آموزش ساخت جعبه با پلکسی گلاس

آموزش ساخت جعبه با پلکسی گلاس لیزرکات

باکس های مختلفی که با ورق طلق پلکسی گلاس شفاف ساخته می شوند کاربردهای مختلفی دارند. از باکس های ساده که به عنوان کاور محصولات استفاده می شود گرفته تا باکس های تزئینی کادو و باکس گل ، باکس های نمایش کالا ، جعبه ها و صندوق های پستی؛ در طراحی و ساخت این باکس ها ورق پلکسی گلاس مورد استفاده قرار می گیرد. پلکسی گلاس یک متریال بسیار کاربردی ست که در اکثر زمینه های طراحی و ساخت محصولات می توان از آن استفاده نمود. قابلیت برشکاری آسان توسط برش لیزری ، ابزار خوری و حالت پذیری بسیار خوب از خصوصیات بارز پلکسی گلاس به شمار می آید. همچنین مقاومت در برابر ضربه و ایمنی بیشتر نسبت به شیشه آن را محبوب تر نموده است.

با توجه به این موارد اکثر افراد می توانند از پلکسی گلاس در ساخت انواع وسایل کاربردی و یا تزئینی استفاده نمایند. در این مطلب قصد داریم به آموزش ساخت جعبه با پلکسی گلاس بپردازیم. پس تا پایان این آموزش همراه ما باشید و سوالات خود را در پایان همین مطلب مطرح کنید.

ساخت جعبه با پلکسی گلاس

بیشترین ابعاد ورق پلکسی گلاس ۱۲۲X183 سانتیمتر می باشد؛ بنابراین برای ساخت جعبه با پلکسی گلاس باید به این نکته توجه کرد.

ابعاد جعبه پلکسی گلاس با ۳ عدد مشخص می شود. دو عدد اول طول و عرض و عدد سوم ارتفاع باکس می باشد.

به عنوان مثال جعبه پلکسی گلاس با ابعاد ۳۰x40x50 سانتیمتر ، دارای قاعده با طول ۳۰ سانتیمتر و عرض ۴۰ سانتیمتر و همچنین ارتفاع ۵۰ سانتیمتر می باشد. تعریف ابعاد باکس پلکسی با این روش باعث سهولت در تعیین اندازه باکس پلکسی می شود.

نکته دیگری که هنگام تعیین اندازه باکس پلکسی باید به آن اشاره کرد این است که منظور از اندازه هریک از قواعد باکس های پلکسی، اندازه های بیرونی باکس می باشد؛ یعنی اگر یک باکس دارای طول و عرض و ارتفاع ۲۰سانتیمتر باشد، طول هرکدام از اضلاع بیرونی باکس ۲۰ سانتیمتر است و ابعاد داخلی باکس به ضخامت پلکسی مورد استفاده بستگی دارد. اگر در یک باکس اندازه همه اضلاع ۲۰سانتیمتر باشد و با پلکسی ۵میلیمتر ساخته شده باشد، اندازه داخلی باکس ۱۹x19x19سانتیمتر خواهد بود.

روش های برش و مونتاژ باکس پلکسی گلاس

ساخت جعبه با پلکسی گلاس به دو روش انجام می شود. تفاوت این روش ها در مدل برش لبه های باکس می باشد که اکثر باکس های پلکسی گلاس با این روش ساخته می شوند. در این دو روش لبه های باکس پلکسی به دو صورت فارسی شده و یا زبانه ای برش داده شده و سپس مونتاژ می شوند.

لبه فارسی

در این روش لبه ی قطعات پلکسی فارسی شده و سپس این قطعات در کنار هم قرار می گیرند و به وسیله چسب مخصوص پلکسی گلاس کلروفرم به همدیگر چسبانده می شوند. این روش نیازمند دستگاه مخصوص برشکاری دارد تا به وسیله آن لبه های پلکسی فارسی شوند. در ادامه آموزش ساخت جعبه با پلکسی گلاس با این روش توضیح داده می شود:

یکپارچه کردن خطوط مقطع برای برش آسانتر - قسمت دوم
حتما بخوانید...

پس از این که قطعات پلکسی گلاس بریده شدند اضلاع آن از قسمتهای خاصی فارسی می شوند. هر چهار طرف لبه قاعده ( طول و عرض ) و همه اضلاع دیواره های باکس غیر از لبه ی پایینی فارسی می شوند. پس از این که تمام اضلاع به شیوه ای که گفته شد ابزار خورده و آماده شدند، آن ها را کنار یکدیگر قرار داده و به وسیله چسب کاغذی در کنار هم می چسبانیم. 

پس از این که تمام اضلاع جعبه توسط چسب کاغذی به چسبانده و در کنار هم ثابت شدند، می بایست چسب کلروفرم در شیار بین دو لبه ریخته شود. کلروفرم را به وسیله سرنگ مخصوص و با دقت بین دو قطعه پلکسی گلاس زده می شود. پس از این که تمام شیارهای باکس پلکسی توسط کلروفرم چسبانده شد، می بایست جعبه پلکسی به مدت ۳۰ دقیقه در جای ثابت قرار گیرد تا شیارهای چسب خورده کاملا خشک شود. پس از خشک شدن می توان چسب های کاغذی و روکش های کاغذی روی صفحات پلکسی را از سطح پلکسی جدا نمود.

لبه زبانه ای

روش زبانه ای با نام های لبه قلعه ای و یا نر و مادگی نیز معروف می باشد. لبه های دو قطعه پلکسی گلاس به صورت نرو ماده برش داده شده و داخل هم فرو می روند. 

در این روش عمق هر کدام از زبانه های طراحی شده می بایست به اندازه ضخامت ورق مورد استفاده برای ساخت باکس باشد. هر کدام از صفحات پلکسی مورد استفاده در این نوع باکس ها به صورت زبانه ای برش داده می شوند و پس از اینکه داخل هم مونتاژ شدند به وسیله چسب کلروفرم چسبانده می شوند. با اینکه در این روش زبانه ها داخل یکدیگر قرار می گیرند و در جای خود ثابت می شوند، بهتر است قبل از کلروفرم زدن دو صفحه پلکسی توسط چسب کاغذی به هم چسبانده شوند.

جعبه های پلکسی گلاس با روش های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. از مهمترین روش های ساخت جعبه با پلکسی گلاس روش لبه فارسی و روش لبه زبانه ای می باشد و هزینه و مدت زمان ساخت جعبه با پلکسی گلاس با هر دو روش ذکر شده با هم تفاوتی ندارد. در این مطلب تلاش کردیم آموزش ساخت جعبه با پلکسی گلاس را به دو روش فارسی کردن و زبانه ای ارائه دهیم. اگر در مورد این آموزش سوالی داشتید پایین همین مطلب مطرح کنید.

اگر نیاز به باکس پلکسی دارید همین حالا اقدام کنید:

10 دیدگاه برای “آموزش ساخت جعبه با پلکسی گلاس

 1. صابر گفته:

  مرسی از مطالب مفیدتون
  اگر با اره دیسکی بخوایم فارسی برش بزنیم پلکسی۲.۸ میل رو چقد احتمال پریدگی در لبه ها وجود داره؟
  واگه نمیشه با اره دیسکی برش خوبی زد چطوری متونیم لبه های صاف و بدون پریدگی داشته باشیم؟ باید با اورفرز لبه هارو فرز کرد؟

  • لیزرکات گفته:

   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده؛ اره دیسکی باعث لب پر شدن لبه ها میشه؛ بهترین روش همان اورفرز است

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… فارسی کردن لبه های ام دی اف و پلکسی به وسیله دستگاه برش که تیغ مخصوص فارسی روی اون نصبه انجام میشه… این یعنی فارسی کردن نیاز به دستگاه داره و با دست امکان پذیر نیست

 2. میلاد گفته:

  سلام…. میشه روش طراحی کردن ش رو هم نشون بدین… من یه باکس سفارش گرفتم ولی برش لیزر معمولی برام پلکسی ها رو برش داده….و چسبوندشون رو نمی دونم چکار باید کرد???

  • لیزرکات گفته:

   باکس های پلکسی طراحی پیچیده ای ندارن… هر وجه باکس با توجه به اندازه موردنظر خودتون بریده میشه….. برای چسباندن قطعات باکس در کنار هم باید از چسب کلروفرم استفاده کنید

  • لیزرکات گفته:

   متشکر از توجه تون.. در صورت داشتن هرگونه پرسش، سوالات خود را پایین همین مطلب مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.