برش لیزری ام دی اف فنری ، روشی برای انعطاف پذیری ام دی اف

برش لیزری ام دی اف فنری انعطاف پذیر

برش لیزری ام دی اف فنری جزو آن دسته از خدمات جدید در حوزه خدمات برش لیزری است. از جمله محدودیت های کار با ام دی اف در گذشته ، عدم انحنا پذیری آن ها بود. این محدودیت مکانیکی ورق ام دی اف سبب می شد که طرح های ارائه شده با این متریال ، صرفا دارای لبه ها و کنج های شکسته باشند. تا اینکه برش لیزری ام دی اف فنری به وجود آمد. طراحان با به کار بردن خلاقیت باعث ظهور این شیوه برش کاری نوین شدند که دریچه تازه ای را در خدمات برش لیزری ام دی اف باز نمود.

استفاده از ام دی اف در گذشته و حال

امروزه از ورق های MDF در ساخت انواع وسایل کاربردی و تزئینی استفاده می شود. خواص و قابلیت های منحصر به فرد این متریال، آن را بسیار پر کاربرد نموده است. در کنار ویژگی های ذاتی ورق ام دی اف، وجود دستگاه های برش لیزر نیز کاربرد آن را چندین برابر کرده است.

برش لیزری mdf فنری

بوسیله برش لیزری ام دی اف امکان ساخت و اجرای انواع طرح ها و الگوها امکان پذیر می شود. این تنوع طرح در کنار زمان اندک کار و دقت بالای دستگاه های برش لیزر، این صنعت را بسیار همه گیر و پرکاربرد نموده است.

برش لیزری mdf فنری 2

از جمله بخش های تولید و صنعت که برش لیزر در کنار ام دی اف در آن بسیار کارامد هستند، دکوراسیون می باشد. ساخت وسایل تزئینی و دکوری با طرح های متنوع و گوناگون با انواع کاربری، توسط لیزر بسیار سریع و راحت شده است. شاید در گذشته محدودیت ها و مشکلات اجرایی، سبب محدود شدن طرح های ارائه شده توسط طراحان می گردید. امروزه اما با ظهور لیزر و متریالی مانند MDF ، خلاقیت طراحان حد و مرزی نمی شناسد. انواع طرح های خلاقانه و گاهی بسیار پیچیده با کمک فناوری لیزر در کمترین زمان و بالاترین کیفیت قابل اجرا هستند.

برش لیزری ام دی اف فنری (ام دی اف لبه فنری)

برش لیزری mdf فنری 4
برش لیزری ام دی اف فنری – ساخت آباژور
برش لیزری mdf فنری 8
برش لیزری ام دی اف فنری انعطاف پذیر

طراحان و متخصصان حوزه برش لیزری ، با خلاقیت خود روش برش لیزری ام دی اف فنری را برای انحنا پذیری ام دی اف ابداع نمودند. بدین منظور ورق های ام دی اف در قسمت هایی که نیاز به خم و انحنا دارند، با الگوهای خاصی برش داده می شوند.

برش لیزری mdf فنری 9
برش لیزری ام دی اف فنری از شکنندگی ام دی اف می کاهد

به کمک این برش ها بود که محدودیت مربوط به خم شدگی نیز از طرح های مربوط به ام دی اف ها کنار گذاشته شدند. ازین گونه ام دی اف ها با عناوین مختلفی همچون ام دی اف فنری ، ام دی اف انحنا پذیر یا انعطاف پذیر نام برده می شود.

برش لیزری mdf فنری 5
برش لیزری mdf فنری در ساخت جامدادی

چگونگی عملکرد برش ها

آنچه در برش های ام دی اف جهت ایجاد انعطاف پذیری حائز اهمیت است، حفظ انسجام و پیوستگی در عین خمیدگی است. گرد آمدن این ویژگی ها در کنار هم مساله ای بود که متخصصان این حوزه با خلاقیت خود برای آن پاسخی یافتند.

برش لیزری mdf فنری 9
برش لیزری mdf فنری در ساخت وسایل مختلف کاربردهای فراوانی پیدا کرده است.

به کمک دستگاه های برش لیزری دقیق و استفاده از الگوهای هندسی منظم و تکرار شونده، این امر امکان پذیر شد. وجود شیارهای منظم و مرتب که به کمک لیزر، بسیار ظریف و دقیق در کنار هم قرار می گرفتند سبب ایجاد خاصیت خمیدگی در MDF گردید.

برش لیزری mdf فنری 6
برش لیزری mdf فنری

اضافه شدن این قابلیت در کنار دیگر قابلیت های متریال ام دی اف، باعث کاربردی تر شدن هرچه بیشتر آن شد. بدین ترتیب امکان اجرای طرح های دارای انحنا و حتی پیچش، با ام دی اف میسر شد. طراحان بسته به نیاز و مقاصد طرح، با استفاده از الگوهای خاص، ورق های MDF را خمش و پیچش پذیر نمودند. برخی از این الگوهای زیبای هندسی در ادامه به تصویر کشیده شده اند.

برش لیزری mdf فنری 14
برش لیزری mdf فنری 10
طرح های مختلفی برای برش لیزری mdf فنری تهیه می شوند.
برش لیزری mdf فنری 7
دستگاه برش لیزری در حال انجام برش لیزری ام دی اف فنری

کاربردهای عملی

همان طور که گفته شد قابلیت انحنا پذیری ام دی اف ها تحول بزرگی در کاربردی تر شدن آن ها ایجاد نمود. به کمک این ویژگی ساخت انواع احجام و وسایل دکوراتیو و کاربردی میسر گردید. از جمله این کاربرد ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

  • ساخت انواع جعبه ها و صندوق ها(طلا و جواهرات) با لبه های گرد شده
  • ساخت انواع محافظ برای اجسام دارای انحنا مانند لیوان
  • ساخت انواع هدایای تبلیغاتی
  • ساخت انواع کیف های دستی و کیف های آرایشی
  • ساخت انواع لولزم تزئینی و دکوراتیو
  • اخت بدنه لوازم خانگی از قبیل رادیو، ساعت و …

و بسیاری موارد دیگر که در این زمینه می توان به لیست بالا اضافه نمود. لازم به ذکر است امکان ایجاد انعطاف پذیری در ورق های MDF با ضخامت های گوناگون امکان پذیر است.

برش لیزری mdf فنری 11
خلاقیت در برش لیزری ام دی اف فنری منجر به تولید محصولاتی خاص و زیبا می شود
برش لیزری mdf فنری 12

5/5 - (1 امتیاز)
این مطالب را هم بخوانید:

انواع باکس پلکسی گلاس

به جعبه‌هایی که از جنس پلکسی ساخته می‌شوند باکس پلکسی گلاس می‌گویند. در این مطلب [ادامه مطلب...]

صفحه پلکسی چیست ؟

در این مطلب ابتدا به شما می‌گوئیم صفحه پلکسی چیست ؛ و کاربردهای این صفحه [ادامه مطلب...]

پلکسی گلاس شفاف چیست

در این مطلب شما با یک ورق کاملا شفاف آشنا خواهید شد که ایمنی آن [ادامه مطلب...]