. هنگام انجام عملیات لیزر روی پلکسی های تایوانی لبه ها برش دچار سوختگی نمی‌شود. برای تولید محصولاتی نظیر انواع باکس پلکسی گلاس لولایی یا کفه دار، استند رومیزی شیشه‌ای و جای بروشور دیواری لازم است که هیچ نوع زائده یا سوختگی هنگام برش لیزری در لبه‌های پلکسی گلاس ایجاد نشود؛ و پلکس یگلاس تایوانی عملکرد خوبی هنگام برش لیزری از خود نشان می‌دهند.

تکمیلی- بهترین برندهای حال حاضر پلکسی گلاس:

برای آن‌هایی که با برش لیزری سروکار دارند بسیاری از برندهای ورق پلکسی گلاس نام آشنا هستند. اما افرادی که تا حدودی حوزه خدمات برش لیزری را شناخته اند لازم است با برخی از برندهای معروف آشنا شوند.

 

ویژگی های یک ورق پلکسی گلاس با کیفیت
یرلانگ و چوچن برندهای شناخته شده پلکسی گلاس هستند

 

در زیر نام چند برند معروف پلکسی گلاس را عنوان کرده ایم:

ورق پلکسی یرلانگ ، ورق پلکسی چوچن ، ورق پلکسی جوکیما و ورق پلکسی ریچانگ 

از لحاظ رنگ بندی پلکسی ، ورق‌های تایوانی کاملترین طیف رنگی را دارند و برندهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم این رنگها را در ضخامتهای مختلفی عرضه می‌کنند.

کمپانی یرلانگ و کمپانی چوچن دو برند پرآوازه در زمینه عرضه ورق‌های پلکسی گلاس هستند. این ورق ها کیفیت خوبی دارند و جزو پرمصرف‌ترین و پرطرفدارترین ورق‌های بازارند. این ورق‌ها تمامی فاکتورهایی که در این مطلب به آن اشاره شد را دارند.

 

اگر قصد خرید پلکسی دارید همین حالا اقدام کنید:

 

شما چه فاکتورهای دیگری را می‌شناسید که در خرید پلکسی تاثیر گذار است؟ در بخش نظرات آن‌ها را معرفی کنید. و اگر می‌خواهید با فاکتورهای مهم دیگری آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مطلب روبرو را نیز مطالعه کنید: پلکسی گلاس از کجا بخریم

 

به این مطلب چند ستاره می دهید؟
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]

6 دیدگاه برای “مهمترین ویژگیهای ورق پلکسی گلاس با کیفیت که شاید نمی دانید!

 1. محمد گفته:

  سلام … یه چالی تو مغازه هست که میخوام یک قسمت به اندازه 75 سانت در 1 متر رو با پلکسی بپوشونم بطوریکه رفت و آمد هم از روش میشه …میشه توضیح بدین آیا پلکسی با قطر 2 یا 3 میل میتونم استفاده کنم؟

 2. حمید صلاحی راد گفته:

  با سلام
  سوالی دارم : 1- آیا جنس پلاستیک فلکسی خاصیت جذب امواج الکترومغناطیسی را دارد یا خیر ؟
  2- ضخامت ورق فلکسی بکار رفته در جعبه های تولیدی شما چند میلی متر است. مثلا جعبه با فلکسی به ضخامت 10 میلی متر هم تولید می کنید. با تشکر

  • لیزرکات گفته:

   سلام… در پاسخ به سوال اول شما: امواج الکترومغناطیسی توسط پلکسی گلاس جذب نمی شود…. و در جواب سوال دوم شما: ضخامت باکس های پلکسی با توجه به اندازه باکس 2میلیمتر الی 3 میلیمتر است… اگر جعبه پلکسی با ضخامت 10 میلیمتر هم بخواین قابل تولید است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *