۲ فرق فلکسی و پلکسی که شاید نمی دانید

فرق فلکسی و پلکسی

فرق فلکسی و پلکسی سوالی است که برخی از مشتریان مجموعه لیزرکات گاها مطرح می کنند و ما تصمیم گرفتیم که در مطلبی به این سوال پاسخ دهیم. واقعا فرق فلکسی و پلکسی چیست و چرا برخی خریداران این دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند؟ پاسخ این سوال را با این نکته آغاز می کنیم که فلکسی و پلکسی هر دو مصارف تبلیغاتی دارند؛ اما این کجا و آن کجا 🙂

برای درک بهتر فرق فلکسی و پلکسی ابتدا هر کدام از آن ها را به طور جداگانه معرفی می کنیم:

فلکسی چیست؟

فلکسی همان پارچه هایی هستند که به وسیله دستگاه بنر روی آن ها چاپ می شود و بر روی تابلوهای تبلیغاتی سر در مغازه ها نصب می شوند. فلکسی جنسی بسیار شبیه به بنر دارد. به بیانی دیگر می توان گفت که بنر و فلکسی متریال مورد استفاده در چاپ هستند که طرح های تبلیغاتی مختلف به وسیله دستگاه چاپ بنر روی آن ها چاپ می شود.اما بنر و فلکسی دو تفاوت جزئی با هم دارند. اول اینکه فلکسی از بنر ضخیم تر است. دلیل این موضوع این است که فلکسی مخصوص روکش تابلوهای تبلیغاتی ست که می بایست مدت زمان زیادی در فضای بیرونی قرار گیرد. و همچنین باید در مقابل گرما و سرما ، آفتاب و باران و در مجموع در تمام شرایط جوی از استقامت مطلوبی برخوردار باشد. تفاوت دیگر فلکسی و بنر در عبور دادن نور از خود می باشد. فلکسی می بایست نور را شفاف تر و یکنواخت تر از خود عبور دهد. اما بنر ها که در اکثر موارد به عنوان ابزارهای تبلیغاتی موقت مورد استفاده هستند دارای این خاصیت نیستند.فلکسی برای مصرف در صنعت چاپ به صورت رول عرضه می شود که در پشت دستگاه بنر قرار می گیرد و دستگاه با کشش آن به صورت مرحله ای عملیات چاپ را بر روی آن انجام می دهد.تا اینجا یقینا تا حدودی به پاسخ این سوال که فرق فلکسی و پلکسی چیست رسیده اید؛ اما توضیحاتی که در ادامه خواهید خواند به شما کمک می کند که فرق فلکسی و پلکسی را بهتر و عمیقا درک کنید.

پلکسی چیست؟

پلکسی یا پلکسی گلاس با نام کامل تر پلی متیل متاکریلیت ( Poly methyl methacrylate: PMMA ) همان آکریلیک یا آکریلیک گلاس است که با نام تجاری پلکسی گلاس (Plexiglass) شناخته می شود. این ورق ها به صورت رنگی یا شفاف تولید می شوند و به صورت شیت هایی در ابعاد ۱۲۲ در ۱۸۳ سانتیمتر به بازار عرضه می شوند. ورق های پلکسی دارای ضخامت های مختلفی هستند. شیت های پلکسی از ضخامت ۱ میلیمتر تا ضخامت ۴۰ میلیمتر عرضه می شوند. پلکسی گلس در موارد گوناگونی مورد مصرف قرار می گیرد به همین جهت برای برش آن از فن آوری برش لیزری استفاده می شود. البته پلکسی گلاس را می توان با کاتر مخصوص پلکسی برش داد اما برای برش های منحنی می بایست از لیزر استفاده کرد.  

ترفندهای چسباندن یونولیت به دیوار
حتما بخوانید...

فرق فلکسی و پلکسی

با توضیحاتی که در این مطلب ارائه شد می توان به این سوال که فرق فلکسی و پلکسی چیست پاسخ داد و به این جمع بندی رسید که:

۱- فلکسی متریالی شبیه پارچه است که در صنعت چاپ استفاده می شود و به صورت رول عرضه می شود. پلکسی متریالی ست که به صورت شیت در ابعاد ۱۲۲ در ۱۸۳ عرضه شده و در زمینه خدمات برش لیزری کاربرد دارد.

۲- روی فلکسی به وسیله دستگاه بنر چاپ می شود اما پلکسی توسط دستگاه برش لیزری لیزرکات می شود. نام کامل فلکسی، فلکسی فیس است و نام کامل پلکسی، پلکسی گلاس می باشد؛

پس متریالی بنام فلکسی گلاس اساسا وجود ندارد. در فروشگاه لیزرکات فقط پلکسی عرضه می شود و فلکسی را می بایست از فروشندگان ملزومات چاپی تهیه نمائید.

در این مطلب سعی کردیم فرق فلکسی و پلکسی را تا حد ممکن شرح دهیم. این دو متریال که هر دو در صنعت تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند قطعا دارای تفاوت های دیگری هستند که ما به مهمترین تفاوت های آن ها اشاره کردیم.  

اگر نیاز به پلکسی گلاس دارید همین حالا اقدام کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.