5 نکته مهم هنگام خرید پلکسی گلاس که باید به آن توجه کرد

خرید پلکسی گلاس شفاف و رنگی لیزرکات

در خرید پلکسی گلاس عجله نکنید! پلکسی گلاس از آن دست متریال‌هایی است که به دلیل تنوع بسیار زیاد ضخامت و رنگ، خریداران را با سوالات بسیار زیادی مواجه می کند. اغلب مشتریانی که به دنبال خرید پلکسی گلاس هستند سوالات مشابهی مطرح می کنند:

  • ابعاد پلکسی چقدر است؟
  • بهترین جنس پلکسی چیست ؟
  • آیا امکان خرید پلکسی گلاس با ابعاد دلخواه وجود دارد؟
  • آیا پلکسی گلاس عایق رطوبت و صدا است؟

و ده ها سوال دیگر که در این مطلب تلاش می کنیم به اکثر سوالات در زمینه خرید پلکسی پاسخ دهیم. در بخش اول این مطلب 5 نکته مهم که هنگام خرید پلکسی گلاس باید رعایت کنید را به شما میگوئیم و در ادامه تمام راهنمایی های لازم در خرید پلکسی گلاس را به شما توضیح می دهیم.

جنس پلکسی گلاس

هنگام خرید پلکسی لازم است با جنس پلکسی نیز آشنا باشید چرا که در برخی موارد این ورق ها آن چیزی نیست که مورد نیازتان است. جنس پلکسی گلاس متشکل از نوعی ترمو پلاستیک است که با شیوه ریخته گری مسطح تولید می شود. ماده تشکیل دهنده اولیه ورق پلکسی پلی متیل متاکریلیت می باشد که در چند نوع پلکسی رنگی ، پلکسی گلاس شفاف و ترانسپارنت و پلکسی گلاس آینه ای تولید می شود.

پلکسی گلاس عایق صوت نیست اما در مقابل رطوبت مقاومت بسیاری دارد که پیش از خرید پلکسی می بایست به این مسئله توجه کرد.

ورق اکریلیک یا همان پلکسی گلاس به صورت شیت تولید می شود که انعطاف پذیری بسیار کمی دارد. این یعنی پلکسی گلاس را نمی توانید با دست خم کنید و یا به صورت رول درآورید. جنس پلکسی گلاس خشک است اما آنچنان که تصور کنید ترد و شکننده نیست.

اولین موردی که هنگام خرید پلکسی باید به آن توجه کرد مرغوبیت پلکسی گلاس است. مرغبیت در تولید پلکسی گلاس نیز وابسته به مواد اولیه درجه یک است. هرچه مواد اولیه مرغوب تری در ساخت پلکسی گلاس استفاده شود، ورق با کیفیت تری تولید می شود.

جنس مرغوب پلکسی گلاس باعث می شود برش لیزری آسان تری انجام شود و نتیجه نهایی کار بسیار تمیز باشد.

اما هنگام خرید پلکسی چطور از مرغوبیت ورق پلکسی مطمئن شویم؟ ورق هایی که جنس مرغوبی دارند سطحی یکدست و یکنواخت و بدون اعوجاج دارند. سطح ورق های باکیفیت که جنس مرغوبی دارند هیچگونه زائده یا لکه اضافی ندارد و تمام سطح ورق براق است.

برای انتخاب بهترین جنس پلکسی ابتدا باید ببینیم که ورق پلکسی را در چه زمینه ای میخواهیم استفاده کنیم:

1 – اگر میخواهیم طرحی را با لیزر روی پلکسی برش بدهیم باید ورقی را انتخاب کنیم که لبه های آن هنگام برش دچار سوختگی و لب پریدگی های ریز نشود. پلکسی های مرغوب هیچگاه دچار این مشکلات نمی شود.

پلکسی های تایوانی این مشکل را ندارند و کیفیت ساخت بالایی دارند.

2- اگر قصدتان از خرید پلکسی نصب در فضای باز است و پلکسی در معرض نور آفتاب است بایستی پلکسی های گرید A تهیه کنید. این ورق ها از مواد بسیار مرغوبی تهیه شده اند. کیفیت بالای ساخت آنها باعث شده است که در برابر اشعه ماوراءبنفش بسیار مقاوم باشند و به مرور زمان تغییر رنگ و تغییر حالت ندهند.

3- اگر هم قصدتان از خرید پلکسی ساخت وسایل تزئینی و دکوری است بهتر است از ورق هایی استفاده کنید که فاقد هرگونه زدگی ، زائده و لکه باشند. وسایل تزئینی که بوسیله پلکسی گلاس ساخته می شوند باید بدون هرگونه عیب و ایراد ظاهری باشند. پس لازم است هنگام خرید پلکسی گلاس بهترین و مرغوب ترین ورق پلکسی گلاس را تهیه کنید.

ضخامت در خرید پلکسی مهم است

یکی دیگر از مهم ترین فاکتورهایی که هنگام خرید پلکسی گلاس باید به آن توجه کرد ضخامت پلکسی مورد نیازمان است. گاهی اوقات به دلیل عدم توجه به نیاز و نوع طراحی محصول اقدام به خرید پلکسی می کنیم و پس از شروع مراحل تولید و برش لیزری متوجه می شویم که ضخامت مناسبی خریداری نکرده ایم. توجه به ضخامت مورد نیاز هنگام خرید پلکسی از بروز مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد.

پلکسی گلاس انعطاف پذیری بسیار کمی دارد و در ضخامت های بالا نیز می توان گفت به هیچ عنوان انعطاف پذیر نیست. اما گاهی اوقات لازم است برای ساخت برخی محصولات ورق های پلکسی به شکل منحنی حالت داده شوند. اما برای حالت دادن پلکسی در ضخامتهای بالا نیاز به ابزارهای مخصوص خم پلکسی است. شکل پذیری پلکسی گلاس به وسیله ابزارهای حرارتی مختلفی انجام می شود. هنگام خرید پلکسی برای ساخت محصولی خاص باید به ضخامت آن توجه نمود تا هنگام ساخت دچار مشکل نشوید.

از کجا متوجه شویم که بهترین ضخامت پلکسی برای کارمان چه ضخامتی ست؟

با در نظر گرفتن 3 مورد می توانید در انتخاب ضخامت پلکسی بهتر تصمیم گیری کنید:

1 – هزینه چقدر برایتان اهمیت دارد؟ پلکسی گلاس ورقی نسبتا گران محسوب می شود و یک معیار مهم در تعیین قیمت پلکسی ضخامت ورق است. هرچه ضخامت ورق پلکسی بیشتر شود، به همان نسبت قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

با توجه به این مطلب حالا می دانید که در انتخاب ضخامت های زیاد باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. اگر هزینه تمام شده پروژه برایتان اهمیت دارد باید ضخامتی را انتخاب کنید که کافی باشد و نیازی به خرید پلکسی خیلی ضخیم نیست. مثلا شما قصد ساخت باکس های پلکسی گلاس را دارید؛ در ساخت باکس های پلکسی نیازی به خرید پلکسی ضخیم نیست و این باکس ها را می توان با کمترین ضخامت نیز تولید کرد. اگر شما در ساخت باکس پلکسی بجای پلکسی 2 میل از پلکسی 4 میل استفاده کنید هزینه ساخت شما دقیقا دوبرابر خواهد شد.

بنابراین در انتخاب ضخامت پلکسی باید به بودجه خود توجه کنید.

2 – استحکام سازه پلکسی چقدر برایتان اهمیت دارد؟ در انتخاب ضخامت پلکسی استحکام سازه نیز باید برایتان مهم باشد. فرض کنید شما قصد خرید پلکسی برای ساخت استند لوازم آرایشی دارید. استندهایی که لوازم و وسایل مختلف روی آن می گذارند بایستی به حد کافی محکم باشند. اینجاست که ضخامت پلکسی برایتان اهمیت پیدا می کند و باید پلکسی محکم تری برای کار خود تهیه کنید.

3 – وزن سازه پلکسی چقدر برایتان اهمیت دارد؟ ورق های پلکسی گلاس بین انواع متریال ها و ورق های دیگر به عنوان ورقی سبک شناخته می شود. اما ممکن است ما سازه ای را با پلکسی گلاس بسازیم که پس از اتمام متوجه شویم بیش از حد سنگین شده است. دلیل این امر هم چیزی نیست جز: استفاده از پلکسی ضخیم

اگر میخواهید وزن سازه شما بیش از حد زیاد نشود هنگام خرید پلکسی ضخامت مناسبی را انتخاب کنید. یک میل ضخامت بیشتر در یک ورق و یک سازه باعث افزایش 1 کیلوگرمی سازه می شود. اینجاست که باید به اهمیت ضخامت پلکسی پی برده و در خرید خود دقت بیشتری کنید.

ابعاد پلکسی

ابعاد ورق پلکسی گلاس به طور عمومی 122X183 سانتیمتر می باشد. این ابعاد به نام های ورق کامل یا شیت کامل نامیده می شود. اما در موارد بسیاری نیازی به خرید پلکسی گلاس ورق کامل نیست. ابعاد کوچکتر ورق پلکسی گلاس هم قابل عرضه است. ابعاد زیر جزو ابعاد استانداردی هستند که می توان با برش ورق پلکسی گلاس شیت کامل به دست آورد:

122X91 (نیم ورق)

122X61 (یک سوم ورق)

61X61

البته جهت خرید پلکسی الزاما نیازی به تهیه این سایزهای استاندارد نیست. با بخش فروش لیزرکات نماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را دریافت و ابعاد غیراستاندارد را خریداری کنید.

کد رنگی نیز موثر است

ورق های پلکسی گلاس طیف رنگی بسیار وسیعی دارند که آن ها را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

پلکسی گلاس رنگی

که شامل رنگهای اصلی و پرکاربرد است و در زمینه های مختلف تبلیغاتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی می توان گفت پلکسی گلاس رنگی مصرفی ترین نوع پلکسی است و ضخامت 3 میل آن تنوع رنگی بیشتری نسبت به دیگر ضخامتها دارد. شما می‌توانید طرح‌های زیادی را با کمک فن آوری لیزر روی پلکسی گلاس رنگی برش بزنید.

سطح رویی این نوع پلکسی براق است. پلکسی گلاس رنگی نور را از خود عبور می دهد اما اشیا پشت آن دیده نمی شوند به همین دلیل برخی به آن پلکسی گلاس رنگی مات می گویند؛ در صورتی که منظور از مات بودن یعنی عدم دیدن اشیاء پشت ورق می باشد.

پلکسی گلاس شفاف

هر یک از ضخامت های ورق پلکسی شفاف کاربردی خاص دارد که هنگام خرید پلکسی باید این تنوع کاربری را مورد توجه قرار داد. ضخامت های کم ورق پلکسی گلاس شفاف مخصوص ساخت سازه های کوچک و یا تزئینی ست. محصولاتی از قبیل انواع استند و انواع تابلوهای راهنما از این قبیل سازه ها هستند. در سازه هایی نظیر انواعتندیس های اهدایی و یا استند های ایستاده از ورق های پلکسی ضخیم تر استفاده می شود.

سطح رویی ورق پلکسی گلاس شفاف مانند سایر انواع ورق های پلکسی با لایه ای کاغذی پوشانده شده است که به نوعی از سطح پلکسی گلاس در برابر خط و خش و ساییدگی جلوگیری می کند.

پلکسی گلاس ترانسپارنت

ورق های پلکسی شفافی که دارای تنالیته رنگی هستند پلکسی گلاس ترانسپارنت نامیده می شوند. این نوع ورق پلکسی کاربردهای تزئینی دارد. عام ترین مصرف ورق های ترانسپارنت استفاده در ساخت پنجره های ارسی است.

هنگام خرید پلکسی به برند نیز توجه کنید!

با اینکه ورق پلکسی گلاس دارای تنوع زیادی در برند است، اما اکثر برندها از لحاظ کیفیت در یک سطح کیفی قرار دارند و تفاوت چندانی با هم ندارند. شاید نام برند آخرین گزینه برای انتخاب و خرید پلکسی گلاس باشد. با این حال این مورد برای خیلی از مشتریان اهمیت زیادی دارد.

بنابر تجربه مجموعه لیزرکات ( نمایندگی پلکسی گلاس در تهران ) ، اگر سازنده ورق پلکسی گلاس کشور تایوان باشد، کیفیت ورق تا حدود 95درصد در سطح بالایی قرار دارد و مشکل چندانی از بابت کیفیت وجود ندارد.

تنها موردی که برند در خرید پلکسی گلاس موثر است تفاوتی جزئی در رنگ است که اگر در پروژه ای از یک کد رنگی یک برند خاص استفاده شده باشد باید از همان رنگ با همان کد رنگی استفاده کرد.

 

اگر قصد خرید پلکسی داريد همين حالا اقدام کنيد:

 

در این مطلب راهنمایی های لازم را برای خرید پلکسی گلاس به شما ارائه دادیم. اگر میخواهید با شیوه پیداکردن بهترین فروشگاه پلکسی آشنا شوید، مطلب « پلکسی گلاس از کجا بخریم » را حتما مطالعه کنید.

4.4/5 - (5 امتیاز)
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]

4 دیدگاه برای “5 نکته مهم هنگام خرید پلکسی گلاس که باید به آن توجه کرد

    • لیزرکات گفته:

      درود بر شما… متشکریم سوال بسیار خوبی پرسیده اید. معمولا کیفیت ورق های پلکسی گلاس را نمی توان از ظاهر آن تشخیص داد؛ البته منظورمان این است که اگر روکش کاغذی داشته باشند و نتوانید کل ورق را ببینید شاید تشخیص کیفیت ورق پلکسی برای شما دشوار باشد؛ ولی 2 راهکار به شما می گوئیم که هنگام خرید پلکسی بتوانید بهترین کیفیت را تهیه کنید: 1- اول اینکه از فروشندگانی که ورق تایوانی عرضه می کنند خرید انجام بدید. 2- و دوم اینکه از برندهایی نظیر یرلانگ چوچن و جوکیما استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *