۵ نکته مهم هنگام خرید پلکسی گلاس که باید به آن توجه کرد

خرید پلکسی گلاس شفاف و رنگی لیزرکات

در خرید پلکسی گلاس عجله نکنید! پلکسی گلاس از آن دست متریال هایی است که به دلیل تنوع بسیار زیاد ضخامت و رنگ، خریداران را با سوالات بسیار زیادی مواجه می کند. اغلب مشتریانی که به دنبال خرید پلکسی گلاس هستند سوالات مشابهی مطرح می کنند:

  • ابعاد پلکسی چقدر است؟
  • آیا امکان خرید پلکسی گلاس با ابعاد دلخواه وجود دارد؟
  • آیا پلکسی گلاس عایق رطوبت و صدا است؟

و ده ها سوال دیگر که در این مطلب تلاش می کنیم به اکثر سوالات در زمینه خرید پلکسی پاسخ دهیم.

جنس پلکسی گلاس

هنگام خرید پلکسی لازم است با جنس پلکسی نیز آشنا شوید چراکه در برخی موارد این ورق ها آن چیزی نیست که مورد نیازتان است. جنس پلکسی گلاس متشکل از نوعی ترمو پلاستیک است که با شیوه ریخته گری مسطح تولید می شود. ماده تشکیل دهنده اولیه ورق پلکسی پلی متیل متاکریلیت می باشد که در چند نوع پلکسی رنگی ، پلکسی گلاس شفاف و ترانسپارنت و پلکسی گلاس آینه ای تولید می شود.

پلکسی گلاس عایق صوت نیست اما در مقابل رطوبت مقاومت بسیاری دارد که پیش از خرید پلکسی می بایست به این مسئله توجه کرد.

ضخامت در خرید پلکسی مهم است

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که هنگام خرید پلکسی گلاس باید به آن توجه کرد ضخامت پلکسی مورد نیازمان است. گاهی اوقات به دلیل عدم توجه به نیاز و نوع طراحی محصول اقدام به خرید پلکسی می کنیم و پس از شروع مراحل تولید و برش لیزری متوجه می شویم که ضخامت مناسبی خریداری نکرده ایم.توجه به ضخامت مورد نیاز هنگام خرید پلکسی از بروز مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد.

پلکسی گلاس انعطاف پذیری بسیار کمی دارد و در ضخامت های بالا نیز می توان گفت به هیچ عنوان انعطاف پذیر نیست. اما گاهی اوقات لازم است برای ساخت برخی محصولات ورق های پلکسی به شکل منحنی حالت داده شوند. شکل پذیری پلکسی گلاس به وسیله ابزارهای حرارتی مختلفی انجام می شود. هنگام خرید پلکسی برای ساخت محصولی خاص باید به ضخامت آن توجه نمود تا هنگام ساخت دچار مشکل نشوید.

ابعاد پلکسی

ابعاد ورق پلکسی گلاس به طور عمومی ۱۲۲X183 سانتیمتر می باشد. این ابعاد به نام های ورق کامل یا شیت کامل نامیده می شود. اما در موارد بسیاری نیازی به خرید پلکسی گلاس ورق کامل نیست. ابعاد کوچکتر ورق پلکسی گلاس هم قابل عرضه است. ابعاد زیر جزو ابعاد استانداردی هستند که می توان با برش ورق پلکسی گلاس شیت کامل به دست آورد:

۱۲۲X91 (نیم ورق)

۱۲۲X61 (یک سوم ورق)

۶۱X61

البته جهت خرید پلکسی الزاما نیازی به تهیه این سایزهای استاندارد نیست. با بخش فروش لیزرکات نماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را دریافت و ابعاد غیراستاندارد را خریداری کنید.

قیمت خدمات برش لیزری چگونه محاسبه می شود؟
حتما بخوانید...

کد رنگی نیز موثر است

ورق های پلکسی گلاس طیف رنگی بسیار وسیعی دارند که آن ها را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

پلکسی گلاس رنگی

که شامل رنگهای اصلی و پرکاربرد است و در زمینه های مختلف تبلیغاتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی می توان گفت پلکسی گلاس رنگی مصرفی ترین نوع پلکسی است و ضخامت ۳ میل آن تنوع رنگی بیشتری نسبت به دیگر ضخامتها دارد. سطح رویی این نوع پلکسی براق است. پلکسی گلاس رنگی نور را از خود عبور می دهد اما اشیا پشت آن دیده نمی شوند به همین دلیل برخی به آن پلکسی گلاس رنگی مات می گویند؛ در صورتی که منظور از مات بودن یعنی عدم دیدن اشیاء پشت ورق می باشد.

پلکسی گلاس شفاف

هر یک از ضخامت های ورق پلکسی شفاف کاربردی خاص دارد که هنگام خرید پلکسی باید این تنوع کاربری را مورد توجه قرار داد. ضخامت های کم ورق پلکسی گلاس شفاف مخصوص ساخت سازه های کوچک و یا تزئینی ست. محصولاتی از قبیل انواع استند و انواع تابلوهای راهنما از این قبیل سازه ها هستند. در سازه هایی نظیر انواعتندیس های اهدایی و یا استند های ایستاده از ورق های پلکسی ضخیم تر استفاده می شود.

سطح رویی ورق پلکسی گلاس شفاف مانند سایر انواع ورق های پلکسی با لایه ای کاغذی پوشانده شده است که به نوعی از سطح پلکسی گلاس در برابر خط و خش و ساییدگی جلوگیری می کند.

پلکسی گلاس ترانسپارنت

ورق های پلکسی شفافی که دارای تنالیته رنگی هستند پلکسی گلاس ترانسپارنت نامیده می شوند. این نوع ورق پلکسی کاربردهای تزئینی دارد. عام ترین مصرف ورق های ترانسپارنت استفاده در ساخت پنجره های ارسی است.

هنگام خرید پلکسی به برند نیز توجه کنید!

با اینکه ورق پلکسی گلاس دارای تنوع زیادی در برند است، اما اکثر برندها از لحاظ کیفیت در یک سطح کیفی قرار دارند و تفاوت چندانی با هم ندارند. شاید نام برند آخرین گزینه برای انتخاب و خرید پلکسی گلاس باشد. با این حال این مورد برای خیلی از مشتریان اهمیت زیادی دارد. بنابر تجربه مجموعه لیزرکات ، اگر سازنده ورق پلکسی گلاس کشور تایوان باشد، کیفیت ورق تا حدود ۹۵درصد در سطح بالایی قرار دارد و مشکل چندانی از بابت کیفیت وجود ندارد. تنها موردی که برند در خرید پلکسی گلاس موثر است تفاوتی جزئی در رنگ است که اگر در پروژه ای از یک کد رنگی یک برند خاص استفاده شده باشد باید از همان رنگ با همان کد رنگی استفاده کرد.

اگر قصد خرید پلکسی دارید همین حالا اقدام کنید:

2 دیدگاه برای “۵ نکته مهم هنگام خرید پلکسی گلاس که باید به آن توجه کرد

سوال خود را بپرسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.