چگونه انواع ورق و طلق را پشت چسبدار کنیم؟

آموزش پشت چسبدار کردن ورق های مختلف

پشت چسبدار کردن ورق‌های پلکسی کاری آسان به نظر می‌رسد که با رعایت چند نکته می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. هنگامی که تصمیم دارید عملیات برش لیزر روی پلکسی را انجام دهید، در برخی موارد لازم است که قطعات آماده شده بصورت چسبدار آماده شوند. برای این منظور پشت ورق های پلکسی گلاس را با رول‌های چسب دوطرفه چسبدار می‌کنند تا پس از پایان عملیات برشکاری تمام قطعات چسبدار باشند.

برای ساخت محصولاتی مثل انواع تابلو راهنمای اتاق و یا باکس پلکسی کفه دار ( که کفه دو لایه آن به همدیگر چسبانده می‌شود) لازم است از چسب دوطرفه سلولزی استفاده کنید.

در ادامه مراحل شروع چسبدار کردن انواع طلق و پلکسی را به شما توضیح می‌دهیم.

روکش محافظ طلق

ورق هایی که در برش لیزری استفاده می‌شوند دارای یک روکش محافظ کاغذی هستند که در هر دو طرف طلق چسبانده شده است. این روکش باعث می‌شود هیچ گونه خط و خشی از کارخانه تا زمان استفاده روی طلق نیفتد.

البته ورق های مولتی استایل که فقط یک طرف آن مورد استفاده قرار می گیرد روکش دارد و پشت این ورق ها روکش ندارد.

کندن رویه طلق

شروع کار: جدا کردن روکش محافظ

برای پشت چسب دار کردن ورق های مختلف می بایست روکش یک طرف ورق کنده شود که به این کار پوست کن کردن طلق گفته می شود. پس از جدا کردن روکش ورق نوبت چسباندن چسب دوطرفه روی سطح ورق است.

نکته ای که باید در این مرحله به آن توجه کرد این است که پس از کندن رویه طلق می بایست در مدت زمان کمی آن را پشت چسب دار کرد. چرا که اولا نشستن گرد و خاک و غبار محیط روی سطح کار از تمیزی کار می‌کاهد و در برخی موارد باعث خرابی کار می شود. این نکته در برش کار های ریز اهمیت پیدا می کند؛ چرا که دانه های غبار و خاک زیر چسب مانع از چسبیدن کامل حروف و یا اشکال بریده شده روی سطح اصلی می شود.

دوما ورق های مختلف پس از جدا کردن کامل رویه محافظ تاب بر می دارند و عملیات برش را به دلیل داشتن انحنا دچار اختلال می کنند. پس بهتر است پس از کندن روکش بلا فاصله آن ها را پشت چسبدار کنیم.

ابعاد چسب دوطرفه

برای این که کار نهایی از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد توصیه می‌شود از تکه‌های کوچک چسب برای پشت چسبدار کردن استفاده شود. این بدان معناست که در شیت های بزرگ رول را به طور سر تا سری روی ورق نمی‌کشیم. استفاده از چسب در طول های بزرگ تر احتمال کج شدن یا چروک خوردن چسب روی طلق را بیشتر می کند و ممکن است زیر چسب حباب های هوا به وجود بیاید.

بهتر است چسب را به صورت تکه های کوچکتر (با طول ۲۰ یا ۳۰ سانتی متر برای چسب هایی با عرض رول تا ۲۰ سانتی متر) برش بزنیم و بعد روی طلق بچسبانیم.

مساله دیگری که شاید برای این کار مهم ترین قسمتش باشد این است که برای نصب چسب روی ورق حتما از کاردک استفاده شود.

استفاده از کاردک باعث میشود چسب خیلی یکدست و صاف روی ورق بنشیند در صورتیکه چسباندن با دست خالی باعث میشود زیر کار هوا و حباب بوجود بیاید.

کاردک محصوص چسباندن استیکر
کاردک محصوص چسباندن استیکر

البته کاردک کشی هم نکات خاص خودش را دارد  و به کمی تمرین و تجربه هم نیاز دارد تا ورق پشت چسبدار شده کاملا صاف و بدون هوازدگی آماده بشود.

نوع چسب دوطرفه

برای پشت چسبدار کردن انواع طلق ها بهترین چسبی که پیشنهاد می‌شود چسب دو طرفه سلولزی است.

این چسب‌ها از چسبندگی و مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند و ضخامت خیلی کمی هم دارند. البته مدل دیگری چسب دو طرفه پلاستیکی هم برای این کار استفاده می شود ولی با این حال چسب دو طرفه سلولزی گزینه مناسب تری برای این کار است.

چسب های دوطرفه سلولزی
نمونه چسب دوطرفه سلولزی رولی

 

از نکات دیگری که در هنگام پشت چسبدار کردن ورق های مختلف باید به آن توجه کرد این است که روی طلق کاملا خشک باشد و همان طور که گفته شد عاری از هر گونه گرد و غبار باشد. بر خلاف استیکر و برچسب ( که از آب برای چسباندن آن استفاده می شود) برای چسباندن چسب دوطرفه از آب استفاده نمی شود.

نکته دیگر آن که سطحی که ورق را روی آن قرار می دهیم باید یکدست و صاف و ثابت باشد و از چسباندن چسب هنگامی که ورق به صورت زاویه دار به دیوار تکیه داده شده است خودداری کنیم.

شما در فروشگاه فروشگاه لیزرکات بعنوان نمایندگی پلکسی گلاس در تهران می‌توانید انواع ورق‌های چسبدار وساده را خریداری کنید. برا یان منظور از منوی بالای سایت روی گزینه انواع ورق پلکسی کلیک کنید و از بین ورقهای موجود، ورق موردنظرتان را انتخاب نمائید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]