با کدام محدودیت های برش لیزری آشنا هستید؟ ( قسمت دوم )

محدودیت های برش لیزری پلکسی گلاس لیزر کات

برش لیزری با تمام کاربردهایی که دارد دارای محدودیت هایی ست که استفاده از این فن آوری را با چالش مواجه می کند.

محدودیت های برش لیزری به دو دسته محدودیت های کاربردی و محدودیت های کاربری تقسیم می شود.

محدودیت های کاربردی شامل نقصها و کمبود های تولید محصول است؛ اما محدودیت های کاربری خط قرمزهای استفاده از برش لیزر هستند.

در قسمت قبل با محدودیت های کاربردی تولید محصول آشنا شدید. در این مطلب محدودیت های استفاده از برش لیزر را بررسی می کنیم.

محدودیت های کاربری برش لیزری :

هر مکانیسم صنعتی به فراخور حیطه فعالیت و نوع خدماتی که ارائه می دهد دارای نقص ها ، کمبودها و محدودیت هایی می باشد. در فعالیت های صنعتی محدودیت ها شامل: نیروی کار متخصص، فضای کار و بودجه و سرمایه راه اندازی می باشد. البته آثار زیست محیطی و تاثیرات جزئی و کلی نیز بر محدودیت های صنعت تاثیرگذار هستند.

برش لیزری نیز بعنوان یکی از شاخه های نوظهور در صنعت ازین قواعد مستثنا نیست.

در ادامه به ۳ مورد از مهم ترین محدودیت های استفاده از برش لیزر را بررسی می کنیم:

۱- نیروی کار متخصص

اگر قصد راه اندازی یک مرکز خدمات برش لیزری دارید فراموش نکنید که این حرفه نیاز به تخصص هایی دارد که در کارگاه های بزرگ برای هرکدام از این تخصص ها یک نیروی متخصص به طور مجزا استخدام می شود.

طراح

با توجه به اینکه شما یک مرکز ارائه دهنده خدمات برش لیزر هستید یا یک کارگاه ساخت محصولات، نیروی طراحی که استخدام می شود باید مجموعه ای از تخصص های ایده پردازی و طراحی را داشته باشد.مثلا اگر می خواهید فقط خدمات برش لیزر به همکاران خود ارائه کنید، طراح شما باید به نرم افزار کورل مسلط باشد تا طراح های دریافتی از مشتریان یا سفارشهای طراحی را بتواند به خوبی و بدون ایراد طراحی کند. طراحی برای برش لیزری اگر دارای خطا یا اشتباهی در اندازه گذاری باشد، به راحتی باعث خراب شدن کار می شود.

اما اگر شما یک کارگاه ساخت تخصصی محصولات هستید طراح شما علاوه بر تسلط کامل بر کورل باید به نرم افزارهای سه بعدی نیز اشراف کامل داشته باشد تا بتواند محصولات حجمی را برای شما ایده پردازی و طراحی کند.

اپراتور برش لیزری

افرادی که به عنوان اپراتور دستگاه برش لیزری استخدام می شوند اغلب افرادی فنی هستند که آشنایی نسبی با ابزار کار ، انواع متریال مختلف و شیوه های ساخت و تولید دارند. این افراد باید از بین افراد دقیق با مسئولیت بالا انتخاب شوند؛ چرا که عدم توجه و تمرکز در محیطی مثل کارگاه برش لیزری می تواند به از بین رفتن متریال و خرابی محصول شود.

در مقاله ای تحت عنوان « افراد مناسب جهت اپراتوری برش لیزری » مفصلا به شرح این موضوع می پردازیم.

از دیگر تخصص هایی که یک اپراتور دستگاه برش لیزری باید داشته باشد، تسلط به نرام افزارهای طراحی دوبعدی مخصوصا نرم افزار کورل دراو (CorelDRAW) می باشد. اپراتور دستگاه برش در برخی موارد می تواند ایرادات طراح را تصحیح کند و از خرابی متریال جلوگیری کند. تخصص دیگری که لازم است اپراتور دستگاه برش لیزری با آن آشنا باشد آشنایی با سازو کار دستگاه برش لیزری و رفع مشکلات فنی دستگاه برش است. تنظیم آینه های لیزری، ریگلاژ تسمه های دستگاه و سرویس های دوره ای دستگاه مانند روغنکاری و تمیز کردن دستگاه از حمله مهم ترین این موارد هستند.

فضای کار مناسب

کارگاه خدمات برش لیزری نیاز به فضای نسبتا بزرگی دارد. به دلیل وجود دستگاه (های) برش لیزری و میزهای کار و همچنین فضایی جهت قرار دادن اجناس لازم است کارگاه خدمات برش لیزری از فضای لازم برای این موارد برخوردار باشد. همچنین باید بخشی از کارگاه برای چیدن سفارشات آماده شده اختصاص یابد. داشتن فضای کافی باعث می شود محصولات و خدمات از کیفیت ساخت خوبی برخوردار باشند.

کمبود، پرتی و ضایعات متریال

امروزه در ساخت و تولید محصولات از متریال گوناگونی استفاده می‌شود و تقاضای بازار تولید برای متریال خام بیشتر از گذشته است. همین امر باعث می شود قیمت متریال و مواد اولیه نیز به نسبت گذشته بالاتر رود.

در زمینه خدمات برش لیزری نیز ورق های مصرفی مثل ورق پلکسی گلاس با افزایش قیمت چشمگ‌یری مواجه شده اند. بخشی از این افزایش قیمت مربوط به افزایش قیمت ارز و بخش دیگر مربوط به افزایش تقاضا برای تولید است.

در این بین تولیدکنندگانی که در زمینه ساخت محصولات لیزری فعالیت می‌کنند باید بیش از پیش در صرفه جویی در ورق و ملزومات لیزری تلاش کنند.گاها پیش می‌آید که مثلا برای تولید یک باکس پلکسی گلاس لولایی مابه‌التفاوت ورق پلکسی، قفل و یراق آلات در بیشترین و کمترین قیمت چیزی حدود ۵۰هزارتومان می‌شود؛ که با کمی دقت در خرید ملزومات و متزیال می‌توان هزینه تمام شده جنس را به مقدار زیادی کاهش داد.

البته می توان این موضوع را نیز اضافه کرد که محدودیت های تعیین شده برای برخی مواد اولیه وارداتی و همچنین عدم توانایی تولید برخی متریال ها در داخل نیز سبب افزایش قیمت می شود.

اگر سفارش برش لیزری دارید همین حالا سفارش خود را ثبت کنید:
به این مطلب چند ستاره می دهید؟
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *