ترفندهای چسباندن یونولیت به دیوار

چسباندن یونولیت به دیوار لیزرکات

5 روش کاربردی جهت چسباندن یونولیت به دیوار

یکی از سوالاتی که اکثر مشتریان مجموعه لیزرکات بطور دائم مطرح می کنند این است که برای چسباندن یونولیت به دیوار از چه روش ها و چه چسب هایی استفاده می شود. شاید در نگاه اول این کار بسیار دشوار به نظر برسد اما هنگامی که شروع به انجام این کار کنید برایتان لذتبخش خواهد شد. چسباندن یونولیت به دیوار کار آسانی ست. فقط نیاز به کمی دقت و حوصله دارد. کافیست این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با 5 روش کاربردی چسباندن یونولیت به دیوار آشنا شوید. در پایان نیز اگر سوالی در این زمینه داشتید آنرا مطرح کنید.

یکی از جدیدترین انواع حروف های برجسته ، حروف برجسته یونولیتی می باشد. ورق های یونولیت به دلیل قیمت پایین و همچنین برشکاری آسان توسط دستگاه برش لیزری، به یکی از محبوب ترین متریال های ساخت حروف برجسته مبدل شده است. ابعاد هر ورق یونولیت 2متر در 1 متر می باشد؛ به همین دلیل ساخت حروف ها و کلمات بزرگ توسط آنها به راحتی امکان پذیر می باشد. هنگامی که ورق های یونولیت در مصارف تبلیغاتی و علی الخصوص ساخت حروف برجسته یونولیتی مورد استفاده قرار می گیرند، رنگ آمیزی و چسباندن آنها به دیوار مراحل نهایی تکمیل پروژه توسط این ورق های رکاربرد محسوب می شود. 

ما در این مطلب شما را با روش های چسباندن یونولیت به دیوار آشنا خواهیم کرد:

روش اول: چسباندن به وسیله چسب چوب

ورق های یونولیت یکی از زیر مجموعه های اصلی پلی استایرن با نام اصلی «پلی استایرن انبساطی» می باشند که از مشتقات نفت به دست می آید. بنابراین برای چسباندن یونولیت به دیوار نباید از چسب هایی با حلال های شیمیایی استفاده نمود زیرا باعث خوردگی یونولیت می شود. یکی از چسب هایی که مناسب چسباندن یونولیت به دیوار است، چسب چوب می باشد. چسب چوب با دارا بودن خاصیت چسبندگی بالا و داشتن خاصیت حلالیت آب پایه کمک زیادی به چسبیدن یونولیت به سطوح مختلف با استحکام بالا می کند. 

بدین منظور چسب چوب به وسیله یک کاردک کوچک و بدون اینکه رقیق شود به پشت یونولیت زده می شود و به مدت 3 دقیقه در هوای آزاد گذاشته می شود تا در اصطلاح کمی خود را بگیرد. سپس حروف بریده شده توسط یونولیت را به سطح دیوار قرار داده و با فشار به دیوار چسبانده و به مدت 1 دقیقه آن را در جای خود ثابت نگه می داریم. پس از آن حروف به دیوار چسبیده و در جای خود محکم می شود.

چسباندن یونولیت به دیوار توسط چسب چوب تنها یک روش برای انجام این کار است؛ با مطالعه قسمت بعد متوجه خواهید شد که از چسب های دیگری نیز می توان برای این کار استفاده نمود.

روش دوم: چسباندن با چسب آکواریوم

همانند چسب چوب، چسب آکواریوم نیز خاصیت خورندگی یونولیت را ندارد. شباهت دیگری که چسب آکواریوم در چسباندن یونولیت با چسب چوب دارد، مدت زمان نیمه خشک شدن آن در فضای آزاد می باشد. تنها تفاوتی که چسب آکواریوم با چسب چوب دارد این است که پس از اینکه حروف یونولیتی به دیوار چسبانده شدند، مدت زمان بیشتری لازم است تا حروف بر روی دیوار ثابت شوند. اگر امکان ثابت نگه داشتن حروف در مدت زمان بیشتری وجود نداشته باشد، پس از قرار دادن حروف بر روی دیوار ، یک قطره کوچک چسب 123 در دو طرف بالای حروف زده و مقدار کمی اسپری فعال کننده 123 روی آن بزنید. این کار سبب می شود تا خشک شدن کامل چسب آکواریوم حروف در جای خود ثابت بمانند.

استفاده از چسب آکواریوم به دو روش امکان پذیر است: اول استفاده از چسب های اکواریوم تیوپی؛ که نوع تیوپی چسب آکواریوم برای مصارف کم مورد استفاده قار می گیرد. و روش دوم استفاده از دستگاه پمپ چسب آکواریوم موسوم به «تفنگی چسب آکواریوم» که عملیات چسب کاری در حجم های بسیار بالا را تسریع می کند.

نکته ای که هنگام استفاده از چسب آکواریوم در چسباندن یونولیت به دیوار باید به آن توجه کرد این است که مقدار چسب استفاده شده در پشت حروف نباید به قدری باشد که پس از فشار دادن حروف به دیوار از گوشه های یونولیت بیرون زده شود.

روش سوم: استفاده از میخ!

بله میخ! در اکثر پروژه های غرفه سازی نمایشگاهی به دلیل زمان اندک آماده سازی و تکمیل غرفه ها برای تسریع و تسهیل چسباندن یونولیت به دیوار از میخ های کوچک استفاده می شود. شاید این مسئله در ذهنتان شکل بگیرد که کوبیدن میخ بر روی یونولیت علاوه بر اینکه احتمال خراب شدن رویه یونولیت را دارد باعث ایجاد نمای ظاهری نه چندان مناسب نیز می شود. اما لازم نیست میخ را روی یونولیت بکوبید.

برای شروع این کار فضای داخلی هر حروفی که می بایست به دیوار متصل شود را مشخص نموده، سپس تعداد 2 الی 3 میخ با اندازه 3سانتیمتر را به اندازه یک سانتیمتر در داخل این فضا به دیوار می کوبیم. با این کار 2 سانتیمتر از میخ بیرون دیوار باقی می ماند. پس از این که تمام میخ ها با روشی که ذکر شد به دیوار کوبیده شدند، هر حرف و یا کلمه در جای مشخص شده قرار داده شده و داخل میخ ها فشار داده می شود. 

روش چهارم: چسب دوطرفه اسفنجی

چسب های دوطرفه انواع مختلفی دارند: چسب دوطرفه سلولزی ، چسب دوطرفه شفاف ، چسب دوطرفه اسفنجی و…. از نمونه های پرکاربرد چسب های دوطرفه و همچنین پرکاربرد در نصب انواع حروف برجسته، چسب دوطرفه اسفنجی می باشد. این نوع چسب ها به دلیل قدرت چسبندگی بالایی که دارند اغلب در موارد صنعتی و فنی مورد استفاده قرار می گیرند.

چسباندن یونولیت به دیوار به وسیله چسب دوطرفه یکی از روش های سریع جهت این کار می باشد. برای انجام این کار کافیست چسب دوطرفه اسفنجی با پهنای مناسب با قطر قلم حروف یونولیتی را انتخاب و سپس در قسمت هایی از پشت حروف یونولیتی چسبانده می شود. پس از کندن رویه چشب دوطرفه، حروف آماده نصب در جای موردنطر می باشد.

روش پنجم: استفاده از مگنت

شاید تا به حال از مگنت برای نصب و ثابت نمودن لوازم و اشیاء مختلف استفاده کرده باشید؛ اما هنگام نصب حروف برجسته شاید برایتان هیجان انگیز باشد که این حروف را با آهنربا نصب کنید. آهنرباها در اشکال متنوع و ابعاد مختلفی عرضه می شوند. نوع خاصی از آهنرباها با نام آهنرباهای سکه ای وجود دارند که جهت چسباندن یونولیت به دیوار بسیار مناسب هستند. آهنربای سکه ای همانند سکه تخت و گرد است؛ این خصوصیت باعث می شود که در استفاده از آنهاپهنا و بعد زیادی ایجاد نشود.

برای چسباندن یونولیت به دیوار به وسیله مگنت، آهنربای سکه ای به وسیله چسب آکواریوم پشت حروف یونولیتی چسبانده می شود. سپس به موازات همین آهنرباهای نصب شده بر روی سطح کار نیز این مگنت های دایره ای شکل چسبانده می شوند. فقط کافیست حروف را در جای تعیین شده قرار دهید تا دو آهنربا همدیگر را جذب کرده و باعث فیکس شدن حروف در جای خود شود.

نصب حروف برجسته یونولیتی به وسیله آهنربا نسبت به روش های دیگر از ایجاد خرابی بر روی سطح جلوگیری می کند و همچنین هنگام جدا کردن حروف، باعث صدمه دیدن حروف نمی شود.

روش های دیگری جهت چسباندن یونولیت به دیوار وجود دارد و هر فردی می تواند شیوه منحصر به فرد و ابداعی خود را داشته باشد. شما نیز اگر روش خاصی برای چسباندن یونولیت به دیوار می دانید در پایین همین مطلب مطرح کنید.

 

4.2/5 - (51 امتیاز)

14 دیدگاه برای “ترفندهای چسباندن یونولیت به دیوار

  • لیزرکات گفته:

   درود بر شما…. اگر تهران تشریف داشته باشید از ابزارفروشی های حسن آباد می توانید تهیه کنید؛ و اگر شهرستان باشید از خرازی ها و یا ابزارفروشی ها باید سوال کنید

 1. محمد رضا مرزوقی گفته:

  چسباندن پلاستوفوم زیر ورقهای موج دار سقف بچه صورت انجام میپذیرد؟با همین روشهای چسب روی دیوار یا روش دیگری؟

  • لیزرکات گفته:

   سلام به شما… در این زمینه بهتره ارز اجراکاران پلاستوفوم در اینترنت سوال کنید؛ اطلاعات زیادی در این زمینه نداریم متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *