کاربرد های پلکسی گلس

انواع ورق پلکسی گلس شفاف و رنگی

کاربردهای پلکسی گلس

در خصوص Plexiglass در مقاله ای با عنوان ورق پلکسی گلاس چیست توضیحات مفصلی ارائه نمودیم. در این مطلب نیز قصد داریم تا حد ممکن با برخی از کاربردهای عمده پلکسی بیشتر آشنا شویم. البته زمینه های استفاده از این متریال امروزه بسیار زیاد و بیشمار است که در این مقاله سعی میکنیم به مهمترین آن ها بپردازیم.
همانطور که پیشتر نیز توضیح داده شد، پلکسی گلس جایگزین بسیار مناسبی برای شیشه است. بنابراین انواع کاربردهای شیشه برای پلکسی نیز قابل تعمیم است. از جمله پر مصرف ترین زمینه های استفاده از شیشه، صنعت ساختمان است. تا کنون از شیشه برای قسمت های مختلفی از ساختمان از جمله پوشش نورگیرها (پاسیو)، درب ها و پنجره ها، فضاهای بهداشتی و سرویس ها، گلخانه ها و حتی قسمت های دکوراتیو داخلی ساختمان استفاده می شده است. اما با ورود پلکسی گلاس به بازارهای صنعتی، این متریال کاربردی روزافزون پیدا کرده است.

ورق پلکسی گلس شیشه ای

پلکسی گلس در صنعت ساختمان

امروزه اما با تولید ورق های پلکسی گلس، تمام کاربری های نامبرده برای شیشه، توسط این متریال تامین می شود. به طور مشخص، امروزه از پلکسی گلس جهت پوشش سقف های نورگیر (پاسیوها)، گلخانه ها، حمام و سرویس های بهداشتی، تجهیزات آشپزخانه ها از جمله کابینت و درب و پنجره بهره گرفته می شود.

 

ورق های پلکسی گلس چیست

همچنین پلکسی گلس در اینگونه موارد مصرف، بدلیل جذب عمده پرتوهای زیان آور نور خورشید، حتی نسبت به شیشه ارجحیت دارد. این ورق ها با شفافیت بالایی که دارند، به راحتی نور را از خود عبور می دهند ولی پرتوهای مضر را جذب می کنند. همچنین با توجه به دامنه وسیع رنگ بندی آن ها، امکان طراحی فضاهای بسیار زیبا و بازی با نور را برای طراحان فراهم می کنند.
وجود ورق های مات پلکسی گلس نیز محدود کردن دید، در عین تامین نور، برای فضاهای خاص معماری را امکان پذیر می سازند. ورق های پلکسی گلاس شفاف با گذشت زمان و قرارگیری در مقابل تابش مستقیم نور، کدر نمی شوند و کیفیت خود را حفظ می کنند. ورق های پلکسی گلس جهت کاربرد برای فضاهای دکوراتیو از جمله دیوارهای غیر باربر رنگی (پارتیشن ها) یا سقف و کف های نیازمند نورپردازی نیز بسیار پر مصرف هستند.

ورق پلکسی گلس

ساخت انواع کانتر، کابینت های آشپزخانه ها و میز و صندلی از دیگر موارد پر استفاده ورق های پلکسی گلس می باشند. تولید انواع میز با طراحی های زیبا، ساخت تخت خواب و استفاده از پلکسی جهت قسمت های اصلی و تزئینی، همگی به وسیله ورق های پلکسی امکان پذیر هستند. ساخت قفسه و کتابخانه، محفظه های نگهدارنده اشیاء گرانبها و تزئینی نیز از دیگر موارد استفاده از پلکسی در بخش مبلمان و وسایل خانگی است.

ورق پلکسی گلس

برخی خصوصیات پلکسی گلس از جمله مقاومت بالا در مقابل ضربه و فشار، ایستایی و استحکام، سبک وزنی و زیبایی ظاهری سبب محبوبیت استفاده از این متریال جهت ساخت مبلمان می باشد. پلکسی در این زمینه نسبت به شیشه دارای این مزیت است که در صورت شکستن، لبه های تیز ایجاد نمیکند و از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

ورق پلکسی گلس به جای شیشه

پلکسی گلس در صنعت تبلیغات

از دیگر زمینه های استفاده از پلکسی گلس که بسیار پر کاربرد بوده و هر روزه نیز رو به گسترش است، صنعت تبلیغات و تولید محصولات تبلیغاتی است. از پلکسی گلس به صورت گسترده در ساخت انواع تابلو های تبلیغاتی برای فروشگاه ها، ساختمان ها و مراکز تجاری-اداری، مغازه ها و غرفه ها استفاده می شود. خصوصیات و قابلیت های مکانیکی پلکسی گلس و کیفیت بالای این متریال، سبب محبوبیت استفاده از آن در انواع کاربری ها شده است.

تابلو چلنیوم با زمینه چوب ترمو

پس از تابلوهای تبلیغاتی، از پلکسی گلس برای ساخت انواع محصولات تبلیغاتی نیز بسیار استفاده می شود. از جمله این محصولات انواع استند های تبلیغاتی در مدل های ایستاده، بزرگ، کوچک، دیواری، رومیزی و … میباشند. امروزه ساخت این استندها با پلکسی گلس تا جایی مرسوم و پراستفاده است که بکار بردن هر نوع متریال دیگری جهت این کاربری تا حد زیادی دور از ذهن شده است

استند کاتالوگ طبقاتی پلکسی گلاس

ساخت انواع جاکاتالوگی و جابروشوری در سایزهای مختلف با استانداردهای گوناگون با طراحی های زیبا و متنوع از مزایای استفاده از پلکسی گلس است. این محصولات با توجه به محل استفاده و نوع کاربری در انواع سایز قابل ارائه هستند. به طور مثال از استندهای ایستاده و بزرگ در نمایشگاه ها و فروشگاه های بزرگ جهت ارائه بروشور و یا نمونه محصولات استفاده می شود. وجود استندهای ساخته شده از پلکسی گلس با انواع طراحی های خلاقانه به بهتر دیده شدن محصولات و کاتالوگ های آن ها بسیار کمک می کند.
استندهای تبلیغاتی امکان کوچک شدن تا حد استفاده جهت نگهداری کارت های ویزیت نیز قابلیت اجرا و تولید دارند. طرح های متنوعی بدین منظور وجود دارند که می توانند محل قرار گیری یک یا چند مدل مختلف کارت ویزیت باشند.

از پلکسی گلس همچنین می توان جهت ساخت انواع لوگوهای شرکت ها و برندهای مختلف نیز استفاده کرد. در نمایشگاه ها علاوه بر استفاده از این متریال جهت ساخت انواع غرفه های ارائه محصول، می توان با نصب این لوگوها به هرچه بهتر دیده شدن و جلب توجه مخاطبان افزود.

تابلو پلکسی گلس

تابلوهای راهنما

استفاده از تابلوهای راهنما در مراکز مختلف اداری، تجاری، فروشگاه ها، بیمارستان ها و … امروزه بسیار مهم و مرسوم است. با توجه به قابلیت های گسترده پلکسی گلس، بخش عمده این تابلوها از این متریال ساخته می شود. ورق های پلکسی گلس در رنگ های متنوع، ماندگاری بالا، قیمت مناسب و خصوصیاتی مانند نظافت آسان، برای این استفاده بسیار مناسب هستند.

تابلو راهنما طبقات

این تابلوها نیز خود دارای گستردگی و تنوع مدل بسیار زیادی هستند. از جمله آن ها می توان به تابلو های راهنمای طبقات، ورودی، خروجی، پله های فرار، معرفی کاربری اتاق ها و فضاها، معرفی اشخاص به حالت رومیزی در ادارات و … نام برد.

از دیگر تابلوهای بسیار پرکاربرد و ساخته شده از پلکسی گلس، تابلو های پلاک ساختمان ها و منازل هستند. این تابلوها در انواع طرح ها و با مدل های مختلف پلکسی از جمله آیینه ای، رنگی و … ساخته می شوند. همچنین قابلیت نورپردازی این تابلوها به کمک ال ای دی ها(LED) و یا سیستم نور مخفی، علاوه بر زیبایی، به نورپردازی محیط نیز کمک میکند.

پلاک منزل LED

به دلیل وجود برخی خصوصیات پلکسی از جمله مقاومت بالا در مقابل شرایط جوی و تابش نور مستقیم خورشید، امکان استفاده از تابلوهای ساخته شده از این متریال در فضای باز نیز مهیا است. به همین دلیل می توان تابلوهای راهنمای نصب شده در پارک ها و یا محوطه های روباز و پارکینگ ها و فضاهایی این چنینی را از این متریال تولید نمود.

محبوبیت روز افزون

علاوه بر موارد ذکر شده، پلکسی گلس دارای کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز می باشد. خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد این متریال، سبب محبوبیت روز افزون این ماده شده است. به همین دلیل موارد استفاده از آن نیز به صورت روزانه رو به گسترش و فزونی است.
با ظهور دستگاه های برش لیزری، دنیای طراحی و تولید و صنعت متحول گردید. این دستگاه ها به گسترش استفاده از پلکسی گلس نیز بسیار کمک کردند. در مقالات بعدی با برش لیزری پلکسی گلس بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

جهت خرید ورق پلکسی گلاس می توانید از قسمت زیر اقدام فرمایید:

 

ورق پلکسی گلاس رنگی
خرید ورق پلکسی گلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.