حرفه ای ها برش لیزر پلکسی را چگونه انجام میدهند؟

برش لیزر پلکسی گلاس را حرفه ای انجام دهید - لیزرکات

در این مطلب که شامل ۳ بخش اساسی است به سه نکته مهم هنگام برش لیزر پلکسی اشاره می کنیم که اغلب افراد حرفه ای به آنها توجه می‌کنند. در بخش اول که هم مربوط به مشتربان و هم مربوط به لیزرکاران است نکاتی را برای چک کردن نهایی طرح ارائه می کنیم. در بخش دوم و سوم که بیشتر در حیطه وظایف لیزرکاران است مواردی را گوشزد می کنیم که دانستن آن ها برای مشتریان نیز خالی از لطف نیست.

بازبینی طرح قبل از برش لیزر پلکسی

پایان طراحی ، نقطه شروع برش لیزری است. اما پس از پایان طراحی و قبل از شروع برشکاری باید یکبار به طور اجمالی اما دقیق طرح مورد بازبینی قرار گیرد. بارها و بارها پیش آمده است که یک ایراد کوچک در طراحی از چشم طراح پنهان مانده و باعث خرابی کار هنگام برش لیزری شده است.

 

برش لیزر پلکسی چگونه انجام می شود لیزرکات
قبل از شروع برشکاری طرح خود را مورد بازبینی قرار دهید

 

در صورتی که با کمی دقت هنگام بررسی و چک نهایی طرح می توان از این مشکلات جلوگیری کرد. این موضوع در ساخت محصولاتی مثل انواع باکس پلکسی گلاس لولایی یا درب دار بیشتر نمایان می‌شود. ابعاد درب در این نوع باکس‌ها باید بصورت دقیق طراحی شوند تا از مشکلات مونتاژ جلوگیری شود.

به طور معمول بررسی نهایی یک طرح بیشتر از ۵ دقیقه زمان نمی برد. اما همین چند دقیقه کوتاه می تواند یک ورق پلکسی به ارزش ۷۰۰هزار الی ۳ میلیون تومان را خراب کند. پس همیشه به یاد داشته باشید قبل از برش لیزری (حتی اگر عجله دارید و پروژه در فورس زمانی قرار دارد) حتما با حوصله و آرامش طرح خود را چک کنید.

انجام تست قبل از برش لیزر پلکسی

مهم ترین عملیاتی که حتما باید قبل از شروع برش لیزر پلکسی انجام داد، تست برش لیزری است. معمولا ۲ نوع تست قبل از برشکاری انجام می شود:

۱- تست اندازه

۲- تست برش

در تست اندازه که در تمام دستگاه های برش لیزری قابل اجراست، نازل دستگاه با حرکت بر روی ورق یک کادر فرضی مستطیل شکل به اندازه فایل برش، روی ورق نمایش می دهد.

نتیجه این تست به ما نشان می دهد که آیا فایل آماده شده کاملا داخل ورق بریده می شود یا خیر. با اینکه این تست بیشتر از ۲۰ ثانیه بطول نمی انجامد، بیش از ۵۰درصد خدمات دهندگان برش لیزری آنرا انجام نمی دهند.

 

مطمئن شوید برش به طور کامل انجام شده است.

 

در تست برش کافیست قسمتی از طرح را روی قطعه ای از پلکسی گلاس برش بزنید تا مطمئن شوید تنظیمات دستگاه شما برای برش به طور صحیح و درست انجام شده است. با انجام این تست برخی اوقات متوجه می شوید که لازم است کمی سرعت یا قدرت دستگاه را کم و زیاد کنید. اگر این تست قبل از شروع برشکاری انجام نشود ممکن است ورق پلکسی به خوبی بریده نشود و قطعات پلکسی از هم جدا نشوند.

برش را با تنظیمات مختلفی انجام دهید تا بهترین نتیجه را بدست بیاورید

 

دقت را فدای سرعت نکنید

امروزه دستگاه های برش لیزری سرعت و دقت بسیار بالایی دارند. اما این دو پارامتر اصلی دستگاه های لیزرکات یعنی سرعت و دقت با هم ارتباطی عکس دارند. این بدان معناست که هرچه سرعت برش افزایش پیداکند، دقت برش کاهش پیدا می کند. هنگام برش لیزر پلکسی باید این دو پارامتر در بهترین حالت خود بهینه شوند. در دستورالعمل اپراتوری دستگاه های لیزر مقادیر مناسب برای این دو پارامتر درج شده است. با استفاده از این اعداد پیش فرض و انجام آزمون و خطا می توانید تنظیمات سرعت و قدرت را نسبت به هم بهینه کنید.

 

تنظیمات پیش فرض دستگاه در دستورالعمل اپراتوری دستگاه قید شده است.

 

معایب سرعت بالای برش لیزر پلکسی

اگر هنگام برش لیزر پلکسی سرعت دستگاه بیش از اندازه بالا برود لبه های برش ناصاف می شود. در قسمت هایی از برش لرزش (که بر اثر سرعت بالای دستگاه ایجاد شده است) را به وضوح می توان دید.

سرعت بالای برش همیشه باعث برش متریال نمی شود.

ناصاف بودن بودن برش لیزر پلکسی فقط یکی از دو مشکلی است که ناشی از سرعت زیاد برش بوجود می آید. در ساخت محصولاتی مثل انواع تابلو راهنما و یا باکس پلکسی کفه دار و ساده نباید سرعت برش بیش از اندازه زیاد باشد؛ چرا که این محصولات تزئینی باید با دقت و ظرافت زیادی تولید شوند و سرعت بالای برش از زیبایی آنها می‌کاهد.

ضرر دیگری که سرعت بالای برش ایجاد می کند استهلاک دستگاه برش لیزری است. سیستم جابجایی دستگاه شامل ریلها و تسمه ها در سرعت های بالا به مرور زمان دچار آسیب دیدگی می شوند. به طوریکه این صدمات پس از مدتی باعث افت کیفیت برش لیزر پلکسی می شود. بنابراین باید سعی شود برش لیزری با سرعت و قدرت مناسب انجام شود.

برش لیزر پلکسی بر خلاف تصور عموم چندان آسان نیست از نقطه شروع طراحی تا پایان برش نیازمند دقت است. دانش فنی و تجربه در برش لیزر پلکسی باعث می شود پروژه اجرا شده توسط پلکسی گلاس از کیفیت خوبی برخوردار شود.

 

 

نکاتی که به شما ارائه کردیم جزو کارهایی است که فقط برخی از افراد به آنها توجه می کنند. عدم توجه به این نکات خرابی متریال و از دست دادن زمان را در پروژه های برش لیزر پلکسی به همراه دارد.

اگر سفارش برش لیزری دارید همین حالا ثبت کنید:
4.4/5 - (100 امتیاز)
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *